Gündem:
Uluç'a büyük tepki..  'Ahlaksız yorumlar”

A Spor’da yayınlanan programın yorumcularından Hıncal Uluç’un, 28 Ocak Pazartesi akşamı İstanbul’da oynanan Fenerbahçe-Evkur Yeni Malatyaspor maçı ile ilgili olarak yaptığı yorumda, Evkur Yeni Malatyaspor’a yönelik sözlerine milletvekilleri, sivil toplum kuruluşları, dernekler, kulüp ve spor camiasından tepki geldi.
A Spor’da yayınlanan 9O’A programına yorumcu olarak katılan Hıncal Uluç, 28 Ocak Pazartesi günü İstanbul’da oynanan Fenerbahçe-Evkur Yeni Malatyaspor karşılaşmasıyla ilgili, “Yerde yatan kim, Adem. Türk futbolunun en büyük sahtekarı, bu da Malatya’nın kaptanı. Rakibi attırmak, kart göstermek için her türlü numarayı teçhiz etmiş bir adam. Atatürk diyor ya ‘Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim’ bunda o üçüncüsü yok. Ben Galatasaraylıyım. İlk defa dün gece bir Fenerbahçe galibiyetine bu kadar sevindiğimi hatırlıyorum. Aslında beni sevindiren Fenerbahçe’nin kazanması değil, aslında beni mutlu eden Malatya’nın kaybetmesi. Futbolu bu kadar çirkinleştiren ve bu kadar kötü oynayan bir takımın hiç kimseyi yenmeye hakkı yok” açıklamasında bulundu.

Hıncal Uluç’un açıklamalarına karşı milletvekilleri, sivil toplum kuruluşları, dernekler, kulüp ve spor camiasından tepki geldi.

“MALATYALILARIN GÖZÜNDE YOK HÜKMÜNDEDİR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Yeni Malatyaspor kulübüne ve futbolcularına hakaret eden Hıncal Uluç’a “Kendi küllerinden yeniden doğup , büyük başarılara imza atan  bir Anadolu takımını övmek yerine yermeyi  tercih eden kişiler bizim gözümüzde yok hükmündedir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, A Spor Kanalı’nda yayınlanan 9O’A programının yorumcularından Hıncal Uluç’un, geçtiğimiz pazartesi akşamı oynanan Fenerbahçe- Evkur Yeni Malatyaspor maçı ile ilgili olarak yaptığı yorumda, Evkur Yeni Malatyaspor’a yönelik sözlerine tepki gösterdi.
Uluç’un programda dile getirdiği “Aslında beni sevindiren Fenerbahçe’nin kazanması değil, aslında beni mutlu eden Malatya’nın kaybetmesi. Futbolu bu kadar çirkinleştiren ve bu kadar kötü oynayan bir takımın hiç kimseyi yenmeye hakkı yok. Böyle bir şeye kimsenin hakkı yok” ifadelerinin tüm Malatyalıları rencide ettiğini kaydeden Veli Ağbaba, “Hiç kimse Malatyalıların ortak değeri olan Yeni Malatyaspor’a hakaret edemez. 
Yeni Malatyaspor Süper Lig’in en istikrarlı ve başarılı takımlarından biridir. Kendi küllerinden doğup, süper ligde başarılı sonuçlar almaya devam etmektedir. Kendisine spor yorumcusu diyerek ekranda ahkam kesenler, bu takımın hangi şartlarda, hangi yokluklarla tırnaklarıyla kazıyarak bu noktaya geldiğini unutmamalıdır. Kendi küllerinden yeniden doğup , büyük başarılara imza atan  bir Anadolu takımını övmek yerine yermeyi tercih eden kişiler, sadece takıma değil o  takımın taraftarlarına da, takımın şehrine de hakaret etmektedir.Bu kişilerin Malatyalıların gözünde yok hükmündedir.A Spor kanalı Malatyaspor’a ve Malatyalılara yapılan bu hakaretten dolayı mutlaka özür dilemelidir” dedi.

"HAKARET ETMEK VE İFTİRA ATMAK 
KİMSENİN HAKKI VE HADDİ DEĞİLDİR"

Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, A Spor Kanalı’nda yayınlanan 9O’A programının yorumcularından Hıncal Uluç’un, 28 Ocak Pazartesi akşamı İstanbul'da oynanan Fenerbahçe-Evkur Yeni Malatyaspor maçı ile ilgili olarak yaptığı yorumda, Evkur Yeni Malatyaspor’a yönelik sözlerine tepki gösterdi.

