Ekonomi:
Yatırım teşviklerine 6. Bölge dopingi

Güler Hazar- Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından Malatya’ya 2018 yılının Ocak-Mart döneminde yatırım tutarı 218.3 milyon TL tutarında 24 adet teşvik belgesi düzenlendiği açıklandı. Söz konusu teşvik belgelerinin öngördüğü istihdam sayısının da 3 bin 17 kişi olduğu kaydedildi.

 

“6. Bölge uygulaması Malatya için olumlu oldu”

 

Söz konusu teşvikli yatırımlar için görüşlerine başvurduğumuz Ekonomist –Yazar Yeminli Mali Müşavir Bahadır Altaş, “OSB'lerin 6. Bölge kapsamına alınması Malatya için olumlu oldu” dedi.

2018 yılının Ocak ayında aralarında Malatya’nın da bulunduğu 4’üncü ve 5 inci bölgelerde yer alan illerdeki OSB’lere yapılacak yatırımlarda 6. bölge desteklerinden yararlanılabilmesi için istenen ‘bölgesel – büyük ölçekli ve stratejik yatırım’ şartının Bakanlar Kurulu kararıyla kaldırıldığını hatırlatan Altaş, “Yılın ilk 3 aylık verilerini geçmiş yıllarla kıyaslandığımızda, Malatya'da yatırım yapmak isteyen yatırımcıların OSB'lerin 6.bölge destekleri kapsamına alınması sonrasında yatırım yeri Malatya olarak düzenlenen teşvik belgesi sayısında artış olduğu görülmektedir. Özellikle yeni yatırımlarda öngörülen 3 kişilik istihdamın bir önceki yılda aynı dönemde öngörülen  istihdama göre yüzde beş yüz bir atış olması Malatya adına işsizliğin çözümüne önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu durum Malatya için olumlu bir gelişmedir. Mevcut yatırımcıların devamı ve yeni yatırımcıların Malatya'ya gelmesi için yerelde ekonomik ve sosyal acıdan fiziki yatırım ortamının iyileştirilmesi ile sektörel kümelenme çalışmalar yapılması önem taşımaktadır” diye konuştu.

Altaş ayrıca geçtiğimiz Nisan ayında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve içinde Malatya'nın da yer aldığı "Proje Bazlı Teşvik Sistemi" yatırımının bu tutarların içinde yer almadığını da belirtti.

128.3 TL’si yeni yatırım, 89.9 TL’si tevsi yatırım olarak düzenlenen teşvik belgelerinin sektörel dağılımı şöyle oldu:

 

Dokuma-Giyim 149 milyon TL, Plastik-Lastik 30,5 milyon TL, Eğitim 20 Milyon TL, Deri Kösele 7,3 milyon TL, Enerji 6,3 Milyon TL ve diğer yatırımlar 5,2 milyon TL.

Aynı dönemde yatırım tutarı 49.9 milyon TL, öngörülen istihdam sayısı 235 kişi olan 5 adet yatırım teşvik bölgesi ise iptal edildi.

Ekonomist –Yazar Bahdır Altaş, 6. Bölge uygulamasının yatırımcılar için cazip teşvikler içerdiğini de söyleyerek “Malatya OSB’ye yatırım yapacak yatırımcılar, 6.bölge destekleri kapsamında;  Sigorta Primi İşveren hissesi desteği uygulamasından 7 yıl yerine 12 yıl, sigorta primi işçi hissesi ve işçi gelir (stopaj) vergisi desteklerinden de 10 yıl yararlanacaklarını’ hatırlattı.

Altaş, uygulama kapsamında sağlanan diğer destekleri de şöyle sıraladı:

İç kredi faiz desteği 5 puan yerine 7 puan, azami faiz destek tutarı 700 Bin TL yerine 900 bin TL, vergi indirim oranı yüzde 80 yerine yüzde 90, yatırıma katkı oranı yüzde 40 yerine yüzde 55, asgari yatırım tutarı 500 bin TL.GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Atölyelere OSB'de Yer Aranıyor
16 Konfeksiyon Atölyesi'nin bulunduğu yer seçimden sonra satılacak

Haberi Oku