'Malatya'nın bu konudaki talebinin takipçisi olacağız”

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında TBMM’de kabul edilen bir kanunla kurulan Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğü’nün, üniversitenin akademik nitelik ve kapsamının geliştirilmesi için tematik bir tıp fakültesi kurulması konusundaki senato kararına siyasilerden tam destek geldi.

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin tıp fakültesi hastanesi olarak konumlandırılmasını da öngören proje hakkında görüşlerini açıklayan AK Parti Malatya Milletvekilleri Bülent Tüfenkçi, Hakan Kahtalı ve Ahmet Çakır ile Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan, Malatya’nın büyükşehir niteliğine vurgu yaparak, büyüyen ve gelişen bir kentin standart eğitim ve sağlık hizmetleri ile yetinemeyeceğini vurguladı ve yeni tıp fakültesinin kurulması için her tür desteği vereceklerini açıkladılar.

Konuya ilişkin olarak sorularımızı cevaplandıran siyasiler,  İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin başta karaciğer nakli olmak üzere birçok alanda Türkiye ve uluslararası ölçekte başarılara imza attığını hatırlatarak, “Ancak, tıp eğitimi alanında yeni ve yenilikçi eğitim modellerini, ayrıca geleneksel tedavi yöntemlerini bilimsel ve kurumsal bir disiplin içinde yürütecek tematik bir tıp fakültesinin kurulması Malatya ve bölge illerine büyük fayda sağlayacaktır” görüşüne yer verdiler.

Milletvekilleri, bu konuda Malatya kamuoyunda oluşacak talep ve kanaatlere tam destek vereceklerini ifade ettiler.

SİYASİLER NE DİYOR?

Bülent Tüfenkçi: Yeni tıp fakültesi daha spesifik alanda eğitim ve sağlık hizmeti verecek şekilde planlanmalı

Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı, AK Parti Malatya Milletvekili ve MKYK Üyesi Bülent Tüfenkçi, Malaatya Turgut Özal Üniversitesi bünyesinde tıp fakültesi kurulması ve buna bağlı bir hastanenin olması yönünde kamuoyunda yaygın bir talep oluştuğuna dikkat çekerek, “Ancak bu klasik bir hastaneden farklı olarak daha spesifik bölümlerle hizmet vermek üzere planlanmalıdır.  Örneğin geleneksel tıp veya alternatif tıp tedavileri gibi alanlarda öne çıkacak bir hastane olmalı. Klasik bir hastanenin ötesinde kurgusu olmalıdır yeni tıp fakültesinin” dedi.

Yeni bir tıp fakültesinin Malatya’daki tıp eğitiminin niteliğini, insan kaynaklarını ve sağlık hizmetlerinin kalitesini yükselteceğine dikkat çeken Bülent Tüfenkçi, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin tıp fakültesi hastanesine dönüştürülmesi konusunda ise şöyle konuştu:

“Turgut Özal Üniversitesi’ne bağlı tıp fakültesi kurulunca Devlet hastanesinin bağlanmasından ziyade bana göre yeni bir hastane yapılmalı. Devlet hastanesinin eğitim araştırma özelliği kaldırılır Turgut Özal Üniversitesi bünyesinde kurulacak tıp fakültesine bağlanır. Böylece Malatya’ya yeni bir hastane daha kazandırılmış olur. Yeni bir hastane yapılırsa hocalarımızın en başından bahsettiğimiz spesifik branşlarda hizmet vermesi planlanabilir” dedi.

AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi, Battalgazi’ye yapılacak 300 yataklı devlet hastanesinin de tıp fakültesi hastanesi olarak planlanabileceğini vurguladı.

Hakan Kahtalı: Malatya’ya ikinci bir tıp fakültesi kurulması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz

 AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı da, Turgut Özal Üniversitesi’nin tıp fakültesi kurulması ve Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin tıp fakültesi hastanesi olarak üniversiteye bağlanması konusundaki girişimine tam destek verdi.

