Deprem doğal bir felaket. Ülkemizin önemli bir bölümü büyük depremlerin olduğu dünya coğrafyasında yer alıyor. Depremin önüne geçmek, onu durdurmak mümkün değil. Teknolojik imkanlarla saatini önceden bilip önlem almak da imkansız. Böyle bir şey olsa bile ancak canınızı ve yükte hafif-pahada ağır eşyalarınızı kurtarabilirsiniz; o kadar.

Öyleyse geriye ne kalıyor? Depremi kabul edip önlem almak. Bu kadar basit.

Son günlerde Malatya’nın kuzeyinde, büyük bölümü Arguvan ilçesi sınırlarında depremler oluyor. 15 Nisan 7.41’de olan 4.5 büyüklüğündeki depremden sonra  19 Nisan 19.00’a kadar Malatya sınırlarında kaydedilen 161 depremin 139’unun Arguvan’da, 16’sının Hekimhan’da, 2’sinin Yazıhan’da, 2’inin Akçadağ’da, 1’inin Yeşilyurt’ta, 1’inin de Kale ilçesinde meydana geldiği AFAD kayıtlarında  göre.

Bereket bunlar önemli hasara yol açmadı ama deprem bu, en hafif sallantısı bile yetiyor insanı huzursuz etmeye.

Bölgede yaşanan depremlerin son aylarda artışı üzerine İnönü Üniversitesi öğretim üyelerinden Jeoloji Mühendisi Profesör Doktor Mehmet Önal 28 Mart’ta bir açıklama yapıp şöyle demişti:

 “Son günlerde kaydedilen depremler Malatya-Ovacık fayının üzerinde gerçekleşiyor. Malatya-Ovacık fayı Ovacık’tan başlayan Arguvan’ın kuzeyinden güneyine doğru dönen bir hat. Dönüş yerinde aktivite görülüyor. Hekimhan-Arguvan bölgesinde çok detaylı bir araştırma yapmıştım. Orada da belirtmiştim bu bölge çok aktif bir bölge. Bölgede 4 şiddetinde 3 deprem oldu (21-28 Mart arasında) ve birçok artçı sarsıntı meydana geldi. Uluslararası kurala göre biz ana depremden 1 puan eksi ve 1 puan sonrasını öncü ve artçı deprem olarak kabul ediyoruz. Tabii ki istisna olabiliyor buradaki depremlerin şu ana kadar olanlarının hiçbirine ana deprem diyemiyoruz. Bunlar bana göre öncü deprem olarak görünüyor. Malatya’yı daha büyük bir deprem bekleyebilir böyle bir olasılık var ama kesin bir şey diyemeyiz.”

Profesör Önal’ın son cümlesine dikkat edersek: Malatya büyük bir deprem bekleyebilir ama kesin bir şey söylemek doğru olmaz.

Malatya’nın 1893’de büyük bir deprem yaşadığı biliniyor; birçok insan hayatını kaybetmiş. 1964 ve 1986 yıllarında, 93 depremi kadar olmasa da, büyük depremler, can kayıpları var. Dolayısıyla şu veya bu tarihte deprem olmaya olacak.

Peki, ne yapmak gerekiyor?

En başta söylediğimiz gibi depremle yaşamayı kabullenmek ve ona göre önlem almak zorundasınız. Daha önce uzmanlar defalarca uyardı, Malatya’da yapıların önemli bir bölümünün depreme dayanıklı olmadığını.

Kısa bir süre önce mahalli seçimler yaptık ve belediye başkanları seçtik. Başta büyükşehir belediye başkanı olmak üzere tüm başkanların deprem konusunu, daha doğrusu yapıların depreme dayanaklılığını sağlama noktasında çalışmalar yapmasını bekliyoruz.

Diyeceksiniz, belediyenin birçok işi arasında ona sıra gelir mi? Olabilir, belediyelerin gerçekten çok işi var. Ama afet bu, ertelemeye gelecek bir yanı yok.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.