EĞİTİM:
Kızılay: İnönü Üniversitesi Kampüsü Dünya'da 340. Sırada

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, TVNET kanalında Esra Esen Atayeter'in sunduğu "Kampüs Yolunda" programının canlı yayın konuğu oldu. Programda İnönü Üniversitesini anlatan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 2021 yılında üniversite tercihi yapacak öğrenciler için tavsiyelerde bulundu.

İnönü Üniversitesinin 46 yıllık köklü bir üniversite olduğunu ve Türkiye’de kuruluş kanunu bakımından 14. sırada kurulduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, aynı zamanda İnönü Üniversitesinin bünyesinden iki üniversite çıktığını dile getirdi. İnönü Üniversitesindeki rektörlük görevinin ikinci döneminde olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, yaklaşık 30 yıldır İnönü Üniversitesinde akademisyen olarak görev yaptığını ve bir dönem Tıp Fakültesi dekanlığı görevinde bulunduğunu belirtti.

1RAHMETLİ ÖZAL TIP MERKEZİNİ KAZANDIRDI"

İnönü Üniversitesinde ilk kurulan fakültelerin Fen-Edebiyat, Eğitim ve İktisadi ve İdari Bilimler fakülteleri olduğunu ve bu üç alanda İnönü Üniversitesinin güçlü üniversiteler arasında yer aldığını belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın Tıp ve Mühendislik fakültelerini açtığını ve Turgut Özal Tıp Merkezini üniversiteye kazandırdığını söyledi ve ekledi: “Üniversitemiz 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın Tıp Fakültesi ve Turgut Özal Tıp Merkezini üniversitemize kazandırmasıyla sağlık alanında çok güçlendi. Dolayısıyla sağlık alanında zamanla tüm fakülteleri ve bölümleri açarak bu alanda çok iddialı bir hale geldik. İki enstitü, beş fakülte ve bir meslek yüksekokuluyla sağlık eğitimi alanında üniversitemizin çok güçlü olduğunu söyleyebiliriz.”

"ÜNİVERSİTEMİZİN SAĞLIK BÖLÜMLERİNİ TERCİH ETSİNLER"

İnönü Üniversitesinin temel ve doğa bilimleri, insan ve toplum bilimleri ile ilahiyat alanlarında güçlü ve yeterli bir akademik kadroya sahip olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İlahiyat Fakültesinin alanında çok güçlü bir fakülte olduğuna, Hukuk Fakültesinin ise genç bir fakülte olmasına rağmen hâkimlik ve savcılık sınavlarında köklü üniversitelerle yarıştığına dikkat çekti. Türkiye’nin en büyük hastanelerinden birisi olan Turgut Özal Tıp Merkezinin İnönü Üniversitesinde bulunduğuna vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Karaciğer Nakli ve Onkoloji hastaneleri ile diğer uygulama alanlarının sağlık eğitimi gören öğrencilere uygulamalı eğitim öğretim olanakları sunduğunu belirtti. Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay sağlık alanında hem teorik hem de pratik anlamda İnönü Üniversitesi öğrencilerine çok iyi eğitim imkânları sunulduğunu belirterek “Üniversite tercihi yapacak öğrencilerimizin İnönü Üniversitesinin sağlık alanındaki bölümlerini incelemeden tercih yapmamalarını öneririm.” dedi.

Sosyal bilimler alanında tercih yapacak öğrencilerin de tercih sürecinde İnönü Üniversitesinin fakülte ve bölümlerini incelemelerini tavsiye eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, güzel sanatlar alanında İnönü Üniversitesinin köklü bir üniversite olduğunu, özellikle Müzik alanında uzun yıllardır doktora mezunlarının yetiştirildiğini belirtti. Üniversite bünyesinde yer alan Teknokent ile Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin alanlarında kendilerini yetiştirebilme olanaklarına sahip olduğunu aktaran Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, bu alanda tercih yapacak öğrencilerin İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesini incelemelerini önerdi. 

"KAMPÜSÜMÜZ DÜNYA DA 340. SIRADA"

Pandemi sürecindeki eğitim öğretim uygulamalarına değinen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İnönü Üniversitesinin sahip olduğu donanım ve yeterli altyapıyla uzaktan eğitimi başarılı bir şekilde uyguladığının altını çizdi. Üniversite eğitiminde kampüs hayatının önemine vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İnönü Üniversitesinin 7000 dekarlık çok güzel bir kampüse sahip olduğunu, bu kampüsün Dünya Yeşil Kampüs (Green Metric) sıralamasında bu yıl 340’ıncı sıraya yükseldiğini belirtti. Üniversite tercihi yapacak öğrencilerin rahatlıkla Malatya’yı tercih edebileceklerini dile getiren Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, ayrıca Malatya’nın çok güvenli ve yaşanabilir bir kent olduğuna vurgu yaptı.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay son olarak tercih yapacak öğrencilerin yeterli ve donanımlı akademik kadrosu olan, iyi bir altyapısı ve kampüsü bulunan ve sosyal ve kültürel yönü güçlü üniversiteleri tercih etmelerini tavsiye etti.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Rektör Karabulut, Üniversite Yolunda Programının...
Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, TV 100’de Bengü Kantekin'in...

Haberi Oku