Gündem:
'Gazetecilik Önemli Bir Meslektir”

Malatya Valisi Ali Kaban

Malatya Valisi Ali Kaban yayınladığı mesajda şu ifadeler yer verdi:

“Gazetecilik, halkın haber alma hakkını kullanmasına yardımcı olmak amacıyla doğruluk, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi ilkeleri uhdesinde barındıran son derece önemli bir meslektir. Bu mesleğin icracıları olan gazeteciler de ilkeli yayıncılık anlayışı içerisinde, kamuyu alâkadar eden gelişmeleri tarafsız bir şekilde halka aktarmakta, bir anlamda kamu vicdanının sesi olmaktadırlar.

Demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarının başında yer alan basın ve medya aynı zamanda kurumlarla bireyler arasındaki veri akışını sağlayan düşünce, ifade ve haber alma özgürlüğünün en etkin araçlarıdır. Bu anlamda Aziz Halkımızı bilgilendirmek maksadıyla, mesai mefhumu olmadan her şart altında görevini yapmaya çalışan gazeteci arkadaşlarımızın özverileri bütün takdirlerin üzerindedir.

Bu vesileyle; Malatya’mızın pek kıymetli halkına sunmuş oldukları hizmetten dolayı ilimizdeki tüm basın-yayın kuruluşlarının temsilci ve çalışanlarının, Necip Milletimizin gözü kulağı olan gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, mesailerinde kolaylıklar, görevlerinde üstün başarılar dilerim.”

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Zorlu şartlar altında icra edilen mesleklerin başında şüphesiz gazetecilik gelmektedir.

Gazeteciliğin; ilkeli, tarafsız, objektif bir şekilde ifa edilmesi ile kamuoyunun haber alma hakkı bağlamında önemli bir ilişki vardır. Öyle ki basın özgürlüğü, demokrasinin ve anayasal düzenin vazgeçilmez bir unsurudur. Fakat unutulmamalıdır ki; basın ve ifade hürriyeti  ‘hakaret, provokatif söylem özgürlüğü anlamına asla gelmemelidir. Gerçek gazeteci, milletinin ve devletinin çıkarını koruyan, kollayan ve gözetendir.

Kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda; mesai mefhumu gözetmeden, milli bilinç şuuru ile fedakarca görevini yaparak milletimizin gözü kulağı olan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, kendilerine meslek hayatlarında başarılar dilerim.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “AKP Hükümeti böyle devam ederse Türkiye’de çalışan gazeteci kalmayacak, 10 Ocak diye bir gün olmayacak” iddiasında bulundu.

Ağbaba, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Basının özgür olmadığı bir ülkede, demokrasiden ve özgürlüklerden söz edilemeyeceğini belirten Ağbaba “Tutuklanma, işsiz bırakılma tehditleri arasında sansürle mücadele eden gazeteciler, demokrasinin teminatı ifade özgürlüğünün gerçek savunucuları olmaya devam ediyor.”dedi.

Ağbaba, “Gazetecilik faaliyetlerinin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanının  belirlemelerine ve izinlerine tabi kılındığı, gazeteci olmanın ise gerçeklerden değil güçten yana saf tutmak anlamına getirildiği ülkemizde, gazeteciliğin en temel işlevlerini yerine getiren basın emekçilerinin işsizlikle “terbiye edilmeye” hatta “yok edilmeye” çalışılması, ülkemizdeki demokrasinin ve demokratik süreçlerin işleyişinin geldiği vahim noktanın en açık göstergesidir. Bu nedenle, işsiz bırakılan, gerçekleri yazdığı için tutuklanan gazetecilere ilişkin bir duyarlılık yaratarak ülkemizdeki demokrasi ve düşünce özgürlüğü savaşına bir katkı sunabilmek amacıyla 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü bir mücadele günü olarak değerlendirilmelidir” iddialarında bululndu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, 10 Ocak’ta kutlanan Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak tüm basın mensuplarının günlerini kutladı.

Başkan Çakır, mesajında şunları belirtti:

“Basın mensupları, fedakârca çalışarak, halkımızın haber alma hakkının yanı sıra toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna aktararak önemli bir işlev yapmaktadırlar. Kamu yöneticileri ile halk arasında bir köprü vazifesi de gören basın mensupları önemli bir kamu hizmetini yerine getirmektedirler.

