Malatyalı Vali Hakkari'de Göreve Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yer alan valiler kararnamesinde Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak’ın Konya Valiliğine atanması üzerine yerine atanan ve Malatyalı olan İdris Akbıyık kente gelerek görevine başladı.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinden karayolu ile il merkezine gelen Vali İdris Akbıyık, valilik önünde yöresel kıyafetli öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılandı. Burada bekleyen vatandaşlar ise, Vali Akbıyık’ı alkışlarla karşıladılar. Halkın arasına giren Vali Akbıyık, buradaki vatandaşlarla tokalaştı.

Vali İdris Akbıyık, daha sonra vali yardımcıları İdris Koç ve Mustafa Pala, Dağ ve Komando Tugay Komutan Vekili Piyade Komando Albay H. Ünal Akmeşe, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Yavuz Öztürk, Çukurca Kaymakamı Temel Ayca, İl Emniyet Müdürü S. Suvat Dilberoğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mustafa Duruk ve kurum amirleri ile tokalaştı.

Polis merasim birliğini selamlayarak makama geçen Vali Akbıyık, valilik şeref defterini imzaladıktan sonra basın mensuplarına açıklamada bulundu. Vali Akbıyık, “Vatanımıza, milletimize ve ülkemizi hayırlı olsun inşallah. Bundan sonra işlerimize Hakkari’de devam edeceğiz. Tabi görevimiz öncelikle en iyi şekilde temsil etmek, asayişi, güvenliliği sağlamaktır. Hakkari’de yaşayan insanların kamu hizmetlerini en iyi ve en hızlı şekilde alması için elimizden gelen gayreti tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızla göstereceğiz. Tabi ki Hakkari de İstanbul gibi, Ankara gibi ekonomik, sosyal, sportif ve kültürel faaliyetlere sahip olmalı. Standartları yükseltmek içinde tüm kurumlarımızla çalışacağız” dedi.

AKBIYIK’IN ÖZGEÇMİŞİ..
1971 yılında Malatya`nın Doğanşehir İlçesinin Çavuşlu köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Çavuşlu Köyü İlkokulunda, orta okul ve lise tahsilini Polat Kasabasında pek iyi derece ile tamamladı

1986 yılında girdiği A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü 1990 yılında iyi derece ile bitirdi. Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Anabilim dalında Türkiye`de Doğrudan Yabancı
Sermaye Yatırımları ve İstihdam konulu tezi ile Yüksek Lisansını tamamladı. Halen Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde Doktorasına devam etmektedir.

1991-92 yılında Polis Akademisinde bir yıllık özel eğitimden sonra, Bursa Emniyet Müdürlüğünde iki yıl Komiser Yardımcısı olarak hizmet etti. 1994 yılında Mülki idare Amirliği mesleğine intisap etti.

6 ay Sinop Kaymakam adaylığı, 5 Ay Yeşilyurt Kaymakam Refikliği yaptı. Ankara`da 4 aylık İngilizce kursundan sonra 8 ay süre ile İngiltere`de inceleme-araştırma ve eğitimi amacıyla bulundu. 1,5 ay Elazığ`da Mülkiye Müfettişi refakatinde teftiş stajını yaptı. Afyon -İhsaniye ve Denizli- Güney ilçelerinde 8 Ay süre ile Kaymakam Vekilliğinde bulundu.

4 ay Ankara`da İçişleri Bakanlığında Kaymakamlık kursundan sonra, Rize ili İkizdere İlçe Kaymakamlığına atandı.

1997-1999 yılları arasında İkizdere İlçesinde, 1999-2001 yılları arası Elazığ-Ağın ilçesinde, 2001-2005 yılları arasında Diyarbakır`ın Çınar ilçesinde, 25.10.2005-19.10.2006 tarihleri arasında Sındırgı ilçesinde, 20.10.2006-11.08.2010 tarihleri arasında Yahyalı ilçesinde, 12.08.2010-04.08.2015 tarihleri arasında Geyve İlçesinde, 07.08.2015-15.12.2016 tarihleri arasında Hendek İlçesinde, 21.12.2016- 02.11.2018 arasından Şişli Kaymakamlı olarak görev yapmış olup, 05.11.2018 tarihinde Hakkari Valisi olarak göreve başlamıştır.

Görev yapmış olduğu ilçelerde devlet-halk bütünleşmesini en iyi düzeyde sağlayarak, bir çok ekonomik, sosyal, kültürel başarılı projeye imza atmıştır. Özellikle eğitim alanında Diyarbakır ili Çınar ilçesinde kız çocuklarının okullaşması ve kadınlara dönük kendine özgü başarılı eğitim projeleri yapmıştır. “Haydi Anne Babalar Okula projesi ile 4000 okuma yazma bilmeyen kadına okuma yazma öğretilmiş ve istihdama dönük eğitimler verilmiştir. 1000 civarında okula devam edemeyen kız çocuğunun okullaşmasını sağlamıştır. Ayrıca Çınar ilçesinde altı ayrı kan davasının barışla sonuçlanmasında aracılık yapmış, katkıda bulunmuştur. Kayseri ili Yahyalı, Sakarya ili Geyve, Hendek ilçelerinde eğitimin başarısını artırmak amacıyla “Bir Kitap Bir İnsan, “Her Çocuk Bir Etkinlik”, gibi kendine has projeler uygulamış ve eğitimde bu ilçelerimiz çok üst seviyelere taşınmıştır. Kaymakam olarak görev yaptığı ilçelerde içme suyu, yol, kanalizasyon, gelir getirici tarımsal projeler, modern köyler oluşturma, KÖYDES (Köy Alt Yapısını Destekleme Projesi) projeleri, istihdama dönük projeler, gelir getirici hayvancılık ve tarımsal projeler başarıyla uygulanmıştır. Diyarbakır-Çınar ilçesinde eğitim alanında yapmış olduğu başarılı proje ve çalışmalar nedeniyle Milli Eğitim Bakanımız tarafında teşekkür ile ödüllendirilmiştir. Görev yapmış olduğu illerin tamamında takdirname ile ödüllendirilmiş ve Kayseri ili Yahyalı ilçesinde yapmış olduğu projeler (özellikle eğitim ve köy alt yapısı ile ilgili) “Yılın Kaymakamı Ödülüne” teklif edilmiştir. Geyve ilçesinde görev yaptığı süre içerisinde Halk-Devlet bütünleşmesini en üst düzeyde sağlamış, özellikle yoksul ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza dönük Konut Projesi gibi çeşitli projeler uygulamıştır. Benzer projeler Hendek ilçesinde de uygulanmıştır.

Avustralya’da 2 ay süre ile adli, idari, siyasi ve ekonomik yapısı açısından incelemeler de bulunmuş, Afganistan Devleti Meydan-ı Vardak vilayetinde 10 gün süre ile valilik ve kaymakamlık personeline Türkiye`nin idari yapısı konularında eğitim semineri vermiştir. İleri derecede İngilizce bilmekte olup, öğretmen Sevim Akbıyık ile evli ve 3 çocuk babasıdır.

Devlet Memurluğunda 25.yılında Mülki İdare Amirliğinde ise 23.yılında olan İdris Akbıyık 1. Sınıf Mülki İdare Amiridir.

Hakkari, iha- Yeni Malatya GazetesiYeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Araç sayısı 173 bin 456'a ulaştı
Araç sayısı 173 bin 456'a ulaştı

Haberi Oku