Malatya Tso Meclisi'nden  'bm Dağıtılsın” Kararı
Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Meclisi, Birleşmiş Milletlerin mevcut yapısının dağıtılarak, yeniden BM’nin oluşturulması, bunun tüm dünya liderlerine gönderilmesi kararını aldı. Malatya TSO Meclisi, İsrail’in Filistin’e saldırılarını da kınadı.

Malatya TSO Meclisi, Temmuz ayı toplantısını Ramazan ayı nedeniyle Sedatın Yeri adlı lokanta da gerçekleştirdi. Toplantının açılışında konuşan TSO Meclis Başkanı Sami Payza, “İsrail’in Filistin’e yaptığı bir zulüm ve soykırım. Bu soykırımı biz oda olarak kınadık. Kınama ile bir şey ele geçmiyor, ama yapabileceğimiz bu” dedi.

Dili sürçerek Almanya Başbakanı Merkel yerine merkep diyen Payza, “Bu toplantımızda tekrar İsrail’in bu zulmünü, özellikle ABD Başkanı Obama ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’i de İsrail’e verdikleri destekten dolayı onları da kınıyoruz. Alman Başbakanı Angela (Merkep’in) Merkel’in özellikle kendi atalarının onlara yaptığı soykırımı daha hafifletebilmek, onun o günahını çıkartabilmek için İsrail’e verdiği desteği de burada nefretle kınıyoruz. İsrail’de şunu her zaman bilsin ki, hiçbir zaman savaşla, kanla, gözyaşı ile Ortadoğu coğrafyasında tutunamayacaktır. O sabiler in kanlarında muhakkak boğulacaktır İsrail. Aynı zamanda Batı ülkeleri, ABD ve İslam ülkelerinin yöneticileri yarın Allah’ın huzurunda o sabilerin, o çocuklar yakalarınıza kapıştığı zaman, ‘İsrail bizi katlederken, bunlar seyrediyordu. Kılını kıpırdatmıyordu’ dediğini günde, Allah o gününüze yardım etsin. Bu arada BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun Hamas’ın attığı füzeleri kınaması çok ilginç ve çok komik. Bu nedenle biz BM’nin tekrar yapılanabilmesi için TSO olarak şöyle bir karar almak istiyoruz, 194 ülkenin 5 ülkesinin veto hakkının olduğu 189 ülkenin konuma hakkının bulunmadığı bir BM’yi istemiyoruz. Aldığımız kararı dünya devlet başkanlarına, cumhurbaşkanlarına ve parlamentolarına mevcut BM’nin fesih edilerek, yeni bir BM’nin kurulabilmesi için hiç kimsenin veto hakkının olmadığı bir BM’nin kurulmasını istiyoruz” dedi.

“YENİ BİR BM KURMAY ADAVET EDİYORUZ”

TSO Meclis Başkanı Sami Payza’nın konuşmasının ardından tüm dünya liderlerine gönderilmek için oy birliği ile alınan karar metni şu şekilde:

“Kuruluş amacı dünyada barışı tesis etmek ve ülkeler arası savaşları sona erdirmek olan Birleşmiş Milletlerin son yıllardaki menfi tavrı, bu örgütün varlığını sorgular hale gelmiştir. Dünyanın farklı bölgelerinde meydana gelen ülkelerarası krizde Birleşmiş Milletlerin takındığı tavırların bir birinden farklı ve taraflı olması dünya kamuoylunun gözünden kaçmamaktadır. Son olarak Filistin’e yönelik İsrail’in hukuk tanımaz bir şekilde başlattığı saldırılar karşısında BM’nin takındığı sessiz tavır, tarafsızlığını yitirdiğinin en büyük ispatıdır. Birleşmiş Milletler Örgütünde halen 194 ülke aktif üyedir. Ancak bu büyük örgütün tüm kararları 5 ülke tarafından alınmaktadır. Diğer 189 ülke ise alınan kararlarda ne bir itiraz hakkına ne de veto hakkına sahiptir. Dolayısıyla tamamen hukuk dıı olan bir yapılanmadan adalet beklemek saflıktan öte bir şey değildir. Vicdanı olan dünya kamuoyu artık şu gerçeğin farkına varmak zorundadır; Birleşmiş Milletler 5 daimi üyenin dışında hiçbir üyesine hiçbir şekilde hizmet etmemektedir. Nitekim İsrail’in Gazze’ye yönelik hukuk dışı olarak başlattığı ve yüzlerce masum Müslüman’ın yaşamını yitirdiği saldırıların hiçbir vicdanı dayanağının olmadığı dünya kamuoyu tarafından çok net görülürken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ve BM’nin 5 daimi üyesi olan ülkelerin seyirci kalması oldukça manidardır. Son gelişmeler göstermiştir ki, Birleşmiş Milletler özellikle Müslüman coğrafyasında yaşanan savaşlar karşısında sistematik olarak tepkisiz kalarak, büyük güçlerin uyguladığı insanlık dışı planların bir parçası olmaktadır. Vicdanı olan tüm ülkelere çağrıda bulunuyoruz; ölçüsüz, hukuksuz ve insafsız bir şekilde masum halkları katleden ve işgalci olan güçlere gözlerini yumarak ‘ben görmüyorum’ diyen Birleşmiş Milletlerin varlığını tanımamaya ve hiçbir ülkenin veto hakkı olmadığını tüm ülkelerin eşit şekilde temsil edildiği yeni bir Birleşmiş Milletler Örgütü kurmaya davet ediyoruz.”

Malatya TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ise, Ramazan ayın nedeniyle insanlar arasındaki sevgi ve muhabbetin arttırılmasına vesile olmasını dileyerek, birlik, beraberlik, kardeşlik duygularını yerleştirilmesini diledi. Dünyanı birçok noktasında akan Müslüman kanlarının dindirilmesi ve akan gözyaşlarının dindirilmesini dilediklerini ifade eden Erkoç, kardeşlik duygularının öne çıkmasını temenni etti.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BAŞKAN GÜDER, GENÇLERLE BULUŞTU
 ‘Mahalle Bizim Gençlik Bizim’ programına katılan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Gençlerimiz...

Haberi Oku