Gündem:
'15 Temmuz Milletimizin Dirilişi Ve Şahlanışıdır”

Malatya Valiliğinin koordinesinde düzenlenen "15 Temmuz Demokrasi Nöbeti ve Şehitlerimizi Anma Programı" kapsamında, aralarında kent protokolünün de bulunduğu çok sayıda vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla Malatya Öğretmenevi önünde toplandı.

Mehteran takımı eşliğinde yürüyüşe geçen başta Vali Aydın Baruş olmak üzere il protokolü, siyasi parti temsilcileri, STKlar, şehit ve gazi dernekleri ile aileleri ve çok sayıda vatandaş İnönü Caddesi'ni takiben kent merkezindeki 15 Temmuz Millet Meydanı'na kadar yürüdü.

Kent protokolü ve vatandaşlar, daha sonra meydandaki anma programına katıldı.

MİLLETİN KIYAMI, HAYKIRIŞIDIR

15 Temmuz 2016 yılındaki Hain Darbe Girişiminin 5.Yıldönümü nedeniyle 15 Temmuz Meydanında düzenlenen anma programında konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “15 Temmuz ülkemizdeki karanlık darbeleri, muhtıraları çöpe atan; millet iradesinin üzerinde hiçbir gücün olmadığını ispatlayan önemli bir dönüm noktasıdır. “ dedi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 15 Temmuz Hain Darbe Girişiminin 5.Yıldönümü nedeniyle Öğretmenevi önü ile 15 Temmuz Meydanı arasında gerçekleşen kortej yürüyüşü ile anma programına katılarak, Türkiye’nin milli birlik ve bütünlüğüne yönelik gerçekleşen saldırıları ve darbe girişimlerini kınadı.

Türk Bayraklarıyla süslenen 15 Temmuz Meydanındaki anma programında vatandaşlara seslenen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 15 Temmuz’u asla unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Devletini parçalamak ve bölmek adına planlar yapan şer odaklarının hain planlarını birlik ve beraberlik ruhuyla hareket ederek aşmaya devam edeceklerini belirten Başkan Çınar, “ Bugün devlet ve millet olarak hayatımızda gördüğümüz; en alçak, en sinsi, en kalleş saldırılardan birisi olan 15 Temmuz Hain Darbe Girişiminin 5. yıldönümü. Böyle bir günde bir yandan milletimizin kazandığı muhteşem zaferin sevincini, diğer yandan darbe girişimi esnasında şehadet şerbeti içen vatandaşlarımızın hüznünü birlikte yaşıyoruz. Yüce Allah’ın yardımı ve milletimizin cesaretiyle başarısızlığa uğrayan darbe girişiminde, hainlerin mermileri ve bombalarıyla şehit olanlara; Yüce Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize baş sağlığı, gazilerimize şifalar diliyorum.” Dedi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in selamlama konuşmalarının ardından Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan yaptığı konuşmada, “İnsanların hayatlarında önemli günler vardır, devletlerinde hayatlarında önemli günler vardır. Milletlerin tarihinde de önemli günler vardır. Önemli günlerden biri olan 15 Temmuz 2016 yılının 5’inci yıl dönümünü idrak ediyoruz. Milletimizin tarihine baktığımızda beş bin yıllık bir millet ve Anadolu’nun 1071 yılında fethinin başlaması, 1299 yılında Osmanlı Cihan İmparatorluğu’nun kurulması, 1453 çağın değiştirilmesi, 1915 Çanakkale geçilmez,  1919 yeniden doğuş ve 1923 yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti. İşte bu yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, pirincin içerisine girmiş ve pirince benzeyen taşlarla içten yıkmak isteyen gafiller memleketimizi iç savaşa sürüklemek için sinsi planlarını uzun süre devam ettirdiler.

