Gündem:
'AK Parti Gücünü Yerel Yönetimlerden Alıyor”
 AK Parti  Belediye Başkanları 6. Bölge Toplantısı Malatya’da yapıldı. Toplantıda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ifade vermeye gitmeyen HDP’lilere yönelik operasyona ilişkin, “Sen yargıyı tanımazsan, yargı bugün sana ne olduğunu tanıtır. Bu siyasi bir konu değil” dedi.

Kentteki bir otelde düzenleyen toplantıya, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Erol Kaya ve Öznur Çalık, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Muzaffer Çakar, bakan yardımcıları, milletvekilleri ile belediye başkanları katıldı.

“MİLLETİN HUZURUNDA HESAP VERECEKLER”

Bakan Tüfenkci, “Bir tartışma var, ‘milletvekilleri tutuklanır mı?’ Bu meclis CHP’nin, MHP’nin, AK Parti’nin oylarıyla bir anayasa değişikliği yaptı ve dokunulmazlıkları kaldırdı. Yeterli çoğunlukla geçtiği için halk oylamasına da gitmedi. O oylamadan önce bu beyefendiler ‘hodri meydan, bunlar dokunulmazlığı kaldıramaz, korktukları var, bilmem neleri var’ diye utanmadan, sıkılmadan iftira atıyorlardı. ‘Buyurun’ dedik, bütün dokunulmazlıkları o gün CHP’si, MHP’si, AK Parti’si de buna oy verdi. 154 milletvekilini ifadeye çağırdılar, bunların içerisinde genel başkanlarda var. ‘Biz sizin hukukunuzu, hakiminizi, mahkemenizi tanımayız’ diyorlar. Sen hukukun üzerinde misin? Sen nerenin vatandaşısın? Sen bu meclisin çatısı altında siyaset yapıyorsan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimliğini taşıyorsan anayasasına da, hukukuna da, mahkemesine de uyacaksın. Gelip ifade vereceksin. Kılıçdaroğlu geliyor, Devlet Bahçeli geliyor, genel başkan yardımcıları geliyor, sen niye gelmiyorsun? Ne özelliğin var? Sen, Türkiye Cumhuriyeti’nden üstün müsün? Sen yargıyı tanımazsan, yargı bugün sana ne olduğunu tanıtır. Bu siyasi bir konu değil. Bu yargıya intikal etmiş, yargı kendi mecrası içerisinde bu işi çözer. Gerçekten suçsuzlarsa beraat ederler, suçlularsa da her Türk vatandaşı nasıl hesap veriyorsa, hepimiz hesap veriyorsak, onlarda Türk yargısına hesap verirler” diye konuştu.

Şehirlerde terör estirip, bomba patlatanların millete hesap vereceğini dile getiren Tüfenkci, “Belediyelerimizde hiçbir zaman çukur siyasi yapmadık. Şehirlerimizi yaşanılmaz hale getirmedik, yaşanılır hale getirdik. Gerçekten de yaşayan şehirler oluşturduk. Terörü o şehirlere getirenler, bombaları o şehirlere getirip patlatanlar elbette ki milletin huzurunda hesap verecekler. Millet, esansında onları vicdanında onları mahkûm etti. Biz, oradaki millete sahip çıktık. Onlar yıktı, bizler yapıyoruz. Onların terörü o şehirlere getirdiler ‘öz yönetimler, bilmem ne yönetimler, sırtımızda, arkamızda şunlar var’ deyip, ‘öz yönetim’ ilan edenler, o gençleri Esad rejimine kurban edenler, bugün ortalıklarda yoklar” diye konuştu.

“AK PARTİ GÜCÜNÜ YEREL YÖNETİMLERDEN ALIYOR”

AK Parti’nin gücünü yerel yönetimlerden aldığını dile getiren Tüfenkci, “Yerel yönetimlerdeki başarımızla büyüyen bir geleneksel gelen bir partiyiz. Cumhurbaşkanımız, kurucu liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’daki destansı hizmetlere bakıldığında kenti ve İstanbul’u çok sevdiklerini görüyoruz. Cumhurbaşkanımız halen İstanbul’un her sorunuyla bire bir ilgileniyor” diye konuştu.

Tüfenkci, AKP belediyeciliğinin en büyük vasıflarından birisinin kıt kaynaklarla büyük işler başardığını kaydetti.

