'Hedeflerinizi YEP ve OVP'deki hedeflerle mutlaka uyumlu hale getirin'

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, "Türkiye'nin bir gücü, potansiyeli var. Bu potansiyeli durdurabilecek hiçbir operasyon yoktur, olamaz. Biz buradan iş dünyasına sesleniyoruz, hedeflerinizi YEP ve OVP'deki hedeflerle mutlaka uyumlu hale getirin. Hatta çok daha iyi olacak inşallah. Gerek enflasyon oranlarında gerek cari açıkta gereke ihracatta Türkiye çok daha iyi noktalara gelecek" dedi.

Malatya Öğretmen Evi'nde iş dünyası temsilcileriyle toplantıda bir araya gelen Nebati, Türkiye'nin çok önemli merhalelerden geçtiğini ifade etti.

Nebati, 90'lı yılların Türkiye için karanlık bir dönem olduğunu belirterek, "Sıkıntılı bir dönemdi. Bir taraftan ekonominin çok ciddi yaralar aldığı öbür taraftan sosyo-kültürel ve siyasal anlamda her türlü ötekileştirmenin yaşandığı Adeta bir ülkenin büyümeyi bırakın, kendisini muhafaza etse mutlu olabileceği bir dönemde hep küçülen, kavga eden, ötekileştiren, ekonomisini yönetemeyen bir ülkeydi. 2002 yılında cumhurbaşkanımızın önderliğinde ortaya konuş olan adımlar Türkiye'yi belirli bir noktaya getirdi ve bu geliş çokta kolay olmadı. Çok zor ve sıkıntılıydı çünkü Türkiye üzerinde oynanan oyunlardan hiçbir şekilde vazgeçmediler. Türkiye üzerine operasyonlar yaptılar. Operasyonları çektiler ve Türkiye'nin kendi bölgesinde lider konuma gelme konusundaki kararlılığını engellemeye çalıştılar. Çünkü biliyorlar ki Türkiye kendi bölgesinde lider bir ülke olursa dünyanın vazgeçilmez lider ülkelerinden birisi olma yolunda onu engelleyebilecek hiçbir şey yok" diye konuştu.

Yeni Ekonomi Programı ile birlikte Türkiye ekonomisinin nereye geleceğini rakamlarla ortaya koyduklarını anlatan Nebati, sözlerini şöyle sürdürdü: "10 Ağustos ve sonrasında şunlar konuşuluyordu, 'Dolar 7, 8, 9, 10 lira olacak. Euro bu noktaları geçecek ve insanlara bankalara gidip, paralarını, dövizleri çekip, bankacılık sistemini önce çökertecek sonrada ülke ekonomisi göçecek.' Ama bu operasyonu çekenler gene unuttular; bu ülke, kolay bir ülke değil. Kolay bir lokma değil. Bunu yiyecek, bu ülkeyi düşürebilecek bir güç daha olmadı, olmayacak. Çünkü bu millet, 81 milyonluk nüfusuyla vatanına, devletine, bayrağına, ülkesine sahip olma noktasında artık adeta tecrübeleriyle dünyaya örneklik etmiş bir ülkedir. 20 Eylül'de bakanımızın orta vadeli plan ya da 'YEP' dediğimiz Yeni Ekonomi Programını açıkladığında, yılbaşı itibariyle bir takım rakamları ortaya koymuştuk. 2019, 2020 ve 2021'de Türkiye ekonomisinin nereye geleceğini rakamlarla ortaya koymuştuk. Sosyal medya ve medyada çok şey konuşuldu. Nihayet biz yılın sonuna geldik. YEP'te enflasyon yıllık olarak 20,8 ilan edilmişti, 20,30 ile neticelendi. Enflasyon özellikle firmalar ve sektördeki temsilciler ile birlikte hareket etmeninde getirdiği sinerjiyle, enflasyonla topluca mücadele etme konusunda ortaya konulan iradeyle kasım ayında ciddi bir oranda düştü, aralık ayında da aynı şekilde binde dört tüketici enflasyonunda yüzde 2,22'ylede üretici enflasyonunda düşüş sağladı. 2019'da da aynı şekilde hedeflerimiz var. İhracat rakamlarına baktığınız zaman ekim, kasım ve aralıkta artan ihracat, buna karşılık çok ciddi bir şekilde düşen bir ithalat ve bunun neticesinde Türkiye'nin rekoru kırılarak 168 milyar doların üzerinde bir ihracatla biz yıl sonunu kapattık. 400 milyar dolara yakın bir dış ticaret hacmiyle de Türkiye belirli bir noktanın üzerine çıkma başarısını ortaya koydu."

Toplantıda iş dünyasına da bir çağrıda bulunan Nebati, "Türkiye'nin bir gücü, potansiyeli var. Bu potansiyeli durdurabilecek hiçbir operasyon yoktur, olamaz. Biz buradan iş dünyasına sesleniyoruz, hedeflerinizi YEP ve OVP'deki hedeflerle mutlaka uyumlu hale getirin. Hatta çok daha iyi olacak inşallah. Gerek enflasyon oranlarında gerek cari açıkta gereke ihracatta Türkiye çok daha iyi noktalara gelecek. Ortaya konulmuş olan bu performans Türkiye'nin sürdürülebilir gücünü, büyümesini ve dünyaya örneklik teşkil etmesini ortaya koyan bir performanstır" ifadelerini kullandı.

