Gündem:
 Büyük Ova Projesinde mutlu son

Türkiye’nin tarımsal potansiyeli yüksek arazilerinin tarım dışı faaliyetlerde kullanılmasının önlenmesi amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz yıllarda başlatılan Büyük Ova Koruma Alanı projesi kapsamında, Malatya Ovası, Yazıhan Ovası ve Doğanşehir Ovası’nı Büyük Ova Koruma Alanı olarak belirlendi.  

Malatya’nın tarımsal toprakları için büyük önem taşıyan ve belediyelerin imara açılması için uzun süre sınırları belirlenemediği Malatya Ovası’nın Büyükova Projesi Cumhurbaşkanı Kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’nin 22 Şubat 2019 tarihli (dünkü) nüshasında yayınlanan ve “Bazı Ovaların Büyük Ova Koruma Alanı Olarak Belirlenmesine İlişkin Karar” başlığını taşıyan  774 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya Ovası, Yazıhan Ovası ve Doğanşehir Ovası’nı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun 14. Maddesine dayanarak “Büyük Ova Koruma Alanı” ilan etti.  Böylece 62 bin hektarlık Malatya, 21 bin hektarlık Yazıhan ve 4 bin hektarlık Doğanşehir olmak üzere toplam 90 bin hektarlık tarım alanı Büyük Ova Koruma kapsamına alındı.

Cumhurbaşkanı Kararı’nda Malatya’daki 3 büyük ova ile birlikte Van il sınırları içindeki 4 ova da Büyük Ova Koruma Alanı ilan edildi.

Tarımsal potansiyeli yüksek ancak hızla bozulmaya başlayan ovalara Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından koruma kalkanı getirildi

Cumhurbaşkanlığı kararı ile, birinci sınıf tarım arazilerini içeren bu ovalar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söz konusu kararı ile bir başka deyimle “Tarımsal Sit Alanı” ilan edilmiş oldu ve bu ovalardaki arazilerin tarım dışı faaliyetlerde kullanılmasının önüne geçilmiş oldu.

Malatya Valiliği, Tarım Orman Bakanlığı Malatya İl Müdürlüğü ve Ziraat Mühendisleri Malatya Şube Başkanlığının tarımsal toprakların korunmasına yönelik çalışma ve ısrarlı çabaları ile hazırlanarak güncel sınırları belirlenen Malatya Ovası, Yazıhan Ovası ve Doğanşehir Ovası’nın Büyük Ova Koruma Alanı ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı ve ekinde şu hususlar vurgulandı:

Cumhurbaşkanı Kararı

Karar Sayısı: 774

Bazı ovaların Büyük Ova Koruma Alanı olarak belirlenmesine ilişkin ekli kararın yürürlüğe konulmasına, 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun 14. Maddesi gereğince karar verilmiştir.

21.02.2019 Tarihli ve 774 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararının Eki

1. Tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızlı geliştiği, ekli liste ile haritalarda adları ve sınırları gösterilen ovalar, büyük ova koruma alanı olarak belirlenmiştir.

2. Ovaların sınırlan içerisinde yer alan onaylı planlı alanlar ile bu Kararın yayımı tarihi itibarıyla ilgili mevzuatı uyarınca tarım dışı kullanma izni verilmiş olan alanlar, birinci fıkra kapsamı dışındadır.

Büyük Ova Koruma Alanı Listesi  

Sıra     İli                    Ova İsmi

1          Malatya           Doğanşehir Ovası

2          Malatya           Malatya Ovası

3          Malatya           Yazıhan Ovası

Ovaların haritaları da yayınlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanarak yürürlüğe giren 774 Sayılı Bazı Ovaların Büyük Ova Koruma Alanı Olarak Belirlenmesine Dair Karar kapsamında, tarım dışı kullanım ve faaliyetlere karşı koruma altına alınan Malatya’nın 3 büyük ovasının sınır haritaları da yayınlandı.

Bu haritaların altına düşülen notlarda “Haritadaki ova sınırları içinde yer alan yerleşim yerleri, onaylı planlı alanlar ve ilgili mevzuatınca bu kararın yayımı tarihi itibariyle izinlendirilmiş alanların ova alanı dışında” olduğu kaydedildi.GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Lisanslı Depoculuk ihalesi 28 Ağustos’ta...

Haberi Oku