Hakan Kahtalı, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Turgut Özal Üniversitesi bünyesinde kurulacak bir tıp fakültesine bağlanabileceğini belirterek “ Malatya’mız gerçekten Turgut Özal Tıp Merkezi olsun diğer hastaneleri olsun bölgede ciddi bir sağlık merkezi konumunda. Eğitim ve Araştırma Hastanesinin bağlanmasıyla tıp alanında daha nitelikli hizmet verecek doktorlar yetişmiş olacak veya nitelikli uzmanların tıpta akademik eğitimlerini sürdürmeleri için yeni fırsatlar sunmuş olacaktır” dedi

Yerel seçimlerden sonra bu konudaki çalışmaları hızlandıracaklarını ifade eden AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, “Malatya’mıza ikinci bir tıp fakültesinin kazandırılması için çalışmalarımızı Malatya kamuoyunun talepleri doğrultusunda yürüteceğiz. Üzerimize düşen sorumluluk ne ise yerine getireceğiz” şeklinde konuştu.

Ahmet Çakır: Yeni tıp fakültesi nitelikli tıp hekimlerimizin başka illere gitmesini engelleyecektir

AK Parti Malatya Milletvekili ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Ahmet Çakır, Malatya’ya zaten yeni bir devlet hastanesi yapılacağını hatırlatarak, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin MalaatyaTurgut Özal Üniversitesi bünyesinde kurulacak yeni tıp fakültesi hastanesi olarak düzenlenmesinin sağlık hizmetlerinde ve eğitim kalitesinde çıtayı yükselteceğini söyledi.  Çakır, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kontenjanlarının dolması nedeniyle bazı tıp hekimlerinin ve akademisyenlerin başka üniversitelere, başka illere gitmek zorunda kaldıklarını hatırlatarak, “Yeni tıp fakültesi bu hocalarımızın Malatya’da kalmasına vesile olacaktır” dedi.

“Başka illerde Malatya’dan giden doktorlara rastlıyoruz”

Konuya ilişkin olarak  Ahmet Çakır, “Malatya’ya zaten bir devlet hastanesi yapılacak. Mevcuttaki eğitim ve araştırma hastanemizin  Malaatya Turgut Özal Üniversitesi bünyesinde kurulacak bir tıp fakültesine bağlanması Malatya’nın sağlık alanındaki çıtasını daha da yükseltecektir.  Bir kere uzman doktorlar, burada kalmıyor. Örneğin ben geçen gün Tokat’ta denk geldim. Doktor Malatya’dan gitmiş. Tıp alanındaki çalışmalarını ve eğitimin sürdürmek isteyenler Malatya’da kalamıyordu.  Nitelikli hekimlerimizi burada tutmak için tıp fakültesine ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Turgut Özal Tıp Merkezi’nin karaciğer ve ilik naklinde oldukça başarılı bir grafikle dünya çapında bir merkez olduğunu vurgulayan AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, “Şimdi başka alanlarda da Malatya’yı sağlık üssü haline getirmemiz için yeni ve özgün bir yapılanması olan bir tıp fakültesine ihtiyacımız var. Biz Malatya kamuoyunun bu konudaki talepleri doğrultusunda girişimlerimizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Gürkan: Malatya’mızın geleceği açısından çok önemli

AK Parti Battalgazi Belediye Başkanı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan ise konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Malaatya Turgut Özal Üniversitesi bünyesinde kurulacak bir tıp fakültesine bağlanması taraftarı olduğunu belirtti.

Bağlanması durumunda Malatya’nın geleceği açısından önemli ve güzel bir gelişme olacağını ifade eden Başkan Gürkan, Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi durumunda elinden gelen desteği vereceğini belirterek şunları söyledi:

“Malaatya Turgut Özal Üniversitesi’nin mevcut kampusunun yerinde kalması şartıyla Malatya Eğitim ve Araştırma hastanesinin yeni üniversiteye tıp merkezi olarak bağlanması taraftarıyım. Bu vesile ile Malatya’mızda iki tane üniversite iki tane tıp fakültesinin olması Malatya’mızın geleceği için güzel olur. Biz büyükşehir belediye başkanı seçilmemiz durumunda elimizden gelen bütün desteği vermeye hazırız.”GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

160’ı ‘Mahrem İmam’ Bin 207 FETÖ Sanığına...

Haberi Oku