Ekonomi:
Özcan: Gelecek  sezona yetiştirmeyi hedefliyoruz

 Malatya ekonomisinin temelini oluşturan kayısıda yaşanan sorunlardan bazıları için çözüm olabileceği ifade edilen Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk projesinin ihalesi yapıldı.  Malatya Ticaret Borsası binasında yapılan ihaleye 8 firma 19 milyon 330 bin TL ile 24 milyon 421 bin TL arasında değişen teklif verdi. İhale sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, ihale tekliflerini en kısa sürede sonuçlandıracaklarını ve yer teslimini yaparak projeye başlayacaklarını belirterek “Gelecek yılki kayısı sezonuna yetiştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Yasal mevzuat çalışmaları 2012 yılında dönemin AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz’ün girişimleriyle tamamlanan Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk Projesi’ne yönelik çalışmalar Ramazan Özcan’ın Ticaret Borsası Başkanlığına seçilmesiyle hız kazandı ve nihayet ihalesi yapıldı.

Malatya Ticaret Borsası binasında, TB Başkanı Ramazan Özcan, Hukuk Danışmanı Av. Faik Demez, Erdoğan Ünal, Kadir Akcin ve Nurdan Özendi’den oluşan ihale komisyonu huzurunda 8 firmanın teklif zarfları açıldı.

Muhammen bedeli 23 milyon 119 bin TL olan Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk İhalesinde en düşük teklifi 19 milyon 330 bin TL ile Abdulvahap Yılmaz verirken, en yüksek teklifi ise 24 milyon 421 bin TL ile Segment İnşaat verdi.

“Kayısı piyasası depo üzerinden regüle edilecek

İhaleye ilişkin basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan TB Başkanı Ramazan Özcan, teklifleri en kısa sürede inceleyip sonlandırarak projeye başlamak istediklerini söyledi. Kayısı üreticisinin hasat mevsimi sırasında gerek işçilik giderleri gerekse diğer masrafları için ihtiyaç duyacağı finansmanın sağlanmasında lisanslı depoculuğun önemli imkanlar sağlayacağına vurgu yapan Özcan, “Malatya kamuoyunun uzun bir süredir takip ettiği ve kayısı üreticisini yakından ilgilendiren lisanslı depoculuk ihalesini basının huzurunda gerçekleştirdik. Üreticilerimiz, Malatya kayısısının sağlıklı koşullarda ve kaliteli üretiminin sağlanması, özellikle hasat döneminde ortaya çıkan giderleri ile ilgili finansman sorununun karşılanması açısından lisanslı depoculuğun sunduğu bütün imkanlardan faydalanabilecekler. Ürün ihtisas borsalarında, elektronik satış salonlarında ürününü satacağı üreticiyi koruyacak önemli bir sistem.  Piyasayı regüle edecek bütün aktörleri depo üzerinden harekete geçireceğiz” diye konuştu.

I.OSB’de inşa edilecek

Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk Projesi, 1. Organize Sanayi Bölgesi, 154 ada 20 numaralı parsel üzerinde inşa edilecek.

Projenin ihale hazırlık belgelerine göre, ihale sonrası yapılacak sözleşme tarihinden sonra 5 gün içinde yer teslimi yapılacak ve Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk Projesi 30 Mart 2020 tarihinde geçici kabule hazır hale getirilmiş olacak. Çalışma takvimi Malatya’nın iklimsel koşulları ve resmi tatiller de dikkate alınarak hazırlandığından dolayı, bu tür nedenlerle süre uzatımı yapılmayacak. Yüklenici işi taahhüt ettiği süre içinde bitirmediği takdirde, gecikilen her gün için sözleşme bedeli üzerinden onbinde 5 oranında cezai kesinti uygulanacak.

Proje kapsamında neler yapılacak?

Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk Projesi ihalesi belgelerine göre, ihale kapsamında soğuk hava deposu, soğutma sistemi, havalandırma tesisatı, çevre düzenleme işi, altyapı düzenlemesi, topraklama ve paratoner sistemi, sıhhi tesisat, elektrik tesisatı, yangın uyarı ve önleme tesisatı yapılacak.

Yüklenici firma inşaat çalışmalarına başlamadan önce, zemin etüdleri, sismik araştırma, jeolojik- jeoteknik raporlar hazırlayacak, bur raporlar sonucunda çıkabilecek zemin iyileştirme ihtiyacı için iyileştirme uygulamaları (mini kazık, fore kazık, çakma kazık, enjeksiyon granüler malzeme ile komplikasyon vb.) yürütülecek.

Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk ihalesine katılan firmalar ve verdikleri teklifler şöyle:

Tigris Mühendislik Müşavirlik: 23 milyon 814 bin 700 TL

Zoser Yapı : 20 milyon 630 bin TL

FY Fer Yapı Mimarlık. 20 milyon 947 TL

Abdulvahap Yılmaz: 19 Milyon 330 bin TL

Koçoğlu : 23 Milyon 950 bin TL

Segment İnşaat: 24 milyon 421 bin TL

17 K-Ruhbaş Elektrik Ortaklığı: 19 milyon 375 bin 259 TL

Kızıler İnşaat: 20 milyon 807 bin TL 

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Keskin; Esnafla ilgili kararlar kabineden önce...
Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan...

Haberi Oku