Milletvekili Tüfenkci, Uluç'un Evkur Yeni Malatyaspor ve takım kaptanı Adem Büyük hakkında yaptığı açıklamaların hakaret boyutuna vardğını ifade ederek, "A Spor'da yayınlanan programın yorumcularından Hıncal Uluç'u Yeni Malatyaspor'umuza ve takım kaptanı Adem Büyük'e karşı söylediği çirkin sözlerden dolayı kınıyorum. Eleştiri herkesin doğal hakkıdır. Ancak hakaret etmek ve iftira atmak kimsenin hakkı da haddi de değildir. Hıncal Uluç'u bu sözlerinden dolayı camiamızdan ve Malatyalılardan özür dilemeye davet ediyoruz" dedi.

Hıncal Uluç'un sözlerinin maksadı aştığını dile getiren Tüfenkci, "Futbol evrensel bir oyundur ve eleştiri herkesin doğal hakkıdır ancak Hıncal Uluç’un Evkur Yeni Malatyaspor ve takımın kaptanı Adem Büyük ile ilgili sözleri maksadı aşmıştır. Bu sözleri kabul etmemiz asla mümkün değildir. Anadolu kulüplerinin hele de Evkur Yeni Malatyaspor'umuzun elde etmiş olduğu başarı, hakaret boyutuna varan ifadelerle asla kirletilemez. Hıncal Uluç'un maksadı aşan bu sözlerinden dolayı özür dilemesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"YENİ MALATYASPOR VE 
MALATYALILARDAN ÖZÜR DİLEMELİDİR"

A Spor'da yayınlanan programın yorumcularından Hıncal Uluç’un, 28 Ocak Pazartesi akşamı İstanbul'da oynanan Fenerbahçe-Evkur Yeni Malatyaspor maçı ile ilgili olarak yaptığı yorumda, Evkur Yeni Malatyaspor’a yönelik sözlerine AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık da tepki gösterdi.

Milletvekili Çalık, "Evkur Yeni Malatyaspor'umuzun yakaladığı sportif başarının hakarete varan sözlerle kirletilmesi kimsenin haddi değildir. Hıncal Uluç'un sözleri maksadı aşmıştır. Uluç’un Yeni Malatyaspor kaptanı Adem Büyük ile ilgili sözleri maksadı aşmıştır. Hıncal Uluç, Evkur Yeni Malatyaspor camiasından ve bütün Malatyalılardan özür dilemelidir" dedi.

Malatya'nın Türk futbolunda önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Çalık, "Evkur Yeni Malatyaspor, üst üste yakaladığı başarı ve şampiyonluklarla Süper Lig'e çıkmış ve iki sezondur ligde haklı bir başarı elde etmiştir. Kulübümüzün bu başarısı hakaretvari sözlerle asla kirletilemez. Hıncal Uluç'un açıklamaları maksadını aşmıştır. Hıncal Uluç'u özür dilemeye davet ediyoruz" açıklamasına yer verdi.

"SÖZLERİ ART NİYETLİ VE MAKSATLIDIR"

AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Hıncal Uluç'un Evkur Yeni Malatyaspor'a yönelik yaptığı yoruma tepki göstererek, "Hıncal Uluç, camiamızdan ve bütün Malatyalılardan özür dilemelidir" dedi.

Milletvekili Çakır, A Spor Kanalı’nda yayınlanan 9O’A programının yorumcularından Hıncal Uluç’un, geçtiğimiz Pazartesi akşamı oynanan Fenerbahçe- Evkur Yeni Malatyaspor maçı ile ilgili olarak yaptığı yorumda, Evkur Yeni Malatyaspor’a yönelik sözlerine tepki gösterdi.

Çakır, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Uluç'un ifadelerinin art niyetli ve maksatlı olduğunu belirterek, "Süper Lig'de bu sezon gösterdiği performansla ilk 3 içerisinde kendisine yer bulan takımımız için Hıncal Uluç'un kullandığı ifadeler en hafif ifade ile art niyetli ve maksatlıdır. Bir vekil olmaktan ziyade bir Malatyalı olarak bu ifadeleri kabul etmemiz asla mümkün değildir. Malatya'mızın gururu, oynadığı pozitif futbolla taraflı tarafsız herkesin takdirini ve beğenisini kazanmış olan futbol takımımıza karşı eleştiri sınırlarını aşan bu sözde yorumları kabul etmemiz mümkün değildir. Hıncal Uluç, camiamızdan ve bütün Malatyalılardan özür dilemelidir" ifadelerini kullandı.