"TARIM SEKTÖRÜ MALATYA EKONOMİSİ İÇERİSİNDE ÖNEMLİ BİR AĞIRLIK TUTMAKTADIR"

Malatya Valisi Aydın Baruş ise toplantıda yaptığı konuşmada, Malatya ile ilgili genel bilgiler verdi.

Baruş, Malatya'nın 2017 yılında 27 bin 523 göç aldığını, kentin 28 bin 222'de göç verdiğini kaydetti.

Malatya'nın TR1'de yer aldığını ve ekonomide tarımın ağırlığının yüksek olduğunu dile getiren Baruş, "Tarımın istihdama oranı yüzde 34, sanayide yüzde17, hizmet sektöründe ise yüzde 49 civarındadır. Malatya'mız 2018 itibariyle 12 bin 606 işyerine sahiptir. Bu işyerlerinde çoğunlukla az işçi çalıştıran 1 ila 3 kişi çalıştıran işyeri sayısı 8 bin 200'dür, bu da toplam işyerlerinin yüzde 65'ine tekabül etmektedir. 4 ila 9 işçi çalıştıran işyeri yüzde 21, 10 ila 49 kişi çalıştıran işyerlerimiz yüzde 12, 50 ila 249 kişi çalıştıran işyerlerimiz yüzde 2, 250 ve üzerinde işçi çalıştıran işyeri sayımız 36'dır" dedi.

Vali Baruş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "2018 eylül ayı itibariyle Malatya'da aktif olarak çalışan vatandaşımızın sayısı 193 bin 106'dır. Bu da nüfusumuzun yüzde 25'ine tekabül etmektedir. 2017 ihracat rakamlarına göre, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden aldığımız verilerde, Malatya'nın ihracatı 354 milyon 952 bin dolardır. Bu ihracatımızın 151 milyon 942 bin dolarını kuru meyve ve mamulleri oluşturmaktadır. Hazır giyim ve konfeksiyon ihracatımız ise 118 milyon 880 bin dolardır. Kuru meyveleri mamulleri artı hazır giyim de konfeksiyon ihracatımız, toplam ihracatımızın yüzde 77'sini oluşturmaktadır. 2017 rakamlarına göre ithalatımız 145 milyon 428 bin dolar civarındadır. Tarım sektörü Malatya ekonomisi içerisinde önemli bir ağırlık tutmaktadır. Kayısı, Malatya ekonomisi içerisinde vazgeçilmez bir öneme sahiptir. 2018 yılında yaş kayısı üretimimiz 400 bin ton, kuru kayısı üretimimiz 80 bin ton civarında gerçekleşmiştir. İhraç edilen kuru kayısı miktarı 2017 yılı rakamlarına göre, 94 bin 874 ton olarak, Türkiye ihracatının yüzde doksanıdır."

Sanayi sektöründe bin 116 firmanın olduğunu kaydeden Baruş, şu bilgileri verdi: "Çalışan sayımız 26 bin 367'dir. Sanayi dalları itibariyle baktığımızda, en fazla istihdam yapılan sektör tekstildir. Burada firma sayısı 126, çalışan sayımız ise 13 bin 832'dir. Bu da sanayide çalışanların yüzde 53'üne yakın bir rakamı oluşturmaktadır. Yine, gıda imalat sanayi önemli bir sektördür, çalışan sayımız 5 bin civarındadır burada da 237 firmamız faaliyet göstermekte olup, toplam çalışanların yüzde 19'u gıda imalat sanayinde istihdam edilmektedir. İlimiz merkezinde iki Organize Sanayi Bölgemiz bulunmaktadır ve sanayideki istihdamın önemli bir oranını buralar yapmaktadır. 1.OSB'de 150 firmamız faaliyet göstermekte olup, yaklaşık 7 bin 500 kişi istihdam edilmekte, 2.OSB'de ise 121 firmamız faaliyet göstermekte ve 9 bin 400 civarında vatandaşımız istihdam edilmektedir."

"MALATYA SANAYİSİ CİDDİ BİR GELİŞİM KAYDETTİ"

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise Malatya'nın doğunun incisi olduğunu ifade ederek, "Bir yandan tarım diğer yandan da sanayi alanında ciddi bir yol almaktadır. AK Parti iktidarı dönemlerinde Malatya'mızdaki sanayi ciddi anlamda bir gelişim kaydetti. Fakat gerek son süreçteki ekonomik darbe, dolar üzerine yapılan ekonomik savaş gerekse de dünyadaki ekonomik daralmadan dolayı sanayicilerimiz ve işadamlarımızın ciddi anlamda desteklenmeleri gerekiyor. Önlerinin açılması gerekiyor. Bu yönlüyle de hükümetimiz gerekli adımları atıyor. Malatya gerek işadamları olarak gerekse Malatya halkı olarak her zaman milletimizin birliğinden yana olmuş, her zaman aklıselim bir şekilde hareket ederek, AK Parti'mizin kurulduğu ilk andan itibaren de bu davası sürekli desteklemiş bir şehrimiz" diye konuştu.

Toplantıya; Malatya Valisi Aydın Baruş, Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca, MTSO ve MTB'nin başkanları ile yönetim kurulu ile iş dünyasının dernek temsilcileri ve işadamları katıldı.FERDİ DURDU / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Rektör Karabulut,  "Bütün sınıfı...
Rektör Karabulut,  "Bütün sınıfı üniversiteye bekliyoruz"

Haberi Oku