Gündem:
Ağbaba'dan tepkiler
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmayla başkanlık sistemi tartışmalarını yeniden başlatan MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi sert sözlerle eleştirerek “Bir partinin taşeron genel başkanı, hiç ortada yokken başkanlık sistemi tartışması çıkardı. AKP ne zaman sıkışsa, parti tabanının tepkisine rağmen AKP’ye koltuk değneği oluyor” dedi. Başkanlık sisteminin yeni darbelerin önünü açacağını savunan Ağbaba, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu dahi Başkan olsa biz başkanlık sistemine karşıyız” diye konuştu.

Parti il binasında basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, başkanlık sistemi tartışmaları üzerinden MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi sert sözlerle eleştirdi.  15 Temmuz Darbe girişimi sonrası FETÖ ile mücadeleye değinen Ağbaba, siyasi partiler içindeki FETÖ yapılanmasının ortaya çıkarılması için CHP’nin Araştırma Komisyonu kurulması teklifini hatırlatarak AKP’ye çağrıda bulundu.

“Bahçeli, başkan yardımcılığı hayali kuruyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmayla yeniden başkanlık sistemi tartışmalarını açan MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi sert sözlerle eleştirdi.  Bahçeli’nin koalisyon ortağı olduğu DSP-ANAP hükümetine bile bu kadar destek vermediğini savunan Ağbaba “MHP’nin taşeron genel başkanı, kendi partisinin tabanını hiçe sayarak AKP’nin başı ne zaman sıkışsa koltuk değneği oluyor. Herhalde, başkanlık sistemi gelirse kendisi de başkan yardımcısı olma hayali kuruyor” dedi.

“Hiç gereği yokken tekrar bir başkanlık tartışmasına neden olmasını anlamak mümkün değil” diyen Ağbaba,  “Koalisyonunda olduğu DSP -ANAP hükümetine bile bu kadar destek vermeyen Devlet Bahçeli, kendi tabanındaki insanların da tepkisini alarak resmen taşeron bir genel başkan gibi davranıyor. AKP ne zaman sıkışsa koltuk değneği oluyor” diye konuştu.

“Demokrasiden uzaklaşıldığı için darbe oldu”

15 Temmuz darbe girişiminin ardından hükümetin yaptığı uygulamaların, darbelerden ders alınmadığını gösterdiğini kaydeden Ağbaba, şunları söyledi:

“Darbe niye oldu? Devletin temel gelenekleri yok edildiği için oldu.  Demokrasiden uzaklaşıldığı için,  ülke yönetimi tek adam anlayışına sürüklendiği için darbe oldu. Darbe birden bire gelmedi. Darbe aynı mevzide,  beraber yürüdüğün insanları,  sadece sana benzediği için getirip devletin kademesine koyduğunuz için bunlar oldu. Bir cemaati boşaltıp başka bir cemaati koyuyorlar.  Belli ki yaşanılanlardan ders alınmamış.”

“Malatya’yı bir vakıf yönetiyor”

FETÖ mensuplarından boşaltılan yerlere başka cemaat ve tarikatlara mensup kişilerin getirildiğini kaydeden Ağbaba, Malatya’yı da bir vakfın yönettiğini ileri sürerek daha sonra şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığı’nda bilmem kim cemaati var. Malatya siyasetinde başka biri var. Kim var? Bir Vakıf var. Büyükşehir belediyesinde kim var? Bir vakıf var. Siyasetini, bürokrasisini vakıf yönetiyor. Gariban insanlar AKP’ye oy veriyor ama AKP yönetmiyor bu memleketi. Kimin nereye müdür olacağına, kimin milletvekili olacağına, kimin belediye başkanı olacağına,  kimin nereye çaycı olacağına bu vakıf karar veriyor. Emniyette yargıda, askeriyede cemaat varsa bunu getiren AKP’dir. Eski içişleri bakanı 81 ilin 74’ünde cemaatçi emniyet müdürü var diyor. Başbakan ne diyor? CHP’nin üzerinde FETÖ yükü var diyor. Tabi insanlar buna gülüyor.  14 yıldır CHP mi yönetiyor bu ülkeyi?  Sanki 14 yıldır iktidar biziz.  14 yıldan beri bir tek CHP’li insanı çaycı bile yapmadın.   CHP’li insanları, hakimlikten eledin, polislikten eledin. Arguvan’da örneği var. Hakimlik sınavında 3 kez birinci oluyor ama sözlüde eleniyor.  Niye? Babası CHP üyesi diye. Kimi getirdiniz? Darbenin önünü açan hakim ve savcıları getirip oraya koydun. O ne yaptı? Kimi zaman siyasi davrandı kimi zaman kendine rakip gördüğü insanları ezdi yok etti.”

