Gündem:
Müdür Ayakta, Polis Teyakkuzda..

Müdür Ayakta, Polis Teyakkuzda..

  • O’nun göreve başlamasıyla, suç ve suçluyla mücadelede, caydırıcılığa yönelik önlemlerde gözle görülür bir ilerleme var. 1,5 ayda çok sayıda ruhsatsız silah ele geçirildi.. 4 özel ekip oluşturuldu..

Bir ülkede ya da şehirde yaşayan bireylerin ve toplumun birincil ihtiyacı olan fizyolojik ihtiyaçlardan sonra, hayatta en fazla ihtiyaç duyduğu şey; güvenli bir çevre ve güvenlik ihtiyaçlarının karşılandığı bir ortamda yaşamaktır.

Malatya, bu anlamda, Cumhuriyet tarihi boyunca kimi kırılma tarihleri ve dönemleri hariç olmak üzere, Türkiye’nin huzur ve güven ortamının sağlandığı, insanların güvenlik ihtiyaçlarının vasatın üzerinde karşılandığı, asayiş olaylarının, büyük nüfusuna rağmen, insanlarının gündelik hayattaki huzur ve mutluluğunun tehdit edilemediği bir düzeyde tutulduğu bir kent olarak öne çıkmıştır.

2 ay önce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Sinop Emniyet Müdürü iken Malatya Emniyet Müdürlüğü’ne atanan Ercan Dağdeviren, Malatya’da yokluğu derinden hissedilmeye başlanan güven ve huzurun yeniden ve kent genelinde tesis edilmeye başlanması yolunda kısa sürede önemli çalışmalara imza attı.

Malatya’da göreve başladığı andan itibaren, Malatya halkının huzur içinde yaşaması, işini güven ortamında yürütmesi, iş hayatının, iş adamlarının, esnafın, tüccarın, işletmecinin, vatandaşın kendilerine musallat olmuş suç çetelerinden arındırılması ve genel anlamda Malatya’da huzur ve asayişin temin edilmesi kapsamında kısa sürede önemli hizmetler gerçekleştirdi.

Malatya’daki görevinde ‘Hayırlı olsun’ temennilerinde bulunmak üzere kendisini ziyaret eden Yeni Malatya Gazetesi Muhabirleri, Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren ile halkın gündelik hayatında hissetmeye başladığı güven ve huzur ortamınının yanı sıra Malatya’ya ilişkin sohbet etti.

Polislikte en alt görevden, emniyet müdürlüğüne kadar giden yolun öğrettikleri, şimdi Malatya’nın güvenliğine hizmet olarak yansıyor
Polislik ve güvenlik kavramlarıyla henüz 14 yaşındayken Polis Koleji’ne girerek tanışan ve Polis Akademisi’nden mezun olduğu aynı yılda (1991) henüz 22 yaşındayken Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde göreve başlayan 1969 Kırşehir- Kaman doğumlu Ercan Dağdeviren, polisliğin tüm zorluklarını cadde, sokak ve meydanlarda yıllarca çalışarak yaşadı.

Mesleki kariyerinin hemen her aşamasında sokaktan kopmayan ve hayata dair her şeyin yaşandığı sokakların polisi olmakla ve bu sokaklarda insan güvenliğini sağlamakla mutlu olan Ercan Dağdeviren, polislik mesleğinin en alt kademesinden bugünlere gelişindeki istikrarı, masa başında oturmamakla, halkın içinde olmakla, sokağı başıboş bırakmamakla ve beraber çalıştığı tüm emniyet personelini her daim motive etmekle, onlara suç ve suçluyla mücadele etmede cesaret vermekle ve arkalarında durmakla gerçekleştirmiş bir polis portresi çiziyor.

Böyle bir portreye sahip olunca, doğal olarak suç ve suçluyla mücadele etmek, kentin kriminal odaklarını zayıflatmak ya da yok etmek, güvenlik ve huzurun kent sokaklarında tesis edilmesini sağlamakla ilgili tüm hassasiyetler, bilgiler ve incelikler de polislik kimliğinin içini dolduran doğal unsurlar haline geliyor.

İlçelerin brifing toplantıları sabaha karşı yapıldı
Malatya Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren’in Malatya’da göreve başladıktan sonra yabancılaştığını çok iyi bildiğimiz bir şey var: Uyku. 24 saatin herhangi bir zaman diliminde anonslarla, talimatlarla, ekipleri yönlendiriyor, kendisi de bizzat sahada çalışıyor.

O’nu, sabaha karşı 03’de 04’de, hatta sabah 05’de anonslarda duymak, kentin çeşitli noktalarında görev yapan ekiplere talimat verirken işitmek, hemen her gün yaşanan doğal çalışma mesaisinin bir parçası gibi görünüyor.

Bu duruma ilişkin konuşurken, Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren’in, Malatya’nın ilçe emniyet merkezlerindeki brifinglerin tamamını gecenin sabaha dönüştüğü 04 -06 saatleri arasında aldığını öğreniyoruz.