"BESMELE ÇEKMEN GEREK"

Milliyetçi Hareket Partisi Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu ise, "Oturduğu yerden ahkam kesen, hayatında canlı maç izleme deneyimi olmayan aklı melekesi yerinde olmayan Ortaköy gevendesi Hıncal, Malatya'yı ağzına almadan besmele çekmen gerek. Bu şehrin akıl Fitresi ile senin gibi binlercesini çıkarır. Ortaköy de moda yorumu yap, futbol erkek işi" yorumunda bulundu.

GÜRKAN’IN TEPKİSİ
Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selahattin Gürkan yaptığı yazılı açıklamada “Spor Yorumcusu Hıncal Uluç’un, Süper Lig’in güzide takımlarından Malatyaspor’umuza yönelik hakarete varan ifadeleri; kışkırtıcı, dayanaksız ve kabul edilebilir ifadeler değildir.  Hıncal Uluç eleştirmemiş alanen şehrimizin gözbebeği olan Malatyaspor’umuza saldırmıştır. Hakarete varan sözlerinden dolayı Hıncal Uluc’u kınıyor, Lig’in gururu olan gözbebeğimiz Malatyaspor’umuzun destansı başarısının devamını diliyorum. Malatyaspor geçmişi en temiz takımlardan biridir. Şaibesi olmayan bir takımdır. Geçmişte üzerine oynanan onca oyuna rağmen, tırnaklarıyla yeniden Süper Lige kavuşmuşken böyle ucuz söylemlerle takımızı kimse yıpratamaz. Hıncal Uluç’un yaptığı düpedüz küstahlıktır. Malatyaspor’umuz önümüzdeki süreçte başarılarına yeni başarılar ekleyerek, en güzel cevabı verecektir” ifadelerini kullandı.

"RTÜK'Ü GÖREVE DAVET EDİYORUZ"

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, "Fenerbahçe-Evkur Yeni Malatysapor maçı  ile ilgili olarak  çirkinliklerde bulunan Hıncal Uluç denen zat ve o zatı ekranlarda tutanlar ile ekrana çıkartanlar haddini aşmıştır.   RTÜK’ü görevini yapmaya davet ediyoruz" dedi.

MESOB Başkanı Şevket Keskin yaptığı yazılı açıklama da; “Fenerbahçe-Evkur Yeni Malatysapor maçı  ile ilgili olarak  çirkinliklerde bulunan Hıncal Uluç denen zat ve o zatı ekranlarda tutanlar ile ekrana çıkartanlar haddini aşmıştır.   Malatyalılar ve Malatyalıların gözbebeği olan Malatyaspor sahtekarlık yapmaz, ama sahtekarların oyunlarını bozar, bozmaya da devam edecek.   

Hınç duygularını dizginleyemeyerek kin kusan, yorum yapma sorumluluğunu akıl edemeyen  bu zatı ve bu zatı ekranda tutan o televizyon kanalını kınıyoruz, Malatyalılardan özür dilemeye davet ediyoruz.  Ortaya konan ifadeleri maç yorumu olarak kabul etmek mümkün değildir.  Anadolu’da kavgada bile söylenmeyen ifadelerin ekranda milyonların önünde söylenmesine çanak tutanlar da Hıncal Uluç denen zat ile aynı seviyede kalmıştır. RTÜK’ü bu konuda görevini yapmaya davet ediyoruz.  Maç yorumunun da bir seviyesi olmalı, bir edebi, bir ahlakı olmalı. Maç yorumları neredeyse mafya ağzıyla takımların ve kulüplerin kaderiyle oynanır bir seviyeye gelmiştir. RTÜK denen kurum bu konuya el atmalı, futbol ekran başlarında kirletiliyor” dedi.

Keskin, “Bazı Yeni Malatyaspor kulübü yöneticilerine ve personeline maçın soyunma odasında izlettirilmesi de futbol adına ahlaksızlıktır. Fenerbahçe Kulübü ve İstanbul Emniyeti bu konuda çıkıp Malatyalılardan özür dilemeli. Çünkü; Yeni Malatyaspor, Malatya’nın ve Malatyalıların temsilcisidir. Bu konuda herkes haddini bilecek” dedi.

