Büyükşehir Binasının Ödüllü Mimarı Alp Vefat Etti

Malatya Büyükşehir Belediye binasının da mimarı olan Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp (73)’in, Pazar günü İstanbul- Maltepe Küçükyalı’daki evinde vefat ettiği öğrenildi.

Kalp krizi sonucu vefat eden Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’in cenazesinin, 11 Ocak Pazartesi günü Aydın – Kuşadası’nda defnedileceği belirtildi.

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Malatya Büyükşehir Belediye binası mimari projesi ve yine kendisinin çizdiği MHP Genel Merkezi binasının mimari projesi ile Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Uluslararası Mimarlık Akademisinde UNESCO’nun gözetiminde düzenlenen “INTERARCH 2009” 12. Dünya Mimarlık Trienali’ne katılmıştı.

Avrupa Gayrimenkul Ödülleri Programına (2011) Malatya Büyükşehir Belediyesi ve MHP Genel Merkezi mimari projeleri ile katılan Ahmet Vefik Alp, Avrupa Finalisti ve ‘Avrupa’nın En İyisi’ seçilmişti.

MHP – DYP ve DSP’den 4 defa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmuştu

Türkiye’nin yanı sıra yurt dışındaki mimari projeleri ile da dünya çapında tanınan Yüksek Mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp,  Mehmet Yaşar Çerçi’nin Malatya Belediye Başkanlığı döneminde (1999-2004) Malatya Büyükşehir Belediye binasının mimari projesini çizmiş, projenin müellifi olarak binanın inya sürecinde denetimlerde de bulunmuştu.

İlk olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği 1994 yerel seçimleri ile siyasete atılan Mimar – Kentbilimci Ahmet Vefik Alp, 1999 yerel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi’nden ikinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmuştu.

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp 2004 yerel seçimlerinde Doğru Yol Partisi (DYP), 2009 yerel seçimlerinde ise Demokratik Sol Parti (DSP)’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterilmişti.

Mimari Projesini Çizdiği Malatya Büyükşehir Belediye Binasının Mimari Projesini Nasıl Anlatmıştı?

Vefat eden Malatya Büyükşehir Belediye Binası mimarı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Malatya Büyükşehir Belediyesi binasının mimari projesinin mimari özellik ve felsefesini şöyle anlatmıştı:

“Malatya belediyesi yeni hizmet binası, batı yönünden şehrin merkezine giden İnönü Caddesi ile kuzeyden geçen çevre yolunun arasında kalan 40.000 m2 lik bir alanda planlanmıştır.

Belediye binasına ilaveten sahada bir kültür merkezi, bir nikah sarayı, bir iş-alışveriş merkezi ve MASKİ genel müdürlüğü düşünülmekte ve yalnız belediye hizmetlerine ayrılmış bir büro kompleksinden öte, tatillerde ve mesai dışı saatlerde malatyalılar tarafından kültürel ve rekreatif amaçlarla kullanımlara imkan getirilmektedir.

Şeffaf tasarım ile şeffaf belediyeciliğe gönderme…

Sahada öncelikle tamamlanacak belediye sarayına esas giriş güney tarafındaki caddeden olmakta, ancak tasarımın getirdiği ‘şeffaflık’ iç avlunun ötesinde tüm alanın boydan boya çevre yoluna kadar algılanabilmesini sağlamaktadır. Bu yaklaşımı vurgulamak için giriş platosundan başlayan bir yaya rampası iç avluyu da delerek kuzeydeki çevre yoluna ulaşmaktadır. Diğer bir değişle, bu yaya rampası alandaki tüm yapı sistemini kurgulayan bir ‘omurga’ vazifesi görmektedir.

Belediye hizmet binası esas itibariyle 20.000 m2 lik ellips biçiminde müdürlükler kısmı, bunu yırtarak içine giren özgün mimarimizden yorumlanmış 5.000 m2 lik başkanlık kısmı, ve nihayet başkanlıkla müdürlüklerin kesiştiği noktada konuşlanan 1.000 m2 lik meclis salonu ve çok maksatlı salondan oluşmaktadır.

Dıştan ağaç gövde dokusu ile bitirilecek olan elliptik kabuk içinde iki ellips dilimi olarak şekillenen müdürlükler aralarında konforlu bir meydan oluşturan iç avluyu şekillendirmekte, dairesel başkanlık bloğu da teraslar halinde bu avluya açılabilmektedir.

Binaya girişler, ana avluyu iki uçta delen rampa, başkanlık merasim girişi, müdürlüklerle başkanlığın ara kesitinde üst zemine çıkan rampa ve çok maksatlı salona açılan özel girişten oluşmaktadır.

Çok maksatlı salon bahçeye açılarak açık hava etkinliklerine imkan hazırlamaktadır. Ayrıca ana avlu da çeşitli etkinlikler için kullanılabilecek, tüm binada tüm katlardan algılanabilen çok maksatlı bir podyumdur. Yapının diğer bir mimari özelliği de bir bütün olarak yaşaması, tüm seviyelerin birbirlerini algılayabilmesidir. İç avlu binalarla çevrili, canlı, dinamik bir meydan oluşturmaktadır.

Bahçede zemin altında 400 araç kapasiteli kapalı otopark ile toplam yapı alanı 30.000 m2 yi bulmaktadır.