Asayiş sorunlarını önleme ve hızlı müdahalede bulunmak için 4 özel tim kuruldu
Malatya’ya geldikten sonraki ilk işi, mevcut güvenlik ve asayiş durumunu, sorunları, personelin ihtiyaç ve eksikliklerini, suçların yoğunlaştığı konu ve olayları, halkın şikâyet ve taleplerinin yoğunlaştığı hususları tespit eden Ercan Dağdeviren, Malatya’da asayiş sorunlarına yol açan ve zemin hazırlayan mekanları, metruk evler, denetimsiz parklar, Cezmi Kartay Caddesi’ndeki eğlence mekanları ve TOKİ bölgesindeki bazı mekanlar önceliğine almış.

Kent sokaklarının huzuru, suçun önlenmesi, suça zemin hazırlayan unsurların ortadan kaldırılması, suç ve suçluya hızlı müdahale için 4 özel tim kuran Malatya Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, bu timlerin işlev ve amaçlarına uygun isimlendirmede de bulunmuş: Pençe Timi, Balyoz Timi, Güven Timi, Huzur Timi. Bu timlere Özel Harekat’da destek veriyor.

Halkla, muhtarlarla ve STK temsilcileri ile istişare eden emniyetçi yaklaşım sergiliyor
Malatya Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren’in, Malatya’da suç örgütleri, suç yapılanmaları, bireysel suçlu ve suçlarla mücadele için sahada ve teyakkuzda olan ekip sayılarını arttırdıktan sonra, işin kamu diplomasisi boyutu olan halkla ilişkilere de özel bir önem vermeye başladığını öğreniyoruz.

Bu kapsamda, kısa sürede mahalle muhtarlarıyla, sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle, esnaf ve tüccarlarla, iş dünyasının temsilcileriyle, cami imamlarıyla, okul müdürleriyle bir araya gelen Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, bu toplantılardan edindiği bilgi, şikâyet ve talepleri Emniyet Müdürlüğü’nde ilgili birim yöneticileri ile birlikte yorumlayarak, kentin güvenlik ve huzur çıtasını yükseltmenin çabasını sergiliyor ekip arkadaşları ile birlikte.

Şire Pazarı’nda güvenliğe özel bir önem veriliyor
Şire Pazarı’nda güvenliğin sağlanmasına özel bir önem veren, Şire Pazarı esnafı ve Malatya Tcaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ile bu doğrultuda bir toplantı yapan Malatya Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Malatya kent ekonomisi açısından hassasiyet gerektiren bu pazarda, kayısı ticaretinin güvenlik içinde yürütülmesi için bir dizi tedbir alınmasını sağladı.

45 gün içinde 3 büyük operasyon yapıldı, çok sayıda ruhsatsız silah yakalandı
Malatya Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, bir yandan son yıllarda kaybolmaya yüz tutan Malatya’nın güvenlik ihtiyacını kurumsallaştırma çalışmalarını yürütürken, diğer yandan Malatya Emniyeti’nde görevli personelin özverili çalışmaları ile de 45 gün içinde 3 büyük operasyon hayata geçirdi.

Uyuşturucu, terör, fuhuş, mali suçlar, çeteleşme gibi konularda yürütülen bu operasyonlarla, Malatya’nın geleneksel deyimi ile kentin “Çar çakaldan arındırılması” yolunda ciddi çalışmalar başlatıldı. Çok sayıda ruhsatsız silah yakalandı.

İki şiir kitabı var
Geçmiş dönemde ortaya çıkan güvenlik zaafının, 15 Temmuz hain darbe girişiminden kaynaklanan büyük güvenlik sorunları nedeniyle, gündelik hayatta sıradanmış gibi görünen asayiş sorunlarına hızlı müdahale edilememesinin yol açmış olabileceğine dikkat çeken Malatya Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, aynı zamanda iki şiir kitabı da olan bir şair kimliğine sahip.

“Yeter ki Yalan Sevme” adlı şiir kitabı ikinci, “Düşünce” adlı şiir kitabı da üçüncü baskıyı yapacak kadar okuyucu tarafından beğeniyle karşılanmış. Dağdeviren, şiir yazmayı duygulara ve hayatın sevinç ve acılarına yoğunlaşmak olarak yorumlarken, birçok şiirini de meslek hayatında karşılaştığı üzücü ve hüzünlendirici olaylardan hareketle yazdığını belirtiyor.

Yeni Malatya Muhabirlerine şiir kitaplarını da imzalayan Dağdeviren, Malatya’yı, milletine, bayrağına, milli ve manevi değerlerine, devletine bağlı bir şehir olarak tanımlıyor. Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren’in Malatya ile ilişkisi yeni değil. Elazığ Emniyet Müdürlüğü’nde çalışırken zaman zaman Malatya’ya gelen, Malatya İnönü Stadı’nda maç izleyen Dağdeviren, Malatya ile bağlarının eski ve güçlü olduğunu gösteriyor.

Güler HAZAR, Ferdi DURDU- Yeni Malatya Gazetesi, 

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

“Genç Yaşta Hasta Kaybına da Tanık Oluyoruz”
“Genç Yaşta Hasta Kaybına da Tanık Oluyoruz”

Haberi Oku