AKP’nin iktidara geldiği günden bugüne hiçbir belediyeye ayrım yapmadığını dile getiren Tüfenkci, şunları söyledi:

“Bütün belediyelere payları neyse gönderdik. Hatta bazı muhalefet belediyelerine daha fazla gönderdiğimizde oldu. Benim belediye başkanlarım daha çok sızlanıyor. ‘Biz iktidarız, bize pozitif ayrımcılık yapın, biz şöyle yapalım’ diyorlar. Biz öyle bir şey yapmadık ama sizler bunu gerçekleştirdiniz. Nasıl gerçekleştirdiniz, çaldırmadınız. Çırpmadınız, kendi nefislerinize harcamadınız. Merkezi hükümetin bu halkın vergileriyle topladığı ve size gönderdiği payları siz hakkını vererek, bu millete kuruşuna kadar hizmet ettiniz. Allah’a hamdolsun alnınız açık. Hesap denildiğinde de her belediye başkanım alnı açık olarak o hesabı verir. AK Parti belediyeciliği böyle bir belediyeciliktir. Birileri gibi sırtımızı ne Kandil’e ne de başka bir yere ne de örgüte dayamıyoruz. Biz sırtımızı halka ve Hakk’a dayıyoruz. Hukuk’a da, demokrasiye de saygılıyız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan da onur ve övünç duyuyoruz. Bu coğrafyaya hizmet etmekten onur duyuyoruz. Bu insanlara hizmet etmeyi Hakk’a hizmet etmek olarak kabul ediyoruz.”

“HİZMET YAPMALARINI BEKLİYORUZ BOMBA VE TERÖRİST TAŞIYORLAR”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, HDP’li belediyeler için, “Biz, iş makinelerimizi verdiğimiz belediye başkanımızdan halka hizmet yapmasını beklerken, onlar bomba taşıyorlar, terörist taşıyorlar” dedi.

AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, “Kalkınmanın yerelden başladığına inanan bir siyasi partiyiz. Demokrasinin fidanlığı, okulu, bahçesi, yetişme yeri yerel yönetimlerdir. Siyaset yerelden başlıyor. Bu ülkenin yetiştirdiği en büyük devlet adamlarından birisi bir belediye başkanı, Recep Tayyip Erdoğan” diye konuştu.

Kaya, Türkiye bin 397 belediyenin olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “Bu bin 397 belediyemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin, bu ülkenin nüfusunun yüzde 90’ına hizmet ediyor. Bu ülkenin en büyük hizmet kaynağını oluşan ve en büyük hizmet kaynağının şekilde aldığı yerler belediyelerimiz, yani sizlerin hizmet verdiği noktalardır. 2015 yılında bin 397 belediye ve il özel idaresinin harcadığı toplam para 100 milyar TL. Bu ülkenin bütçesinin yüzde 25’ini belediyelerimiz kullanıyor.”

AKP’nin hangi partili olursa olsun hiçbir belediyenin kaynaklarıyla ilgili en ufak bir tasarrufta bulunmak, kısmak, kesmek gibi bir şey yapmadığını ifade eden Kaya, “Bunu hiçbir Allah’ın kulu iddia edemez. 2006 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, hükümet olarak AK Parti hükümetinin yerel yönetimlere merkezi bütçeden gönderdiği kaynak 7 milyar dolar, 2015 yılında kesinleşen bütçe için söylüyorum gönderilen kaynak 17 milyar dolar. Bu AK Parti farkı ve yerel yönetimlere desteğidir. Son 10 yılda inanılmaz kaynakları yerel yönetimlere aktardık. Belediyelerimizden adil olmalarını istiyoruz. Şehirlerimizi marka şehir yapmak zorundayız. Yerel kalkınmanın başlatılmasını yerelden başlatılmasını önemsiyoruz. Ne olur kurumunuzu değil, şehri yönetin. Eğer şehirde suç oranı artıyorsa bunda sizin de sorumluluğunuz var” şeklinde konuştu.

Kaya, HDP’li belediyelere kayyum atanmasıyla ilgili olarak, “HDP’nin 100 tane belediye başkanı üzülerek ifade ediyorum ne kendisini kamu görevlisi, ne personelini ne de iş makinelerini böyle görmüyorlar. Şehri batırmak içi çukur kazıyorlar. Terör estirmek için barikat kuruyorlar. Hizmet yapması gereken yerlere hizmet götürmüyorlar. Hakkari’de su yok. 15 günde bir su alan yerler var. Su sorunu daha yeni çözülmeye çalışılıyor. Cizre’de çöpler toplanamıyor. Biz, iş makinelerimizi verdiğimiz belediye başkanımızdan halka hizmet yapmasını beklerken, onlar bomba taşıyorlar. Terörist taşıyorlar. Bunu yapanlar hukuk önünde hesap vermek zorundadırlar. Kamunun kaynaklarını, personelini, kamuya ait olanlarla biz millete hizmet etmek zorundayız. Eğer bunu engeller, insanların huzurunu bozarsanız hukuk önünde hesap vermek zorundasınız. Niye kayyum atanıyor? Kayyum atanmasının sebebi budur” ifadelerini kullandı.

