Ekonomi:
Tüfenkci ve Çalık'tan OSB'lere Ziyaret

AK Parti MKYK Üyesi, Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı, Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, ile Milletvekili Öznur Çalık, organize sanayi bölgelerini ziyaret ederek iş dünyasının sorunlarını dinledi. 2. OSB’yi ziyaret eden Bülent Tüfenkci “Malatya’da istihdama katkı verecek işletmelerin tüm çabalarını desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Birinci OSB’de işadamlarıyla bir araya gelen Milletvekili Çalık da,  Malatya'nın kalkınması ve daha da büyümesi için yapılacak çalışmalar hakkında istişarede bulundu.

Tüfenkci’nin ziyareti

2. OSB’deki Sanayi Bölgesi’ndeki Osmanoğulları Gazbeton Fabrikasını da ziyaret eden Tüfenkci,  işletmeci Hüseyin Çınar’dan fabrika ile ilgili bilgi aldı.

Tüfenkci, 30 bin metrekare alana kurulu fabrikanın Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde tek, Türkiye’de ise 13. tesis olma özelliği gösterdiğini ifade etti.

Gazbeton Fabrikasının günlük üretim kapasitesinin bin 500 metreküp olduğunu dile getiren Tüfenkci, fabrikanın şu anda Malatya’da yaşayan, Malatya’da kazanan ve yatırımını da Malatya’da yapan bir ailenin işletmesi olduğunu aktardı.

Fabrika’da ilk ürün denemesinin 2 ay içerisinde yapılacağını belirten Tüfenkci, “Bu arkadaşlara özellikle bugünkü ekonomik dalgalanmaların olduğu zamanda yatırıma ve üretime devam ettikleri, istihdama katkı sağladıkları için teşekkür ediyorum” dedi.

Tüfenkci, bu ve bunun gibi işletmelerin Malatya’da istihdam oluşturması için yapılan tüm çabaları desteklemeye devam edeceklerini vurgulayarak, “Bu tesiste Alman teknolojisinin kullanılması ve Alman disiplini ile yerli sanayinin birleşmesi anlamında diğer sanayilere bu anlamda katkı vermesini önemsiyor, kendilerine kolaylıklar diliyorum” diye konuştu.

 “Malatya Sanayi şehri olsun”

Milletvekili Çalık ise, Malatya'daki temasları kapsamında 1. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü'nde işadamlarıyla bir araya gelerek Malatya'nın kalkınması ve daha da büyümesi için yapılacak çalışmalar hakkında istişarede bulundu.

Çalık, Malatya'nın sağlık turizminin başkenti olması adına ciddi ve önemli adımlar attıklarını belirterek, "Hedeflerimize ulaşma konusunda da gayretlerimiz sonuç verdi. Bugün Malatya'mızda Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakil Enstitüsü başta olmak üzere Onkoloji Hastanesi, Malatya merkezdeki Eğitim Araştırma Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi ve tüm ilçelerimizin hastanelere kavuşması; özel, devlet ve üniversite hastanelerimizle birlikte aynı zamanda alternatif tıp merkezi olabilecek alanları da bu manada Malatya'ya kazandırmış olmamız sağlık turizmi başkenti Malatya'mız için atmış olduğumuz çok önemli adımlardı" dedi.

Malatya'nın sanayi şehri olmasını ve büyümesini istediklerini dile getiren Çalık, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz, hedeflerimizi bir Gaziantep, bir Kayseri, bir Kahramanmaraş sanayisinin önüne geçme üzerine kurmamız gerekir. Malatya'nın ekonomisine baktığımızda 2002 rakamlarıyla bugünkü rakamları arasında çok ciddi farklar var. Bugün nüfusumuz 800 bin ve dış ticaret hacmimiz 391 milyon dolara yükselmiş vaziyette. İhracat rakamımız 72 milyon dolardan 355 milyon dolara yükseldi. İş gücüne katılım oranımız yüzde 44'ten yüzde 53,1'e, istihdam oranımız yüzde 40'tan yüzde 47,6'ya çıktı. İşsizlik oranımızda yüzde 21'lerden yüzde 7,1'lere gerilemiş vaziyette. İstihdam oranlarının daha da artırılması bizim temel hedefimiz. Kayısı üretimimiz 380 bin tona, ihracat rakamımızda 304 milyona çıkmış vaziyette. İhracat rakamlarında, Malatya 2023 ihracat rakamını bir milyar dolar olsun hedefini koyduk."

“Türkiye’nin ekonomik olarak büyümesi için çok çaba sarfettik”

Milletvekili Çalık, terör örgütleri ve darbelerle mücadele ederken, Türkiye'yi ekonomik olarak büyütmek için çok ciddi çaba sarf ettiklerini belirterek, "Türkiye'nin ekonomik göstergeleri, büyüme hızı, ihracat rakamları tüm dünyanın 'bu işi nasıl başarabiliyorsunuz?' diye baktığı bir fotoğraf. 2002'de AK Parti iktidara geldiği zaman 'AK Parti iktidara gelse bile muktedir olamayacak' deniliyordu. 2002'de AK Parti iktidara geldi, muktedirde olduk. Ama bir taraftan şeytan taşlarken bir taraftan da tavaf yaptık. Bir taraftan terör örgütleriyle, bir taraftan askeri, bürokratik, yargı darbeleriyle mücadele ederken, ekonomik olarak da büyümek için çok ciddi çaba sarf ettik" diye konuştu.

Milletvekili Çalık, daha sonra farikaları ziyaret ederek hem çalışmalar hakkında bilgiler aldı hem de çalışanlarla bir araya geldi.

Çalık, daha sonra Organize Sanayi Bölgesi Evsel ve Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisinde incelemelerde bulundu.

Çalık, daha sonra ziyaretleri kapsamında Bostanbaşı mahallesinde vatandaşlarla bir araya gelerek, 24 Haziran seçimlerinde verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. BÜLTEN
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kayısı Fiyatlarında Artış Beklentisi
Kayısı Fiyatlarında Artış Beklentisi

Haberi Oku