Yaptıkları haber ve yayınlarla ilimizin kalkınmasında, tanıtılmasında, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişmesine de önemli katkılar sağlayan basın mensuplarının, özveri içerisinde yerine getirdikleri görevlerini, bundan sonra da aynı duyarlılıkla, basın meslek ilkeleri doğrultusunda ilkeli ve tarafsız gazetecilik anlayışı çerçevesinde yerine getireceklerine inanıyorum.

Her türlü zorluk ve imkânsızlıklara rağmen görevlerini layıkıyla yerine getirmeye çalışan başta Malatya’daki basın mensubu arkadaşlarımız olmak üzere tüm basın mensuplarımızın ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, aileleriyle birlikte sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında şunları belirtti:

“İnsanlığın var olduğu günden bu yana insanoğlu bilgiye ihtiyaç duymuş, karşılıklı haberleşmenin ve bilgi alışverişinin yollarını aramıştır. İnsanlığın bu ihtiyacından ortaya çıkan basın ve gazetecilik mesleği, bugün gelişen teknoloji ve hızlı iletişimle birlikte günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Birbirini hiç tanımayan insanların kendi arasındaki bilgi alışverişlerini sağlayan, kamuoyunu aydınlatan, eleştirileriyle eksiklerin giderilmesini sağlayan basın mensupları, yani genel tanımıyla gazeteciler, bu sektörün en önemli unsurudur. Bilgi aktarımının yanı sıra yeri geldiğinde yöremizin, bölgemizin, ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine de katkıda bulunan gazetecilerin toplumsal statüsünün güçlendirilmesi toplumun da yararınadır. Basınımızın gösterdiği gelişmede, şüphesiz en büyük pay, görevini fedakârca yapan basın çalışanlarına aittir. İçinde bulundukları şart ya da koşullar ne olursa olsun görevleri peşinde koşan gazetecilerimizin düzenli bir mesai kavramı olmadan, halkı bilgilendirmek için verdiği mücadele her türlü takdirin üzerindedir. Demokratik kültürümüzün en önemli parçalarından birisi olan medya kuruluşlarımızın sorumluluklarının bilincinde olarak, hem demokrasimizin gelişmesine hem de birlik ve beraberliğimizin pekişmesine katkılarını sürdürmektedirler. Bu düşüncelerle, medya mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, kendilerine başarılar diliyorum”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında şunları ifade etti:

“Gazetecilik, fedakârlık ve sorumluluk isteyen, zor şartlarda yapılan önemli meslek dalları arasında yer almaktadır. İlkeli ve tarafsız yayın anlayışından taviz vermeksizin dünyanın neresinde olursa olsun haber ve bilgi akışı sağlamak çok önemli bir görevdir. Gazeteciler yaptıkları meslek itibariyle milletin vicdanına ses olmaktadır.

Kamuoyunun bilgilendirilmesinde doğru ve güvenilir haber yapma, objektif olma, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde barındıran bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız, aynı zamanda hemşerilerimizle aramızda köprü görevi üstlenmektedir.

Yeşilyurt’umuzun gelişmesi, vatandaşlarımızın daha iyi hizmet alabilmesi, daha yüksek yaşam standartlarına kavuşabilmesi için yaptığımız çalışmaları basın yayın organları vasıtasıyla halkımıza duyurmaktayız. Yerel ve ulusal medya mensuplarımızla sık sık bir araya gelerek onların tespitlerinden ve eleştirisel bakış açılarından faydalanmaya gayret ediyoruz.  Basın mensuplarımızın görüşleri çalışmalarımıza ciddi şekilde fayda sağlamaktadır.

Halkımızın doğru bilgilendirilmesi, haber alma hakkının kullanılması ve kamu hizmetlerinin duyurulmasında gösterdikleri duyarlılık nedeniyle yazılı, görsel, işitsel ve internet medya  kuruluşlarımızda fedakârca görev yapan arkadaşlarımıza bir kez daha teşekkür ederken, ebediyete intikal eden basın çalışanlarını rahmet ve saygıyla anıyorum.