HDP’li belediyelerin yaptıkları hizmetleri açıklamasını isteyen Kaya, şunları söyledi: “102 belediyeleri vardı, 99 belediyenin rakamlarına ulaştım. 2015 yılında 99 belediyenin gelirleri 2,7 milyar TL. Bu paranın 2,2 milyar TL’sini hükümet gönderdi. Yüzde 82’sini hükümet gönderdi. Türkiye ortalaması yüzde 50 civarındadır. Yüzde 50’si merkezden, yüzde 50’si yerelden gelir. HDP’li ya da BDP’li belediyelerin kaynaklarının yüzde 82’sini hükümet gönderdi. Çıksınlar açıklasınlar hangi hizmeti yaptılar? Hangi dereyi ıslah ettiler? Hangi köprüyü, hangi yolu yaptılar? Hangi şehre su getirdiler, hangi artırma tesisini yaptılar. Bu soruya cevap vermek zorundalar. Eğer bu soruya cevap veremiyorlarsa, hukuk önünde hesap vermek zorundalar.”

“YEDİ DÜVELLE MÜCADELE EDİYORUZ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ise terörle sonuna kadar mücadelenin süreceğini ifade ederek, “Fethullaçı terör örgütünün 15 Temmuz gecesi Türkiye’yi darbe girişimiyle karşı karşıya bırakması, milletimizin kahramanlığını kimsenin bilmediğini bize gösteriyor. Ama bu millet öyle bir kahraman millet ki rehberine inandığı zaman kahramanlıktan asla vazgeçmeyen bir millettir. İşte o 15 Temmuz gecesi rehberine inanan milletimiz kahramanlığı taçlandırdı. 15 Temmuz gecesindeki Fethullaçı terör örgütü 40 yıldır ülkenin içerisine sinmiş, damarlara kadar inmişti. Sadece Fethullaçı terör örgütüyle mi uğraşıyoruz? PKK’sı, PYD’si, DEAŞ’ı, yedi düveliyle mücadele ediyoruz. Bu yedi düvelle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu mücadelemizi milletimiz için yapacağız. Milletimiz istediği için yapacağız. Bu mücadelede yargının, hukukun söylediğinin dışına da asla çıkmayacağız” diye konuştu.

Çalık, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hukuk devleti olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti, muz cumhuriyeti değildir. Hukuk devletinin gereği eğer yargı sizi ifade vermeye çağırıyorsa, gitmekle mükellefsiniz. Ben normal vatandaş olarak yargı beni çağırdığında nasıl ifade vermeye gitmek zorundaysam, ister milletvekili olun, ister belediye başkanı olun, ister akademisyen olun yargının gereği ifadeye gitmekle mükellefsiniz.”

“AK PARTİ BU MEMLEKETİN SİGORTASIDIR”

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Muzaffer Çakar da, “Terör bölgesinden siyaset yapan değerli belediye başkanlarımızın en şikâyetçi oldukları iki kelime, birisi ‘biz kelle koltukta bu siyasi yapıyoruz’ diyorlar. Diğeri de bilhassa resmi kurumlarda ‘adam yerine konmadıkları’ şikâyetini sıkça alıyoruz. Allah, iyi şeyleri iyilere, kötü şeyleri kötülere kolay kılar. AK Parti, bu memleketin sigortası, bu memleketinde İslam âleminin sigortası olduğunu biliyoruz” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise bu tür toplantıların kendileri için büyük önem taşıdığını ifade etti.

Çakır, AK Parti belediyeciliğinin felsefesinin, yerel yönetim anlayışının, bakış açısını değiştirecek bir toplantıda bir araya geldiklerini belirterek, “Yerel kalkınmayı, nasıl ki ülke genelinde büyük bir Türkiye’nin kalkınması, büyük ekonomi güçlü Türkiye’de reformlar devam ediyorsa, yerelde de kalkınmanın temeli bu düşünceyle başlatıldı” dedi.

AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı da Malatya’da ikisi merkez ilçe olmak üzere 14 belediyesi olan ve 12’sinin AKP belediyesi olduğunu kaydetti.

Kahtalı, AKP’nin Malatya’da yüzde 68 oy aldığını anımsatarak, “Malatya, AK Parti’nin kuruluşundan buyana en büyük desteği veren, ilk 5 vilayetin içerisinde. Malatya’nın bu davaya verdiği önemi de kanıtlıyor” diye konuştu.

akp1

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

23 Nisan Bayramı Malatya'da Şehir Turuyla...
Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan konvoy şehir turu atarak çocukların 23 Nisan Bayramı...

Haberi Oku