Çocukluğumuzda büyüklerimiz Malatya dağlarında karacaların, yaban keçilerin dolaştığından bahsederdi. Kimileri bu hayvanın geyik olduğunu da söylerdi ama geyik olacağını sanmıyoruz çünkü bizim coğrafya geyik yaşamasına pek müsait değil. Dediğimiz gibi, karaca veya yaban keçisi olmalıydı bu hayvanlar. Sonra bu canlılar yok oldu. Otomatik silahların çıkması sonrası bu hayvanların hunharca avlanması soylarını kuruttu. Belki de uzak dağlara kaçtılar, doğada birkaçı insandan uzak yaşama tutunmayı başardı. Bilemiyoruz. 

Bizim bahsettiğimiz yerler, Çırmıhtı, Kadir Uşağı, Porğa, Beydağları ve civarıydı. Ancak diğer ilçelerden yaşayanlardan duyduğumuz kadarıyla, bu hayvandan Pütürge, Hekimhan, Arapgir yöresinde de varmış. Ayı ve kurt gibi yaban hayatının üst yırtıcıları da bu dağlarda dolaşıyormuş. Görmedik elbette ama çekilen fotoğraflardan bildiğimiz kadarıyla Pütürge, Hekimhan, Arapgir yaylalarında, dağlarında ayı dolaşıyor. Kurt zaten her tarafta var. Sayıları eskisi kadar olmayabilir ama yine de ciddi bir kurt nüfusu olduğunu sanıyoruz. Son yıllarda yaban domuzu sayısının çok artması kurtların sayısının da artmasına yol açmış olabilir. 

Doğada gezen arkadaşlarımız birkaç senedir Çırmıhtı dağlarında yaban keçisi varlığından bahsetti ama ne olur ne olmaz diye bunların duyurulmamasını, yayın yapılmamasını istedi. Çünkü eline silah alan bu hayvanları öldürmeye koşabilirdi. Devlet de bu hayvanları koruma altına aldığından sayı artmıştı demek. Ancak yine de kaçak avcıların bu hayvanlara silah sıktığına dair duyumlar aldık. Olacak iş değildi ama gerçekti. Tüm bunlar sosyal medyada tanıdıklarımızın paylaşımlarında görülmüştü. Bu hayvanı vurup elinize ne geçecekti, anlaşılır gibi değil. 

İki gün önce daha anlaşılmaz bir şey oldu. Arkadaşımız Güler Hazar'ın bir haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü, Hekimhan ve Arapgir kırsalında "yaban keçisi avlattırılması" için ihale düzenlendiğini açıklamış. Malatya merkezli müdürlük, ihale ilanında Hekimhan'da avlanacak keçinin niteliğini "Kızıltaş DA yaban keçisi", Arapgir'dekini ise "Eynir DA yaban keçisi" olarak belirtiyor. İhale 13 Temmuz'da (Bugün) yapılacak ve her bir keçinin 13 bin TL muhammen bedelle satışa çıkarılacağı belirtilmekte. Evet, bunlar oluyor. Dünyanın başka yerlerinde de oluyor. 

Peki, yasal olan bu uygulama doğru mudur, en önemlisi vicdani midir? 

Sanmıyoruz. Dağlarımızda keçilerin özgürce kayalardan kayalara atlaması, kekliklerin ötüşü, bir kurdun, ayının yavrularıyla gezmesinin güzelliği hiçbir parayla ölçülemez. O kadar uzağa gitmeye gerek yok. Sabah kalktığınızda uzaktan bir bülbül sesi gelse o bile hoşumuza gitmiyor mu? Bağlık, bahçelik yerlerde yaşayanlara bunu sorun, onlar size sabaha kuş sesleriyle başlamanın nasıl bir ayrıcalık olduğunu söylesinler (şehrin betonunda yaşayanlara göre). 

Malatya'nın dışında  benzer şekilde Tunceli'de 17 adet dağ keçisi avlattırılması için ihale açılmıştı.  Yine 13 Temmuz günü ( Bugün)  ihalesi yapılacağı duyurulan ilan için doğa severlerin yazılı ve görsel basının yanı sıra sosyal medyadan yoğun eleştirileri sonuç getirmiş olacak ki  Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü  önceki gün aldığı bir kararla ihalenin iptaline karar verdi.

Kararda şu ifadeler yer aldı:

"Bilindiği üzere dünyanın birçok ülkesinde avcılık faaliyeti yürütülmektedir. Ülkemizde de bilimsel yönden envanteri yapılmış olan yaban keçileri popülasyonu içerisinde bulunan yaşlı erkek bireylerin bir kısmının avına avcılık kapsamında izin verilmektedir. Tunceli’de bilimsel metotlarla envanteri yapılan ve 13.07.2020 tarihinde 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde ihalesi yapılması hedeflenen yaban keçisi ihalesine yönelik sosyal, inanç, kaçak avcılık, yaban keçisi popülasyonu ve güvenlik açısından yerinde inceleme yapılarak bir rapor hazırlanması uygun görülmüştür. Bu nedenle 13.07.2020 tarihinde yapılacak olan ihale iptal edilmiş olup hazırlanacak rapor sonucuna göre hareket edilecektir” 

Bu kararın Malatya'ya örnek olmasını istiyoruz. Yol yakınken ihalenin iptalini bekliyoruz. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77