Malatya’da proje lafını duyduğumda tüylerim diken diken

oluyor, afakanlar basıyor. Oysa proje demek daha iyiye daha doğruyu yaratmak değil midir? Kernek projesi dediler, kadim Kernek Suyu kaynağını lağıma verdiler, proje dediler Çırmıktı yolunun güzelliklerini bitirdiler, gölet dediler Beylerdere’sinin kavaklarını, ağaçlarını kestiler, kuşların hayvanların yuvalarını bozdular. Onun için Malatya’lıların proje lafına daha dikkatli yaklaşıyorum.

         Beylerderesi göleti yapılıncaya kadar Eski Beylerderesi köprüsündan Çırmıktı’ya kadar giden bir yol vardı. Şimdi de var galiba. Malatya’da canım sıkıldığı zaman köprünün oradan girer Gündüzbey’den çıkardım. O yol beni çok dinlendirirdi. Bir taraftan Beylerderesi Suyu bir taraftan yemyeşil ağaçlar. O yoldan araba ile yavaş yavaş gitmek konforların en daniskası idi. Bu aralar üç seneden beri memleketime gitmek kısmet olmadı. Üç sene kadar önce Malatya’ya girmeden önce eski köprüden sapıp o yoldan evime gitmek istedim. Ne göreyim yolu kapatmışlar. Yeni Viyadükten geçip sağa saparak o yola girmek istedim ama baktım kaybolacağım geriye döndüm. Bu defa gidişimde acaba o güzel yolda konfor yapacak mıyım ? Sanmam. Çünkü: Özellikle Yeşilyurt belediye Başkanı Mehmet Çınar bir proje başlatmış. Malatya’lılara hayırlı ola. Ben pek hayra yormuyorum ama. Birazdan tereddütlerimi söyleyeceğim.

         Bir zamanlar Beylerderesi viyadüğünün yapılması kararı alınmıştı. Ben bu viyadüğün durumunu bilenlerden sormuştum. Onlarda ”Beylerderesi tabanı balçıktır, üstelik değişik yerlerinden su kaynar, köprü ayağı ve köprü dengede durmaz” demişlerdi. Ben de yazmış çizmiştim ama. Şüphelerim doğru çıktı köprünün iki ucunu zor getirdiler. Hatta ayaklardan biri kaydı, değiştirmek zorunda kaldılar. Şimdilerde o köprü gene zangır zangır titremeye başlamış. Tehlikeli yani. Allah bilir ya bir anda yıkılabilir. Eski alternatif yolu ve köprü de gölet altına bıraktılar. Köprü yıkılırsa ne olacak o zaman?Herhalde göletten gemi ile karşıya geçilir.

         Zamanında oranın zemin etüdünü yapsalardı asma köprü ile durumu kurtarırlardı. Bir proje yatıktan sonra onun sonucunu önceden görebileceksin. Yoksa çuvallarsın.

         MEHMET ÇINAR’IN PROJESİ

         Başkan Çınar’ın kültürel konuda yaptıklarını beğeniyordum. Kültürel konakları yaşanılır hale getiriyorlar, lokanta vs. yaparak halka açıyorlar, dokumaya önem veriyorlar. Ancak Beylerderesi projesine şüpheli yaklaşıyorum. Doğaya ve Suya dokunmadan uygun yerlere park mı yapacaksın, piknik alanı mı yapacaksın yap yaptığın kadar ama eski güzelliğe dokunma. Beylerderesi suyunu ıslah edebilirsin, pisliklerinden ayrıştırabilirsin, derenin tabanın temizleyebilirsin, ağaçlara bakım yapabilirsin bunlara ben de bir şey diyemem Hacı Emminde.

