'yeni Türkiye' Paneli Yapıldı
Malatya’da ’Yeni Türkiye’ paneli gerçekleştirildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından konferans salonunda düzenlenen panele; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Malatya İl Başkanı Bülent Tüfenkci, panelistler ve çok sayıda davetli katıldı.

Moderatörlüğünü yaptığı panelde konuşan AK Parti MYKY Üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Yeni Türkiye’de herkesin açık bir şekilde kendi kimliğini, ideolojisini ve siyasi projesini ortaya koyacak ve devletin de bu projeler doğrultusunda işleyen bir mekanizmaya dönüşeceğini kaydetti.

PAKER: "HENÜZ İŞİN BAŞINDAYIZ"

TESEV Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nafiz Can Paker ise, "Yeni Türkiye bence, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan çok yakın zamana kadar olan Türkiye’nin egemenliğinin kurumlara ait olmasından, egemenliğin halka ait olmasındaki geçiş sürecidir. Sonuç itibariyle Yeni Türkiye, ancak egemenliği yüzde yüz halka ait olduğu zaman oluşacaktır. Yani Yeni Türkiye, kurumsal egemenliğin tamamen yok olup, tam anlamıyla halkın egemenliğinin hakim olması demektir. Henüz orada değiliz, işin başlangıcındayız. 27 Nisan muhtırasına mevcut iktidarın verdiği cevap ile ilk büyük adım atıldı. Egemenliği kullanan kurumların en önemlisi olan ordunun, siyasete etkisinin sonuna geldiği dönemdir. Enteresandır bu noktada geri kalan kurumlardan yargı ve önemli olan polise, bugün ’paralel yapı’ dediğimiz kimlerse onlar, büyük ölçüde etkili olduğundan ’Bu Türkiye 80 yıldır kurumların egemenliğinde yürüyor. Şimdi bize en fazla köstek olacak ordu artık yok orada. Yargıyla, polis de bize ait. Dolayısıyla egemenliği biz alalım ve uygulayalım’ dediler. Bunun tabi ki karşısında çok büyük bir siyasi güç olan AK Parti olduğu için olmayacağı belliydi. Fakat onlar Türkiye’nin tarihine bakarak olacak zannettiler" şeklinde konuştu.

ÇELİK: "BİRLİK, TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KAZANIMLARINDAN BİRİ OLACAK"

Kalkınma Bakanı Danışmanı Melik Adnan Çelik de, birliğin Türkiye’nin en büyük kazanımlarından birisi olacağını kaydederek, "Yeni Türkiye dediğimizde, bir birlik politikasından bahsetmiş oluyoruz. Bu birliği temel olarak kabul edin. Temel, birlik üzerinden alınacak. Türkiye’nin sadece kendi bulunduğu alandan bahsetmiyoruz. Ortadoğu’dan da bahsetmek gerekiyor. Hatta bir barça Balkanlar’dan da bahsetmek gerekiyor. Bu birliği, siz çeşitli şekillerde tanımlayabilirsiniz. Her ne derseniz deyin, bu birlik yeni Türkiye’nin en büyük kazanımlarından biri olacak. Bu temel üzerinde bina yükselmeye başlayacak. Duvarı inşa etmek için de, finansal bir kaynak ihtiyacı var. Bu finansmanı da sağlayacak en önemli konu, enerji iş birliği konusudur" diye konuştu.

YAZICI: "YENİ TÜRKİYE’NİN BAŞLANGICI 10 AĞUSTOS 2014’TÜR"

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdinç Yazıcı ise, Yeni Türkiye’nin başlangıcının 10 Ağustos 2014 olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Aslında eski Türkiye, bana kalırsa 12 Eylül 2010’da bitti. Fakat Yeni Türkiye’nin kuruluşunun başlangıcı 10 Ağustos 2014’tür. Türkiye bu 4 yılı, geçiş dönemini yine belirli imkanlarla, fırsatlarla, krizlerle tamamladı. Fakat Türkiye, bu yılın Ağustos ayında kendi tarihi içerisinde en büyük vesayet ve kriz odağı cumhurbaşkanlığını halk tarafından seçilmiş ve Türkiye’nin sivil politik tarihinin en karizmatik liderini seçerek çözdü."

ÇALIK: "YENİ TÜRKİYE OLUŞSUN DİYE, HEP BERABER OMUZ OMUZA MÜCADELE ETMEMİZ GEREKİR"

Panelin sonunda söz alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, "Yeni Türkiye oluşsun diye, hep birlikte omuz omuza mücadele etmemiz gerekir. Yeni Türkiye tasavvurunda neler var? Yeni Türkiye tasavvurunda insan hakları, demokrasi ve özgürlükler var. Yeni Türkiye’de, eğitimdeki özgürlüklerin kamuya yansıması var. Geçmiş dönemlerde hükümetler kuruldu ve kurumların hegemonyası devam etti. İşte bu devam eden hegemonya ile bizler idare edilmeye çalıştık. Şimdi biz Yeni Türkiye tasavvurunda diyoruz ki, artık var olan devletlerin milleti değil, devletin milleti değil, milletin devletine bir dönüşüm istiyoruz" dedi.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Araç sayısı 173 bin 456'a ulaştı
Araç sayısı 173 bin 456'a ulaştı

Haberi Oku