Gündem:
Büyükşehir Belediyesinin Borcu 1,8 Katrilyon Lira!.

Gürkan, "Hepimiz kemer sıkacağız.. Milletin, fakirin, garibin, yetimin hak ve hukukunu koruma noktasında azami hassasiyeti göstereceğiz."

 Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 1,778 milyar TL (Eski Parayla 1 katrilyon 778 trilyon lira) borcu olduğu ortaya çıktı. Borcun ne kadarının şirketler bazında, ne kadarının belediye bütçesi bazında olup olmadığı açıklanmazken, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin borç-faiz sarmalında olduğu kaydedildi. Göreve gelir gelmez kiralık araçları, fazla mesai, huzur hakkı, danışmanlık adı altındaki istihdam ve ödemeleri kaldıran, 600 adet iş makinesinin ihalesini iptal eden Başkan Gürkan’ın önümüzdeki süreçte başka tasarruf tedbirleri alması da bekleniyor.

Yerel seçimlerin ardından ilk meclis toplantısını yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde belediyenin borçları açıklandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin 1 milyar 778 milyon TL borcu bulunduğu açıkladı. Gündem maddelerinin görüşülmesinden önce meclis üyelerine Belediye’nin mali ve idari yapısı hakkında bilgiler veren Başkan Gürkan, belediyenin var olan bütçesinin borç ve faiz sarmalında olduğunu söyleyen Gürkan, belediyeyi şu ana kadarki tespitlere göre 1 milyar 778 milyon 257 bin 657 TL 23 kuruş  (Eski parayla 1 katrilyon 778 trilyon 257 milyar 657 milyon 23 bin lira) borçla devraldıklarını söyledi.

“Hizmetlerin aksamaması için gayret göstereceğiz”

Göreve geldikleri andan itibaren ciddi tasarruf tedbirleri aldıklarını ve daha da alacaklarını belirten Başkan Gürkan, “Huzur haklarının ücretlerini 1 liraya düşürdük. Mesaileri, kiralık araçların sözleşmesini iptal ettik.Müşavirlik hizmetlerini iptal ettik. Bunları takibini yapıyoruz. Sosyal denge tazminatlarını da durdurduk. Belediyenin var olan bütçesinin borç ve faizle sarmalandığını gördük ve biz de eski parayla 1 katrilyon 778 trilyon 257 milyar 657 milyon  23 bin TL'lik borç ile teslim almış bulunmaktayız. Böyle bir borç sarmalı içerisinde bulunan belediyenin bu dönemdeki hizmetlerinin kolay olmayacağını düşünüyoruz. Özellikle araç iptalleri ile ilgili hem binek, hem de iş makineleri noktasında bir yoğunluk var. Battalgazi belediyesine geldiğimiz de orada 30 tane iş makinemiz vardı. Bu 30 iş makinesiyle biz o bölgenin 102 mahallesinde yolların asfaltlarını tamamlamışız. Ancak buradaki tablo şu şekilde: Hepimiz kemer sıkacağız. Yani buraya gelirken makam aracımızla gelmeyeceğiz, gerekirse kendi aracınızla geleceksiniz. Hizmetler noktasında bazı aksaklıklar olacak ama biz bunu telafi etmeye çalışacağız” diye konuştu.

Malatya’yı mazisine layık geleceğe hazırlamak için meclis üyeleriyle birlikte uyum içinde çalışacaklarının altını çizen Başkan Gürkan, “Dolayısıyla bizim buradaki yaklaşımımız özellikle milletin, fakirin, garibin, yetimin hak ve hukukunu koruma noktasında azami hassasiyeti göstereceğiz. Farklı birimlerde bir yanlış olduğu zaman muhakkak uyarı görevinizi yerine getirmenizi ve görevi yerine getirmenin bir vebali sorumluluk olduğunun altını çizmek istiyorum. Aldığımız kararlar doğru, isabetli, tarafsız olduğu takdirde o zaman geleceğe kötü bir miras bırakmamış oluruz. Gittiğiniz yeri ihya etme olgunluğu içerisinde olmanız lazım. Yani biz gittiğimiz yeri yukarıya çıkarmamız lazım, güzel hizmetler yapmamız lazım. Her zaman güzel miraslar bırakmak gibi bir sorumluluğumuz var. Aldığımız kararlarda da, alacağımız kararlarda da her güzel mirası kendimize rehber etmek gibi bir sorumluluk içerisinde olmamız gerektiğini buradan ifade etmek istiyorum” ifadelerini kaydetti.

600 adet iş makinesinin ihalesi iptal edildi

Tasarruf tedbirleri kapsamında 600 adet iş makinesinin ihalesini de iptal ettiklerini açıklayan Başkan Gürkan, şunları söyledi:

“Şu hastalıktan kurtulmanız lazım. 600 tane iş makinesinin ihalesini iptal ettik. 600 tane iş makinesinin buraya gereği yok. Zaten belediyenin  99 tane kendi iş makinesi var. Bu iş makinesi Malatya’ya fazlasıyla yeter ve artar. Buradaki birlik ve beraberlik, dirlik ve düzen  içinde çalışırsak, ben inanıyorum ki önümüzü daha da açacaktır. Burada bu parti şu parti düşüncesini bırakacaksınız. Bunlar eğitimli insanların vasfı değildir. Eğitimli insanların vasfı memleket sevdası, memleket faydası üzerinedir. Bu konuda da arkadaşlarımızdan ricamız budur ki, burada bir yanlış varsa karşı çıkın, yani bize yanlışa evet diyelim ki, buradaki kararları öyle bir şey yapalım ki Türkiye’ye örnek olsun. Türkiye’nin örnek büyükşehir meclisi Malatya Büyükşehir Meclisi olsun istiyorum. Burada grup başkanlarımıza büyük görev düşüyor.”GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

19 Mayıs dolayısıyla etkinlikler düzenlenecek
19 Mayıs dolayısıyla etkinlikler düzenlenecek

Haberi Oku