Ekonomi:
'Kapasite fazlası makinelerini Malatya'ya taşı, 100 kişi çalıştır, teşvikten yararlan'


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarının yer aldığı Yatırım ve Teşvik uygulamalarında 1. ve 2. Bölge’deki tekstil firmalarının kapasite fazlası ve atıl durumdaki makinelerini, aralarında Malatya'nın da bulunduğu 34 ilden herhangi birine taşıyarak, bu illerde yatırım yapması ve en az 100 işçi çalıştıracak boyutta istihdam yaratması halinde önemli teşviklerden yararlanabileceğini duyurdu. 


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı kararı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iması yayınlanan yeni uygulama ile bir yandan istihdam hızını daha da artıracaklarını, diğer yandan mevcut tesislerin yenilenmesini sağlamanın yolunu açtıklarını belirterek, "Yatırım teşviklerimizle Malatya, Şanlıurfa, Van, Batman gibi gelişmekte olan illerde özellikle tekstil sektöründe istihdam oluşturulmasını sağlıyoruz" dedi. 


“Eski makinelerini gelişmekte olan şehirlere götür, istihdam yarat, teşvik al” 


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, tekstil sektöründeki mevcut makine kapasitesinin daha verimli kullanılması amacıyla büyük önem taşıdığını belirttiği bir kararla, sektörde hâlihazırda atıl durumda bulunan makinelerin işlerlik kazanması amacıyla Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da değişiklik yapıldı.
Söz konusu değişikliğe ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Tekstil sektörünü dönüştüreceği ileri sürülen değişikliği değerlendiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Yeni uygulama ile istihdam hızını daha da artıracağız. Mevcut tesislerin yenilenmesini sağlayarak, yatırımcıların yenilikçi ürünlerini rekabetçi olarak üretmelerini ve yeni ihracat pazarları yakalamalarını temin edeceğiz.” dedi.
Yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre; birinci ve ikinci bölgede yer alan illerde gerçekleştirilen hazır giyim, deri ve deri mamulleri sektörlerine yönelik yatırımlarda temin edilen makine ve teçhizatlar uygulama kapsamında olacak. 
Bu bölgelerde yer alan sanayi kuruluşlarının kapasite fazlası ve atıl durumdaki makine ve teçhizatları, kararda belirtilen 34 ile taşınırsa, istihdam desteğinden yararlanabilecek. Ancak bunun için asgari 100 istihdam sağlanması koşulu aranacak. 
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, uygulama ile hem görece gelişmiş birinci ve ikinci bölge illerinde kapasite fazlası olarak değerlendirilen makine ve teçhizatın ülke ekonomisine kazandırılacağını hem de gelişmekte olan illerdeki yatırım kapasitesinin büyütüleceğini ve bu bağlamda istihdam alanlarının genişletileceğini bildirdi. 

5 yıla kadar istihdam teşviki sağlanacak 


Kararda belirtilen illerdeki ikinci el tekstil makineleri ile yapılacak yatırımlar, aynı illerdeki sıfır makinelerle gerçekleşen yatırımlara sunulan istihdam teşviklerinden 3-5 yıl sürelerle yararlanacak. Yatırımcıların, birinci ve ikinci bölge illerinde istihdamlarını korumaları halinde teşvik süreleri 2 kat uygulanacak. Birinci ve ikinci bölge illerinde tekstil sektöründe daha önce sadece tevsi yatırımlarda yani kapasite artırımına yönelik yatırımlarda verilen teşvikler, artık sıfırdan yatırımlara da sunulacak.
 

Yürürlüğe giren uygulama, 2020 yılı sonuna dek geçerli olacak
 

Bakan Varank: “Malatya Şanlıurfa, Van gibi gelişmekte olan illerde tekstil sektöründe istihdamın büyütülmesini hedefliyoruz”
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, yeni düzenlemenin istihdamda önemli rol üstlenen tekstil sektörünü canlandırmayı amaçladığını belirterek,  yatırım teşvikleri ile Malatya, Şanlıurfa, Van, Batman gibi gelişmekte olan illerde özellikle tekstil sektöründe istihdam kapasitesini büyütmeyi hedeflediklerini söyledi. Varank, “Şimdi bu yeni uygulama ile istihdam hızını daha da artıracağız. Mevcut tesislerin yenilenmesini sağlayarak, yatırımcıların yenilikçi ürünlerini rekabetçi olarak üretmelerini ve yeni ihracat pazarları yakalamalarını temin edeceğiz” dedi.
 

Hangi illeri kapsıyor?


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak yürürlüğe giren  Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar başlıklı düzenleme; Malatya, Elazığ, Erzincan, Sivas, Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli, Yozgat, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van illerini kapsıyor.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Keskin: Cumhurbaşkanım esnafın lambası sönmek...
Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip...

Haberi Oku