Bu vesileyle; ülkemizde ve kentimizde bu önemli meslek dalında çalışan tüm basın çalışanlarımızın ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, zorlu ve meşakkatli görevlerinde başarılar dilerim”

MHP İl Başkanı Bülent Avşar

MHP İl Başkanı Bülent Avşar ve yönetimi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Dolayısıyla basın kuruluşlarını ziyaret etti.

MHP’li Avşar ilk olarak Malatya Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti. Burada Cemiyet Başkanı Haydar Karaduman ve gazetecilerin gününü kutlayan Avşar, “Gece gündüz demeden çalışarak halkın haber alma ve bilgi edinme hakkı için mücadele eden, çalışan, çalışmayan tüm emektar basın mensuplarına en derin saygılarımı ve sevgilerimi sunarım. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum” dedi. Bağımsız basının, demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu dile getiren Avşar, “Gazeteciler, gücünü kamuoyu desteğinden alan, kamuoyunu bilgilendirmek, vatandaşların haber alma hakkını ilkeli ve sorumlu gazetecilik anlayışıyla yerine getirmek gibi çok önemli bir görev üstlenmektedirler” diye konuştu.

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman ise, Milliyetçi Hareket Partisi’nin bütün etkinliklerine ve sosyal kültürel programlara destek verdiğini anımsatarak, “Tahmin ediyorum bu geleneksel yapı bundan sonra da devam edecektir inşallah. Bu duygularla başkanıma ve yönetim kuruluna hoş geldiniz, diyorum saygılar sunuyorum. Mesleğimizde ulaşabileceğimiz en son noktayı, en büyük hediyeyi aldım MHP İl Başkanından, kendilerine çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Ziyaretin sonunda Avşar, Karaduman’a Kuran’ı Kerim ve Türk Bayrağı hediye etti.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç da yayınladığı mesajda şunları vurguladı:

“Basın  ‘Demokrasinin ve çağdaş düzenlerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Gazeteciler toplumun ışığıdır. O ışık ne kadar güçlü olursa bizler de yolumuzu o kadar net ve doğru görürüz. Medyanın güçlü olması, gerek ifade özgürlüğünün temini, gerekse kamuoyunun istek ve taleplerinin doğru yansıtılması anlamında büyük önem taşımaktadır. Gazetecilik, günümüzün en önemli mesleklerinin başında gelmektedir. Üstlendikleri her görevi, her koşulda sürdürmeye çalışan ve İlimizin kalkınmasında, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişmesinde de önemli katkılar sağlayan yerel basınımızın büyük bir özveri içerisinde çalışmaları takdire şayandır. Zor şartlar altında bile görev bilincini kaybetmeyen, üstün gayreti ile habercilik anlayışından ödün vermeksizin fedakârca çalışan gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.”

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Basın; Ülkemizin ve Malatya’nın sesi, kulağı ve gören gözüdür. Buna rağmen yerel basınımızın zor şartlar altında ve kısıtlı imkânlar ile görev yaptığını görüyor ve biliyoruz.

Malatya yerel basınında mesleğini her zaman etik değerler içerisinde gerçekleştiren, doğru ve güvenilir habercilik yapan, meslek sorumluluğunu yerine getiren, Malatya’nın hak ve hukukunu çıkar gruplarına boyun eğmeden her zaman savunan basın emekçilerini tebrik ediyor ve her zaman yanlarında olduğumuzu ifade ediyorum.

Bu vesileyle 10 Ocak Gazeteciler Gününü kutluyor, medya mensuplarına çalışmalarında başarılar diliyorum.”

AVM’den Etkinlik

Malatya Park Alışveriş ve Yaşam Merkezi  tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın çalışanlarına Double Tree By Hilton otelde kahvaltı verildi.

Malatya Park Alışveriş ve Yaşam Merkezi Genel Müdürü Yılmaz Arslan ile Malatya Girişim Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kavuk  etkinlikte yaptıkları konuşmada, basın mensuplarının gününü kutladılar.BÜLTEN
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 Büyük Ova Projesinde mutlu son
Cumhurbaşkanı Kararı ile Malatya Ovaları ‘Büyük Ova Koruma Alanı’ olarak belirlendi

Haberi Oku