5 Aydır Sonuç Yok! Sahi Ne Oldu VOF İhalesi?

Malatya’da, inşasına 40 yıl önce Vagon Onarım Fabrikası olarak başlanan, ancak bu amaçla kullanımından vazgeçilmesinin ardından, ne amaçla kullanılacağı konusunda karar verilemeyip birçok kez özelleştirme adı altında satışa çıkarılan, son olarak da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca (ÖİB) 28 Mayıs 2018 günü gerçekleştirilen ihalede Türk Kızılayı’nın prefabrik afet konutu yapmak üzere talip olduğu ve teklifinin uygun bulunduğu tesisin ihalesi, aradan 5 ay geçmesine rağmen sonuçlanamadı.

28 Mayıs’taki ihaleye, Türkiye Kızılay Derneği’nin yanı sıra ASC Mimarlık Dekorasyon Reklamcılık İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’nin katılarak teklif verdikleri, 83 milyon TL teklif verdiği öğrenilen Kızılay’ın teklifi ÖİB tarafından uygun görülerek, onay için Özelleştirme Yüksek Kurulu’na (ÖYK) gönderilmişti.

Haziran 2018’in ilk haftasında onay için ÖYK’ya gönderilen ihalenin aradan yaklaşık 5 ay süre geçmesine rağmen ÖYK tarafından sonuçlandırılmamış olması, VOF’un daha önce birçok kez olduğu gibi bu kez de satılamayıp, kullanılamaz halde kalmaya devam edeceği endişelerine yolaçtı.

İhalenin bir an önce sonuçlandırılması için milletvekillerinin gerekli girişimlerde bulunması isteniyor.

KIZILAY’IN MALATYALI BAŞKANININ VOF’LA İLGİLİ AÇIKLAMALARI..
Türk Kızılayı’nın Malatyalı olan Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, ÖİB’nin tekliflerini uygun bularak onay için ÖYK’ya göndermesinden sonra, 18 Haziran 2018’de Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, Malatyalı hemşehrimiz Vahap Munyar’a, ihale ve tesiste yapmayı düşündükleri faaliyetlerle ilgili açıklamalarda bulunmuş, Munyar da konuya ilişkin şunları yazmıştı:

“KIZILAY Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, kurumun 150’nci kuruluş yıldönümü vesilesiyle düzenlenen iftar buluşmasında ilgimi çekeceğini bildiği gelişmeyi paylaştı:

– Malatya’daki eski vagon fabrikasında afet konaklama sistemleri üreteceğiz.

Yıllardır başta tekstil-konfeksiyon sektörüne üretim merkezi olmak üzere çeşitli formüllerle gündeme gelen eski vagon fabrikasının Kızılay’a devri doğal olarak ilgimi çekti. Malatya Hekimhan’lı olan Kınık’a sordum:

– Kızılay, eski vagon fabrikasını bedelsiz mi devralıyor?

– Özelleştirme İdaresi bünyesinde bulunan 52 bin metrekare kapalı alana sahip toplam 500 dönümlük alana talip olmamız konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci’nin desteğini gördük.

Söz konusu varlık için açılan ihalede 83 milyon liralık teklif verdiklerini belirtti:

– İhale sonucunun kesinleşmesi için Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) onayını bekliyoruz. Onay sonrası devir işlemlerini gerçekleştirip yatırıma başlayacağız.

Özelleştirme İdaresi’ne ödenecek 83 milyon lira dahil, toplam 150 milyon liralık yatırım yapacaklarını vurguladı:

– Malatya’da dünyanın en büyük “Afet Barınma Sistemleri Fabrikası”nı kuracağız. Fabrikada dünyadaki diğer yardım kuruluşlarına da afet barınma ve yerleşim sistemleri üreteceğiz. Yani, ihracat da yapacağız.

Kızılay’ın mevcut üretim merkezlerinde benzer işlerin yapılıp yapılmadığını merak ettim, anlattı:

– Çadır üretimimiz var. Ancak, başta konteyner, prefabrik olmak üzere diğer afet barınma sistemleri üretimine ilk kez girmiş olacağız.

Projede özel sektörden bir ortak da düşündüklerini kaydetti:

– Büyük hisseler Kızılay’da olmak kaydıyla özel sektörden bu alanda uzman bir ortağı yanımıza almayı planlıyoruz. Kuracağımız fabrika, aynı zamanda afet konularında bir Ar-Ge ve inovasyon merkezi olacak.

Devir işlemlerinden 12 ay sonra üretime geçebileceklerinin altını çizdi:

– Fabrikamız sadece afet dönemleri için değil, kentsel dönüşümlerde de hızlı ve ekonomik konutlar üretebilecek. Sosyal kamplar da fabrikamızda geliştirilecek.

500 dönümlük alanda planladıkları bir başka önemli yatırımı da paylaştı:

– Malatya’da Kızılay’ın önemli bir bölgesel lojistik merkezini de kuracağız. Lojistik merkezi için de 150 milyon liralık yatırım söz konusu olacak. Fabrika ve lojistik merkezimiz 1500 kişilik istihdam yaratacak.

İhale ÖYK onayından geçerse, Kızılay dünya çapında bir üretim merkezine kavuşacak…

Malatya, yıllardır atıl duran eski vagon fabrikasının nihayet üretimle canlandığını görebilecek…”Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Erhaç Üssü'ne iniş sırasında arızalanan...
 Milli Savunma Bakanlığınca (MSB), bir F4 savaş uçağının Malatya Erhaç Üssü'ne inişi sırasında...

Haberi Oku