 Çınar şöyle demiş:

        

        

         “ Mollakasım ile Yakınca mahallelerimiz arasındaki doğa harikası yerlerimizi sağlıklı ve planlı yatırımlarla daha yaşanabilir bir görüntüye ulaştırmak amacıyla yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Yeşilyurt Belediyesi olarak bölgemizin doğal ve tarihi zenginliklerini turizme kazandırmak adına çok ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Havası, suyu, iklimi ve yeşil alanlarıyla her yönüyle çok değerli olan bu bölgemizde ki ulaşım ağını akıcı ve konforlu hale getirmek için 14 km uzunluğundaki imar yolunu açıyoruz. Hemşerilerimizin rahat ve güvenli ortamlarda evlerine ve bahçelerine ulaşımlarını kolaylaştırmak için ekiplerimiz çok yoğun çalışıyorlar. Çırmıhtı’dan Yakınca mahallesindeki tarihi demiryolları köprüsüne kadar olan yol güzergahındaki birinci gidiş- dönüş hattındaki çalışmalarımızı tamamladık. Bu yolumuzun Beylerderesi Şehir Parkımız ve Millet Bahçemiz ile de bağlantısını sağlayarak alternatif bir yol güzergahı daha oluşturmuş olacağız.Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz yolun açılması, genişletilmesi ve düzenlenmesi çalışmalarını büyük bir özveriyle sürdürmektedir. Tabii ki Yeşilyurt’umuzun yol ağını ne kadar genişletirsek, ne kadar artırırsak o kadarda gelişimi farklı alanlara taşımış oluyoruz. Buradaki yatırımlarımızla Çırmıhtı ile Beylerderesi arasındaki bağlantıyı daha sağlam ve güçlü hale getirmiş olacağız. Dere ıslah ve yol genişletme ve düzenleme çalışmalarından sonra yürüyüş ve bisiklet yollarımız ve aydınlatmaları da yaptığımız zaman bölgemizin hem ulaşım ağını daha kaliteli hale getirmiş olacağız hem de yaşam seviyesini artıracağız. Bununla birlikte İkizce, Atalar, Seyituşağı ve Yalınkaya gibi kırsal mahallelerimize olan ulaşımı da daha kolay hale getirip, mesafeleri de kısaltmış olacağız. Doğru, planlı ve sağlıklı yatırımlarımızla bölgemizin güçlü potansiyelini ön plana çıkartıp, alternatif yol güzergâhlarıyla bu bölgemizdeki tüm güzelliklere ulaşımı daha rahat ve güvenli hale getireceğiz.”

 Şurası bir gerçek ki : Bir yolun genişletilmesi o yerin imara açılması yeşil alanların yok olması,  apartmanlara gel gel ve rant demektir. Benim konfor yolum olduğu gibi kalsın, sakın dokunmayın. Elimde proje olmadığından dolayı yol genişletmelerin nerelerde  uygulanacağını bilemiyorum. İnşallah yanılıyorumdur. Herhalde buralar da Çırmıktı yolu gibi olacak . Arkana bakarsan  önünü görürsün.

            Bir proje yapıyorsan önce vizyonunu daha sonra sonucunu göreceksin. Projenin maketini yapıp neler getireceğini neler götüreceğini ön göreceksin. Şeffaf olacaksın. Şehir vizyonunu, doğayı, akarsuları, yeşillikleri koruyacaksın. Proje bütünleyici olacak, eski ile bağı kopmayacak.

 Çok araştırmama rağmen yeni açılacak yolların nereden geçeceğini öğrenemedim. Ancak benim yeşil yolumun bozulacağını tahmin ediyorum. Sağda solda da apartmanlar görüyorum. Şimdiki Beylerderesi Çırmıktı yolu neyinize yetmiyor. İki araba yola sığıyor daha ne? Neyinize gerek yolu genişletmek. ? Kafamda rantın kokusu geliyor. Belki yanılıyorum. Bu projenin geçmişin özelliklerine, doğasına sünger çekmeyeceğine bizleri ikna etmelisiniz. Gün ola hayır ola, bakalım yumurtadan civciv mi çıkacak kuş mu çıkacak ? Eğer iyi bir yönetici olarak anılmak istiyorsanız kaliteli ve çevreci ve akılcı ve de bilimsel projelere imza atmalısınız.

Bu gelişimde  konfor yapmak için o yola Beylerderesi’nden giremezsem Çırmıktı tarafından gireceğim haberiniz ola. O zaman aynayı konyayı görürüm. Malatya’lı ne zaman hayırlı projeler yapmasını belleye(öğrene). Gün ola harman ola, o günler de gelir inşallah. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.