Gündem:
Lisanslı Depoculuk ihalesi 28 Ağustos'ta  

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, “Kayısının emniyetli ve uygun koşullarda depolanmasını ve ürün senetleri vasıtasıyla ticaretinin kolaylaştırılmasını sağlamak” amacıyla 2013 yılında çıkarılan Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk Tebliği kapsamında, Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk Projesi yapım işi ihalesinin 28 Ağustos tarihinde yapılacağını açıkladı.

İhaleye katılacak isteklilerin, ihaleye ilişkin teknik, mali şartname ve projeleri içeren ihale dosyasını 1000 TL karşılığında, Malatya Ticaret Borsası’ndan temin edebilecekleri belirtildi.

Tebliği 2013 yılında çıkarılmıştı

Malatya şehir ekonomisinin en önemli unsuru olan kayısıcılığın kronikleşmiş sorunlarına çözüm projelerinden biri olarak 2013 yılında çıkarılan Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk Tebliği’nin öngördüğü çalışmalar nihayet hayata geçiriliyor.

Dönemin AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz tarafından 2012 yılında kuru kayısıcılık alanında lisanslı depoculuk kurulmasına ilişkin başlatılan yasal mevzuat çalışmaları 2013 yılında sonuçlandırılmasına karşın, Malatya Ticaret Borsası’nda geçen yıl yaşanan yönetim değişimine değin herhangi bir iş ve işlem yapılmamıştı.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, göreve geldikleri ilk günden itibaren lisanslı depoculuk projesine odaklandıklarını, ilk aşamada, Malatyalı siyasilerin desteğiyle finans ve deponun inşa edileceği arazi sorununu çözdükten sonra, lisanslı depoculuğun fiziksel inşaatı için yürütülen sürecin sonunda ihale yapma aşamasına geldiklerini söyledi.

İhale 28 Ağustos’ta yapılacak

İhaleye ilişkin bilgi veren Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, proje ihalesini, Fırat Kalkınma Ajansı ile birlikte yürüttükleri 2017 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında, 28 Ağustos 2019 tarihinde yapacaklarını açıkladı.

İhaleye ilişkin ilanın yayınlandığını hatırlatan Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan’ın verdiği bilgiye göre, ihale için teklif vermek isteyen istekliler için son teklif verme tarihinin ihale günü tarihi olduğunu, tekliflerin Malatya Ticaret Borsası binasındaki ilgili birime teslim edilmesi gerektiğini kaydetti.

Mart 2020’de geçici kabule hazır hale getirilecek  

Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk Projesi, 1. Organize Sanayi Bölgesi, 154 ada 20 numaralı parsel üzerinde inşa edilecek.

Projenin ihale hazırlık belgelerine göre, ihale sonrası yapılacak sözleşme tarihinden sonra 5 gün içinde yer teslimi yapılacak ve Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk Projesi 2 Mart 2020 tarihinde geçici kabule hazır hale getirilmiş olacak. Çalışma takvimi Malatya’nın iklimsel koşulları ve resmi tatiller de dikkate alınarak hazırlandığından dolayı, bu tür nedenlerle süre uzatımı yapılmayacak. Yüklenici işi taahhüt ettiği süre içinde bitirmediği takdirde, gecikilen her gün için sözleşme bedeli üzerinden onbinde 5 oranında cezai kesinti uygulanacak.

Proje kapsamında neler yapılacak?

Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk Projesi ihalesi belgelerine göre, ihale kapsamında soğuk hava deposu, soğutma sistemi, havalandırma tesisatı, çevre düzenleme işi, altyapı düzenlemesi, topraklama ve paratoner sistemi, sıhhi tesisat, elektrik tesisatı, yangın uyarı ve önleme tesisatı yapılacak.

Yüklenici firma inşaat çalışmalarına başlamadan önce, zemin etüdleri, sismik araştırma, jeolojik- jeoteknik raporlar hazırlayacak, bur raporlar sonucunda çıkabilecek zemin iyileştirme ihtiyacı için iyileştirme uygulamaları (mini kazık, fore kazık, çakma kazık, enjeksiyon granüler malzeme ile komplikasyon vb.) yürütülecek.  GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Salgına Karşı Yeni Yasaklar Geldi
Salgına Karşı Yeni Yasaklar Geldi

Haberi Oku