15 Temmuz’a geldiğimizde esasında uzun sürecek bir iç savaş ve parçalanmış bir Türkiye hedeflediler. Esasında onların bilmediği şuydu; 732 yılında Orhun Anıtları’nda Bilge Kağan ve Tonyukuk Abideleri var. Orada: ‘Üsten gök çökmedikçe, alttan yer delinmedikçe senin ilini ve töreni kim bozabilir. Ey Türkoğlu titre ve kendine dön. Su gibi akıttığın kanına, dağlar gibi yığdığın kemiklerine layık ol’ diyor. Yani bizim milletimizin böyle tarihi bir geçmişimiz var. 1071’de Anadolu’ya girdiğimizde aylardan Ağustos günlerden Cuma dedik. Anadolu’yu feth ettik. Çağ açıp kapattığımızda, Osmanlı Devletini kurduğumuzda Ertuğrul’un otağında uyandık, şehitlerin kanıyla boyandık. Nice düşman kal’asına uzandık. Selam sana ey şanlı Türk sancağı dedik ve büyük Osmanlı İmparatorluğu’nu kurduk.

Fatih Sultan Mehmet 1453 yılında İstanbul’u feth ettiğinde, ‘Yelkenler biçilecek, yelkenler dikilecek. Dağlardan çektirilen, kalyonlar çekilecek. Kerpetenlerle surların dişleri sökülecek.’ İşte o surlar ki o döneme kadar yıkılmaz diye bir anlayış vardı. Fatih’in döktürdüğü toplar o surları paramparça etti. Bizans’ın başkentini İstanbul olarak Osmanlı’nın başkenti yaptı.

1915’de Çanakkale geçilmez dedik. “Şu boğaz harbi var mı ki Dünya’da eşi, en keşif orduların yükleniyor dördü beşi, tepeden yol bulmak için Marmara’ya kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya…” diye başlayan Çanakkale Destanı ve neticede orada da hüsranla sonuçlanan müstevi güçler. 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Samsun’a çıkmadan ‘Geldikleri gibi gidecekler diyerek’ Milli Mücadelemizi başlattı. 4 yıl süren savaşta 1.İnönü, 2.İnönü, Sakarya ve Büyük Taaruzda düşman denize döküldü.

İşte Türk milletinin son yurdu, Devleti Ebed dediği bu yurdu 15 Temmuz 2016’da gafiller, delalete düşmüşler yerli iş birlikçileriyle birlikte ülkemizi bölmek, parçalamak istemişler. Biraz önce Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi bir Suriye gibi, Irak gibi şu anda da Afganistan için aynı şeyleri planlıyorlar. Libya gibi karmaşık birbiriyle savaşan parçalanmış bir Türkiye istiyorlar. Onlar işte bu tarihi bilmediklerindendir. Hani derler ya; “Milletin bağrına dayamışlar hançeri, yok imiş kurtaracak bahtı kara maderini. Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini, bulunur kurtaracak bahtı kara maderini.” Anadolu’nun her insanı destanlar yazmak için sayısız kahramanlarla doludur.

Vali Aydın Baruş ise, yaptığı konuşmada, “15 Temmuz 2016’da, Ülkemize ve Milletimize kasteden hain darbe girişimine karşı Milletimizin büyük bir destan yazarak kazandığı Demokrasi Zaferinin 5’inci yıldönümünü idrak ediyoruz.

Türk Milletinin tarihinde dönüm noktası oluşturan bu zaferin yıldönümünde şehadetleriyle geleceğimizi aydınlık kılan Aziz Şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükran duygularıyla yad ediyor, Şanlı Gazilerimize minnetlerimizi sunuyoruz.

Malatyalı vatandaşlarımızın, bu akşam burada gösterdiği kardeşlik manzarası bizi Millet kılan değerlerimize olan sadakatin, şehitlerimizin emanetine olan vefakârlığın, birlik ve beraberliğimize olan inancı ifade etmektedir.

15 Temmuz’da canlarını vatan ve millet için pervasızca feda eden Şehitlerimizin hatırasını yâd eden Sizlere teşekkür ediyor”dedi. BÜLTEN

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BÖLGEDE DEPREM UYARISI
Yaptığı araştırmalarla olası depremleri önceden tahmin eden Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut, Bingöl...

Haberi Oku