Keskin, “Görünen o ki, Yeni Malatyspor üzerinde oyunlar oynanmaya başlanmıştır.  Yeni Malatyaspor bu şehrin takımıdır ve takımımıza sonuna kadar sahip çıkacağız.  Takımımıza yönelik olarak yapılan saldırı ve çirkinliklere cevap vermek için bu hafta Kayserispor karşısında ve tüm maçlarda stadın tamamını doldurmalıyız. Başta tüm esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere herkesi takımımızı desteklemeye davet ediyorum” İfadelerini kaydetti.

"HINCAL ULUÇ'UN SÖZLERİ 
MAKSADINI AŞMIŞTIR"

Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Malatya Şube Başkanı Akif Çelik yazılı bir açıklama yaparak, Hıncal Uluç’un sarf ettiği sözlerin Malatya spor camiasında derin bir üzüntüye sebebiyet verdiğini söyledi.

Çelik, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Futbol evrensel bir oyundur. Herkes eleştiri ve beğeni hakkına sahiptir. Ancak Hıncal Uluç’un Yeni Malatyaspor kaptanı Adem Büyük ile ilgili sözleri maksadı aşmıştır. Malatyaspor takım kaptanının ahlakını ağzına almak Uluç’un haddine değildir. Aynı programda Malatyaspor’un oyun yapısıyla ilgili yapılan eleştiri de objektiflik ve tarafsızlık ilkelerini zedelemiştir. Bundan dolayı Malatya spor camiasını hedef alan sözleri nedeniyle Hıncal Uluç’u çirkin yorumlarından dolayı kınıyoruz.”

KULÜBÜN AÇIKLAMASI

Evkur Yeni Malatyaspor Kulübü, A Spor'da 29 Ocak'ta yayınlanan programda Hıncal Uluç'un Evkur Yeni Malatyaspor kulübüyle ilgili yaptığı açıklamaya ilişkin, "Kanaatimizce kendisi spor yorumculuğunu 29.01.2019 tarihi itibari ile sonlandırmıştır" ifadelerine yer verdi.
Sarı kırmızılı kulüp, Uluç'un programda yaptığı konuşmalara ilişkin bir açıklamada bulundu.
Kulübün açıklaması şöyle: "A Spor da 29.01.2019 tarihinde yayınlanan programda; Hıncal Uluç'un beyanları üzerine kulübümüz adına açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.
Öncelikle Hıncal Uluç tarafından bilinmesi gereken; Yazar ve yorumcu kimliği adı altında takım kaptanımız Adem Büyük’e hakaret eder boyutta eleştirmesini doğru bulmuyoruz. Aynı şekilde Hıncal Uluç’un müsabakalardaki olaylara, bizzat taraf olarak görüş bildirmek, sırf "hakemi koruyan amir" görüntüsü yaratmak uğruna "yalana sahip çıkmak" gibi bir görevi de yoktur. Türk futbolunu, kendi kazanımları uğruna manipüle etmek isteyenlere şirin gözükmek adına kısa bir süre içinde ulusal medyada ses getiren kulübümüzün saygınlığını zedelemek, görev ahlakına aykırı olmanın dışında, "hadsizliktir." Malatya’nın en büyük sivil toplum kuruluşu olan Evkur Yeni Malatyaspor’umuzun takım kaptanına yapılan bu amacını aşan çirkin söylemlerin tüm Malatyalılara hakaret olarak değerlendirilmesi gerektiğinin bilinmesini isteriz. Ruh sağlığını pek iyi görmediğimiz ve aynı zamanda ahlak konusunda da tüm magazin dünyasına nam salmış bir zat tarafından, gerek aile yaşantısı, gerek adamlığı, gerek ahlaki duruşu herkesçe takdir gören takım kaptanımız Adem Büyük’e ahlak dersi verilmeye çalışılması saçmalığında ötesinde bir akıl tutulmasıdır. 
Kanaatimizce kendisi spor yorumculuğunu 29.01.2019 tarihi itibari ile sonlandırmıştır. Programda diğer yorumcu ve moderatörün bu ahlaksız yorumlara müdahale etmemesini ise Turkuaz Medya grubuna yakıştıramadığımızı da belirtmek isteriz. Evkur Yeni Malatyaspor’un ve camiasının Türk futbolunda ki yerinin bu adama hatırlatılması gerektiği kanaatinde olup kendisinin bunu görmesi için Malatya’da ki ilk müsabakamıza davet ediyoruz. Sayın Uluç, Kulübümüz ve Kaptanımız hakkında, kendi hayal dünyasında kurguladığı ve haliyle gerçek ile alakası olmayan çirkin iftiralarda bulunmuştur. Tabii ki bu çağrımıza uymayacağını, kulağının üzerine yatacağını şimdiden biliyoruz, keşke özür dileyecek erdeme sahip olsa. Yaşını da göz önüne alarak ona tavsiyemiz, kalp kırmaktan, iftira atmaktan artık vazgeçsin. Zira dünya hayatı sona erdiğinde, arkasından iyi konuşacak kimse kalmayacaktır."

