Gündem:
'Harcanacak paraya yazık!'

Malatya İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak kullanılan İŞ KUR binasına yüzde 50 oranında çürük raporu verilmesine rağmen, İş Kurumu İl Müdürlüğü binayı yıkmak yerine güçlendirme ihalesine hazırlanıyor.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yüzde 50 oranında depreme dayanıksız (Çürük) raporu verilen İŞ-KUR İl Müdürlüğü binasının yıkılıp yerine yenisinin yapılması beklenirken, Müdürlük yetkilileri binanın güçlendirilmesi için 15 Ocak’ta ihaleye çıkıyor. İnşaat mühendisleri ve diğer teknik uzmanların yanı sıra konuyu yakından takip eden Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı Ak Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci’nin depreme dayanıksız olduğu için yıkılması yönündeki görüşlerine rağmen İŞ-KUR İL Müdürlüğü’nün güçlendirme ihalesinde ısrar etmesi kafalarda soru işareti yarattı.

“Harcanacak paraya yazık”

Mühendislik çevrelerinin ‘Doğal afetlere dayanıksızlık testlerinde yüzde 40 sınır rakamdır. Yüzde 50’ye yakın dayanıksız raporu olduğu belirtilen bina için güçlendirme değil yıkım daha ekonomiktir’ şeklindeki sözlerine rağmen İŞKUR İl Müdürlüğü’nün güçlendirme ihalesine çıkmasına Eski Bakan Bülent Tüfenkci’den de eleştiri geldi. Bakanlığı döneminde uzmanların, ekonomik olmadığı gerekçesiyle güçlendirme yönteminin doğru olmadığı yönünde görüş bildirdiğini ve bu nedenle yıkılması gerektiğini kaydeden Tüfenkci, “O bina için yüzde 50’ye yakın oranda depreme dayanıksız raporu var. Bakanlığım döneminde de gündeme gelmişti, güçlendirmeye karşı çıkmıştım, bugün de karşı çıkarım. Güçlendirmeye harcanacak parayla sağlam ve yeni bir bina yapılabilir. Harcanacak paraya yazık” dedi.

“Dayanıksızlık testlerinde oran yüzde 40 sınır düzeyindedir”

Öte yandan doğal afetlere dayanıksızlık testleri, binaların demir-beton olmak üzere tüm imalat ve malzemeleri kapsayan ve hepsinin ayrı ayrı değerleme oranlarının bulunduğunu belirten mühendisler ise, yüzde 50 oranında çürük raporu olan bir binanın yıkımının ekonomik olduğunu belirterek “Doğal afetlere dayanıksızlık testlerinde yüzde 40 sınır rakamdır. Yüzde 40’ın altında olan binalarda güçlendirme yapmak daha ekonomiktir, ama dayanıksızlık testleri yüzde 40 aşan oranlarda olan binaları yıkılması can ve mal emniyeti başta olmak üzere ekonomik verimlilik açısından daha uygundur” ifadeleriyle binanın yıkılması gerektiği yönünde görüş bildirdiler.  

İŞ KUR, güçlendirmede ısrarlı

Binanın yıkılması yönündeki tüm bu görüşlere rağmen İŞKUR İl Müdürlüğü ise milyonluk ihale yapmakta kararlı.  Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün ‘Yüzde 50 çürük’ raporuna rağmen güçlendirme ihalesi yapmaya hazırlanan İŞKUR Müdürlüğü yetkilileri ise “Sadece sıhhi ve aydınlatma gibi tesisatların imalatlarında ve malzemelerinde sıkıntılar var. O nedenle güçlendirme yapılması gerekir. 3 Yıl önce de güçlendirmeyi savunuyorduk. 3 yıl gecikmeyle de olsa güçlendirme yapılması doğru bir karardır” diyerek ihaleyi savundular.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

23 Nisan Bayramı Malatya'da Şehir Turuyla...
Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan konvoy şehir turu atarak çocukların 23 Nisan Bayramı...

Haberi Oku