6. Battalgazi Uluslararası Kervansaray Buluşması
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Uluslararası Kervansaray Buluşması’nın hem ulusal hem de uluslararası anlamda önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.

Gürkan, Kervansaray Buluşması’nın bu yıl altıncısını gerçekleştirdiklerini anımsatarak, her geçen yıl etkinliklere ilginin daha da arttığına dikkat çekti.

Kervansaray Buluşması’nda birbirinden farklı etkinliklerle, birçok ilkin yaşandığını dile getiren Gürkan, özellikle halkın Kervansaray Buluşmasını sahiplenmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti.

"KERVANSARAY BULUŞMASI KAPSAMINDA KÜLTÜREL VE SANATSAL ETKİNLİKLER DÜZENLİYORUZ"

Gürkan, Kervansaray Buluşması kapsamında kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenlediklerini ifade etti.

Kervansaray Buluşması’nın amacı hakkında bilgiler veren Gürkan, "Kervansaray Buluşması’nın açılışını yaparken, aynı zamanda bu etkinliğin amacını ifade ediyoruz. Diyoruz ki, Kervansaray Buluşması’nın amacı; topluma kültürel mirasın korunması, kollanması ve gelecek kuşaklara aktarılması noktasında toplumu bilinçlendirmek. Bunun yanında kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarına da aynı bilinci aşılamak istiyoruz. Bu tarihi mirasımızın ayağa kaldırılması noktasında kamu kurum kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve toplumumuzun bir irade kararlılığını ortaya koydurmayı amaçlıyoruz. Bunlar yapıldıktan sonrada turizm faaliyetleri olarak ülkemize, Malatya’mıza ve Battalgazi’mize bir katma değer katmasını sağlamaktır. Bu amaçlarla biz kültürel organizasyonları gerçekleştiriyoruz" dedi.

"HER YIL DAHA FAZLA İLGİ OLUYOR"

Gürkan, Kervansaray Buluşmasına her geçen yıl ilginin daha da arttığını kaydederek, özellikle halkın Kervansaray Buluşması etkinliklerini sahiplendiğini dile getirdi.

Farklı etkinliklerle vatandaşların ilgisini çektiklerini ifade eden Gürkan, "Her Kervansaray Buluşması’nda bir öncekinden daha fazla katılım ve ilgi oluyor. Kervansaray Buluşması’nın açılışında halkımızın bu etkinliğe sahip çıktığına tanık olduk. Kapalı Çarşı’nın üzerinde düzenlenen ’Gel de sen resim yap’ etkinliğine bin 500’ün üzerinde insan katıldı. Bu Türkiye’de görülmüş bir hadise değil. Aynı anda Kernek Meydanı’nda resital eşliğinde Kervansaray’da eğitim veren hocalarımızın yapmış olduğu sergiye halkımız büyük bir ilgi gösterdi. Yeni Cami’nin yanındaki ’Battalgazi’nin Uçan Kanatları’ sergisi büyük ilgi gördü. PTT Sokağın, Şemsiye Sokak olarak düzenlenmesi yoğun bir ilgi gördü ve sosyal medyada patlama yaşandı. Malatya Park’ta ’Arslantepe’de 52. yıl’ sergisine büyük bir ilgi vardı. Kervansaray Buluşması, yeni Battalgazi sınırları içerisinde ve Malatya’da halkın kültür ve sanata susamışlığının örneğini gördük. Kültür ve sanat etkinlikleriyle Malatya’nın kültür ve sanatla ne kadar özdeşleştiğine tanık olduk" şeklinde konuştu.

"HEM ULUSAL HEM DE ULUSLARARASI ANLAMDA ÖNEMLİ"

Gürkan, Kervansaray Buluşması’nın hem ulusal hem de uluslararası boyutta büyük bir önem sahip olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

"Kervansaray Buluşmasını, Eylül ayı içerisinde yapıyoruz. 1101 Eylül ayı Malatya’nın kurtuluş günüdür. 17-27 Eylül, Malatya’nın bir daha düşman eline geçmemek üzere Türk-İslam hakimiyetine katılmasıdır. Biz düzenlediğimiz etkinlikle Malatya’ya bu mesajı vermek istiyoruz. Türkiye genelinde sanatın sevdirilmesi, ulusal ve uluslararası bir düzeyde olduğu için yoğun bir ilgi var. Buradaki etkinliklerimiz 45 üniversiteden gelen akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştirildi. Bu anlamda yurt dışından da 10 üniversite sempozyumumuz da yer aldı. Dolayısıyla bu katılımlar, buranın hem Türkiye nezdinde hem de uluslararası düzeyde gündeme gelmesini sağladı. Battalgazi’nin de bir kültür merkezi olması anlamında hem Türkiye hem de uluslararası kamuoyuna bir mesaj veriliyor. Ayrıca sanat etkinlikleri evrenseldir. Bunu siz evinizde de yapsanız, ulusal ve uluslararası bir nitelik taşır. Eğer sizin yaptığınız sanat etkinliği toplum nezdinde beğeni kazanırsa, ilgi uyandırırsa, o etkinlik ulusal ve uluslararası bir nitelik taşır. Dolayısıyla bu etkinlik, hem ulusal hem de uluslararası anlamda önemli bir etki bırakmıştır."

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78

‘Muhtemelen 19’uncu Miras Listemiz Olur’
‘Muhtemelen 19’uncu Miras Listemiz Olur’

Haberi Oku