"KULÜBÜMÜZÜN SPORTİF BAŞARISI 
KENDİNİ FUTBOL OTORİTESİ 
GÖRENLERİ RAHATSIZ ETMİŞTİR"

Evkur Yeni Malatyaspor'un sportif direktörü Ali Ravcı, "Anadolu takımlarının son yıllarda yaşadığı başarılı çıkış, kulübümüzün kısa sürede ortaya koyduğu sportif başarılar kendini futbol otoritesi görenleri her ne hikmetse rahatsız etmiştir" dedi.
A Spor'da yayınlanan programın yorumcularından Hıncal Uluç’un, 28 Ocak Pazartesi akşamı İstanbul'da oynanan Fenerbahçe-Evkur Yeni Malatyaspor maçı ile ilgili olarak yaptığı yorumda, Evkur Yeni Malatyaspor’a yönelik sözlerine kulübün sportif direktörü Ali Ravcı'dan da tepki geldi.

Ravcı, "Yeni Malatyaspor’umuzun Fenerbahçe karşısında sergilediği oyun, lehimize ve aleyhimize verilen hakem kararları ile maç esnasında yaşananlar kamuoyunun malumudur. Tüm bunlar ortayken, ulusal bir televizyon kanalında takımımız ve kaptanımız ile ilgili hakaret düzeyindeki yorumlar, camiamızı derinden üzmüştür. Futbol dışında her şeyi yorumlama ulemalığını kendinde gören, eleştiriyi hakaret etmek zanneden, Beyoğlu’nda oturup kalkıp Anadolu takımlarına dil uzatmayı marifet sayan Hıncal Uluç’un takım kaptanımız Adem Büyük ve kulübümüz hakkında söylediği tüm sözleri kınıyor, seviyesiz eleştirilerini kendisine iade ediyoruz. 
Adem Büyük, Evkur Yeni Malatyaspor’umuzun kaptanıdır, 3 milyon Malatyalıyı temsil etmektedir. Kaptanımıza uzatılmış çirkin üslup ve dil kulübümüze ve camiamıza uzatılmıştır. Dolayısıyla Malatya’nın kaptanına ahlaksız demek, bu sözü sarf edenlerin haddine değildir. Anadolu insanı ahlak kavramını bir magazin yazarından öğrenmeyecek kadar dürüst ve onurludur" açıklamasını yaptı.
Anadolu takımlarının başarılı çıkışlarının bazılarını rahatsız ettiğini dile getiren Ravcı, "Futbol elbette ki övgüler kadar eleştirilerin de doğal olduğu güzel bir oyundur. Bu güzel oyunu, camiaları rencide edecek şekilde hakaretvari yorumlarla kirletenlerin asıl hazımsızlıkları ne Adem Büyük’edir ne de ligin en az bütçesiyle sezon başından beri zirve hattındaki yerini koruyan Yeni Malatyasporumuzun oyun kurgusunadır. Anadolu takımlarının son yıllarda yaşadığı başarılı çıkış, kulübümüzün kısa sürede ortaya koyduğu sportif başarılar kendini futbol otoritesi görenleri her ne hikmetse rahatsız etmiştir.
Evkur Yeni Malatyaspor camiası olarak yapılan tüm yorum ve eleştirileri dikkatle takip ettiğimizi ve camiamızın haklarını koruyacak şekilde her türlü yasal yolları açık tutacağımızı belirtiyor, sarı kırmızılı renklere gönül veren 3 milyon Malatyalıyı yakaladığımız bu birlikteliği daha da büyüterek tüm Türkiye’ye örnek olmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı./FERDİ DURDU-BültenBÜLTEN
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Lisanslı Depoculuk ihalesi 28 Ağustos’ta...

Haberi Oku