Küresel ile yöreselin sentezlenmesinden doğan zamanın sonsuzlaştırılması…

Binanın mimari uslübu ultra modern yüksek teknoloji ile şekillenen Elliptik müdürlükler kitlesi ile milli mimarimizden yorumlanan başkanlık binasının çok hassas bir sentezle çarpıştırılmasından, diğer bir değiyle eski ile yeninin, küresel ile yöreselin mahirane bir biçimde sentezlenmesinden, bilnetice ‘zamanın sonsuzlaştırılması’ndan doğmaktadır. Eserlerime hakim olan bu yaklaşım, büyük önderimiz atatürk’ün işaret ettiği gibi, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulusal kimliğini koruyarak yükselmek için benimsemek durumunda olduğu ilkenin özüyle izdüşmektedir”.

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp kimdir?

1948 yılında İstanbul – Kadıköy’de doğan Ahmet Vefik Alp 1967’de Saint Joseph Lisesi’ni bitirdikten sonra Robert College Inşaat Mühendisliği Bölümünde yüksek öğrenimine başladı, aynı yıl Istanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümüne geçerek 1971 yılında, ”Mimar’, 1973 yılında da Yüksek Mühendis Mimar diplomalarını aldı. 1973 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesinde asistanlığa atanan Alp, 1977 yılında ABD’ye gönderildi.

Alp, Houston, Texas, ‘Rice University’ de, 1978 yılında Şehircilik alanındaki projesiyle ‘Master’; 1979 da Mimari ve Şehirsel Psikoloji alanında insanlar, binalar ve şehirler arasındaki zihinsel ve duygusal etkileşimleri inceleyen 16 ayda tamamladığı ‘Aesthetic Response to Geometry in Architecture’ araştırması ile de ‘Doktor’ unvanını aldı.

1984 yılında doçentliğe yükselen Ahmet Vefik Alp, 1989 da Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın himayesindeki (IAA) ‘International Academy of Architecture’ (Uluslararası Mimarlık Akademisi) profesörlüğüne seçildi.

Mimarlık, şehircilik, belediyecilik ile doğal ve kültürel mirasın korunması alanında birçok kuruluşun üyesi olan Alp, akademik ve bilimsel çalışmaları, mimari yapıtlarıyla birçok ulusal ve uluslararası ödül kazandı. Mimarlık yazıları yerli ve yabancı birçok dergilerde yayınlandı.

1990 yılında kurduğu Alp Mimarlar Tasarım Atölyeleri Ltd. bünyesinde projelerinden bir kısmı inşa edilerek tamamlanmıştır. Japonya, Yamagata da ‘Türk Pavyonu’, Istanbul Kalamış ‘Marina Park Konutları’, Zeytinburnu Uluslararası Turizm Kongre ve Ticaret Merkezi’, ‘T.C. Gebze Teknik Üniversitesi Muallimköy Kampüsü, Kayseri Hilton Oteli; Sapanca Dağ Evleri;, Ankara MHP Genel Merkezi, Hatay Dörtyol Otel-Çarşı Grubu; Tokyo Camii ve Kültür Merkezi ve Camii, Malatya Belediye Sarayı, Kuşadası’nda Tatil Evleri ve Villalar, Bogaziçi’nde Yalılar, Beylikdüzü Otel-Çarşı ve Rezidans-Çarşı Kompleksi ile çeşitli Kültür, Turizm, Spor, Ticaret ve Yönetim Merkezleri, Eski Eser çalışmaları, Peyzaj ile Bölgesel ve Kentsel Planlama ve Tasarım çalışmaları bunlardan bazılarıdır.

Alp, 1996 yılında T.C. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde, Mimarlık Bölüm Başkanlığı ve Mimari Tasarım Anabilimdalı Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Ağa Han Mimarlık Ödülleri Programında ‘Nominateur’ (aday belirleyici) hizmetini yürüten Ahmet Vefik Alp, 2001 yılında Kazakistan Kazgor Design Academy ve IAAEC Doğu Ülkeleri Uluslararası Mimarlık Akademisi üyeliğine seçildi.

1994, 1999, 2004 ve 2009 yıllarında Istanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı na aday olan Alp’in Deprem ve Gecekondular için Çekirdek Konut ve Kapsül Evler, Boğaziçi Otoray Tüpgeçiş, TRANSMAR Pendik-Yeşilköy Otoray Yüzer-Viadük, Istanbul Kuşakyol, Boğaziçi 3 Üsküdar-Levent Denizaltı Tüp, Haliç Sualtı Otoparkı ve Müzekent Istanbul, Istanbul Ulaşımı içim ‘Çemberler Sistemi’, Geleceğin Şehirleri Ekokentler, Büyük Marmara Çemberi, Çağdaş Cadde gibi çalışmalarından bir bölümü ulusal ve uluslararası basın aracılığıyla tanındı.

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Mayıs 2012’de Sofya’da gerçekleştirilen Interarch 2012 IAA World Triennial of Architecture kapsamında ‘Taksim Cumhuriyet Camii & Dinler Müzesi’ projesi UIA Union Internationale des Architectes (Uluslararası Mimarlar Birliği) Birincilik, ayrıca IDA International Design Awards USA (Uluslararası Tasarım Ödülleri) 2012 Ikincilik Ödülünü kazanmış ve LICC London International Creativity Competition 2012 de finale kalmayı başardı.

Güler HAZAR, 

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78

‘Muhtemelen 19’uncu Miras Listemiz Olur’
‘Muhtemelen 19’uncu Miras Listemiz Olur’

Haberi Oku