Bu satırlarda en sık şekilde ele aldığımız konu malumunuz Yeni Malatyaspor ve kayısı. Gazeteciliğimiz süresince her iki konuda sadece biz değil diğer meslektaşlarımız da sayısını hatırlamadıkları kadar haber yazmış; yorum yapmışlardır.

Durum öyle gösteriyor ki yazmaya-çizmeye de devam edeceğiz.

Kayısının Avrupa Birliği nezdinde işaret ve ürün tescilinin yapıldığını ilk olarak Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi müjdeledi.

Tüfenkçi, açıklamada kayısının tescillenmesinin Malatya adına sevindirici olduğunu belirterek, “Böylece Malatya Kayısısı Avrupa pazarında marketlerde ve raflarda AB resmi coğrafi işaret amblemi ile satışa sunulacak” dedi.

Coğrafi işaret tescilinin Malatya kayısısı için iki açıdan önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Tüfenkci, tescilin birinci işlevinin ‘koruma’ ikinci işlevinin ise ‘tanıtma ve pazarlama’ olduğunu söyledi. Tescilin ardından Avrupa sınırları içerisinde ihlallere ve ‘Malatya Kayısısı’ adının hatalı ve haksız kullanımlarına karşı koruma sağlanacağını kaydeden Tüfenkci, artık Avrupa sınırları içerisinde Malatya kayısısı adıyla farklı ürünlerin satılmasının da önüne geçilmiş olacağını söyledi.

Tüfenkçi’nin açıklamasında değindiği gibi, tescil iki açıdan önem taşıyor: Birinci işlev, koruma; ikinci işlev ise tanıtma ve pazarlama. Bu sağlandığında dışarıdan gelen başka kayısılar Malatya kayısısıymış gibi satılmayacak. Bu durumda hem tüketici hem üretici mağdur olmayacak; haksız kazancın önüne geçilecek.

Malatya kayısısının (Hacıhaliloğlu türü) 7 Temmuz 2017 tarihli AB Resmi Gazetesinde yayınlanarak tescili kesinleşti.

Artık, Malatya’nın merkez ve ilçelerinin yanı sıra Elazığ-Baskil, Kahramanmaraş –Elbistan, Sivas –Gürün ve Adıyaman Gölbaşı ilçelerinde yetişen kayısımız tescillenen prestijiyle satışa sunulabilecek.

Kayısımızın kalitesi tamam. Bunu herkes biliyor.

Tescile de sevinelim. Ayrıca emeği geçen herkese teşekkür edelim. Ama bizce kayısı asıl mücadele bundan sonra başlayacak.

Kayısı konusunda çalışmaları bulunan insanlarımızla yaptığımız görüşmeler bunu doğrular nitelikte. Eğer tescilden sonra yapılması gerekenler yapılmaz, istenen standart, şart ve gereklilikler karşılanmazsa bu tescilin anlam bile taşımayacağı anlaşılıyor. Tescil kağıt üzerinde kalmaz ve sahada avantaja dönüştürülürse, Malatya ekonomisi için vazgeçilmez olan ürünün neredeyse iki kat gelir getirmesi mümkün. Rakam vererek beklenti içerisine girmek doğru değil ama uzmanlar böyle bir potansiyelin olduğunu daha önce açıkladı.

Bugünden tezi yok Malatya Ticaret ve Sanayi Odasının öncülüğünde, resmi kurumların, belediyelerin, üniversitenin, kısaca tüm ilgili resmi kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşlarının üzerine düşeni yapmak üzere harekete geçmesi gerekiyor.

Umarız Malatya bu fırsatı ıskalamaz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64