Hafta içerisinde arkadaşımız Güler Hazar Malatya için büyük önem arz eden kayısı konusunda düzenlenen çok önemli bir konferansı haberleştirdi*. Yöresel ürünlerin AB nezdinde coğrafi işaret tescili konusunda çalışmalarıyla tanınan, ve bu alanda öncü isimler arasında yer alan, Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kurucu ve Onursal Dekanı, Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜcİTA) Başkanı Profesör Doktor Yavuz Tekelioğlu, Malatya Valiliğinin girişimleriyle, bir konferans verdi. 

Tekelioğlu konferansında can alıcı bir noktaya değinerek, işin tescille bitmediğini, hatta yeni başladığını anlattı. “Tescilden sonra iyi bir yönetişim ve denetim zinciri oluşturulması, ürün düzeyinde coğrafi işaret yönetişiminin tescil almış kurumlarca gerçekleştirilmesi gerektiğini, bunun için kurumsal yapılanma, organizasyon ve finansmanın önem arz ettiğini” belirten Prof. Tekelioğlu çok basit bir öneri getirip, ekledi:

300 milyon dolar gelir sağladığınız kayısının bir kilosundan Allah rızası için 5 kuruş verin. Önünde dağ taş durmaz. Bunu yapamıyorsanız zaten hiç yapmayın. Bu işi bırakın. 

Bu sütunlarda kayısı konusunu kaç defa ele aldığımızı bilmiyoruz. Belki sıkmışızdır ama yazmak zorundayız çünkü kayısı bu memleketin ekmeği, suyu, çok şeyi. Binlerce insanın ekmek kapısı; hepimizin ekonomisini dolaylı veya dolaysız etkileyen bir ürün. Şahsen bizlerin kayısı bahçesi yok, olmasına gerek de yok. Ama biliyor ve inanıyoruz ki kayısının para etmesi biz gazetecilerin bile ekonomisini bir şekilde etkiliyordur. 

Avrupa Birliğinden coğrafi işaret tescili alınmış olması, geç kalınmış olsa da, bir fırsat. Kayısımızın hakkı buydu zaten. Ama sorun biliyoruz ki kayısıda değil. Sorun bizde. 

Sanki üzerimize ölü toprağı serpilmiş. Sanki “ya amannn” der gibiyiz. Akıllı bir şekilde, planlı ve programlı olarak, ehil insanlarla yola çıkıp bunun yönetimini yapamıyoruz. Gerekli çalışmalar yapılıp kayısı dünya pazarlarına, bugünkü değerinin en az iki katına satılamıyor. Yüksek fiyata satılması bir yana daha tescilin logosu bile kullanılmıyormuş. Hadi buyurun! 

Halen üretici kayısı çok oldu mu ne yapacağını şaşırıyor; don vurur, hiç olmazsa, o da ayrı bir dert. 

Bu işin belki Türkiye’de en iyisi Hoca gelmiş söylüyor: Sadece bir kiloda beş kuruş ayıracaksınız. İşi yöneteceksiniz. 

Yok, yok…

Yine de çok umutsuz konuşmak istemiyoruz. Umarız Prof. Tekelioğlu’nun bu konferansı birilerinin aklını başına getirir. Etkili ve yetkili pozisyonda olan birilerinin. Bir an önce harekete geçilir, kayısının işaret almış olmasının ekonomik yarara dönüştürülmesinin önü açılır. 

Bunu da yapamayacaksak “dünyaca ünlü Malatya kayısısı” diye söylenip durmayalım. 

Bu arada bir gazeteci olarak arkadaşımız Güler Hazar’ın Malatya kayısısının sorunları konusunda ve bilhassa coğrafi işaret tescili alınması aşamasında neredeyse tek başına çalıştığını, konuyu hep kamuoyunun gündeminde tuttuğunu, Yavuz Hoca’nın fikirlerini de sütunlarımıza taşıdığını belirtip, hakkını teslim edelim. Son konferansa ilişkin haberin tamamını şu linkten okuyabilirsiniz: 

http://www.yenimalatya.com.tr/malatya/kayisiya-ayiracak-5-kurusunuz-yoksa-bu-isi-h20059.html

“Kayısıya ayıracak 5 kuruşunuz yoksa bu işi bırakın”

YÜciTA Başkanı Prof. Dr. Tekelioğlu ‘Coğrafi İşaret Türkiye Uygulamaları ve Malatya' konulu konferansta konuştu:

www.yenimalatya.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.