“Başkanlık sistemi yeni darbelerin önünü açar”

Darbelerin panzehrinin demokrasi olduğunu vurgulayan Ağbaba,  parlamenter demokrasisini geliştirmiş ülkelerde darbe riskinin söz konusu dahi edilmediğini belirtti.  Darbenin, basın, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, halk ve devletin temel değerlerine bağlı Atatürkçü subaylar tarafından önlendiğini hatırlatan Ağbaba “Bakın söylüyorum.  Başkanlık sistemi, yeni darbelerin önünü açar.  Kimse demokrasiye sahip çıkmaz. O yüzden parlamenter demokrasi diyoruz. Bizim genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu dahi başkan olsa biz, CHP olarak başkanlığa karşıyız. Türkiye’nin gelişmesini, büyümesini, Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşma yolunda ilerlemesini istiyorsak bunun yolu bunun yolu parlamenter demokrasidir.  Eğer örneğiniz Suudi Arabistan, Libya, Suriye, Irak, Katar ise yani örneğiniz kardeşin kardeşi kestiği Ortadoğu ise başkanlık sistemini tartışın.  Ama örneğiniz İsveç, İngiltere, Norveç, Danimarka ise parlamenter demokrasiyi hep beraber savunmamız gerekiyor. Biz şimdiye kadar bunu savunduk bundan sonra da demokrasiyi ve hukuku savunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 “FETÖ soruşturması siyasi partiler içinde yapılsın”

Ülkenin her kademesine yerleşmiş bir cemaatle tam anlamıyla mücadele edilmek isteniyorsa siyasi partiler içindeki FETÖ yapılanmasının ortaya çıkartılması gerektiğini vurgulayan Ağbaba, CHP’nin araştırma komisyonu kurulması yönündeki teklifini hatırlatarak AKP’ye çağrıda bulundu.   Ağbaba, açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

“Bu komisyon, AKP’nin çoğunluğuyla kurulsun. FETÖ soruşturması siyasi partiler içinde yürütülsün.   Siyasi partilere sızmışsa araştırılsın.  Çünkü biz, kendimizden korkmuyoruz.  Sağlıkta, emniyette, iş dünyasında, yargıda,  akademide, askeriyede, taşeronda  FETÖ var. Olmayan yer neresi? Siyaset. Böyle bir şey olması mümkün mü? Mümkün değil. Buradaki  bazı siyasilerin yargıya müdahale etme girişimlerini de biliyoruz. Kefaletlerini de biliyoruz onların. Eğer gerçek anlamda darbe ile mücadele edeceksek siyaset ayağının mutlaka soruşturulması lazım.  Milletvekilleri içinde abla yok mu? Abi yok mu? Hiç kuşku duymayın ki var.  AKP neden komisyon kurulmasını istemiyor? Çünkü böyle bir şey araştırılsa AKP diye bir parti kalmaz. Bunu dünya alem biliyor.  Faturasını Bank Asya’da yatırıyor diye ev kadınını içeri alıyorsun, çocuğu oradan burs alıyor diye içeri atıyorsun, kredi kullanan iş adamını içeri atıyorsun ama hala bazı belediyeler Bank Asya’ya su faturası ödetiyor.   Onlara bir şey yok. Niye? Çünkü onlar AKP’li. Siyasetin içine girilirse AKP’de siyasetçi kalmaz.  Buradan bir kez daha çağrı yapıyoruz. Eğer kuşkunuz yoksa, kendinizden eminseniz, hodri meydan diyoruz. CHP’nin teklifi var. Komisyon kurulsun. Çoğunluk AKP’Li üyelerden oluşsun. Kim, onların deyimiyle Fetullah Hoca Efendi’nin arkasında namaz kılmışsa araştıralım. Herhalde bunları biz zorla göndermedik. Onlar,  araya adam koyarak görüşüyorlardı.”

ağbaba1

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Çilesiz Otobüs Durağı Yenilendi
Malatya Büyükşehir Belediyesi Çilesiz Otobüs durağını yenileyerek kısa sürede hizmete açtı.

Haberi Oku