Battalgazi Belediyesince düzenlenen 10. Kervansaray Buluşması etkinliğinin haftaya gerçekleştirilecek. Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından Orduzu Çınar’da yapılan tanıtım toplanışında, “Melita’dan Battalgazi’ye Tarih, Arkeoloji, Kültür ve Sanat Günleri” etkinlik programı hakkında bilgiler verildi.

14 Eylül ila 25 Eylül arası gerçekleştirilecek etkinlikler kapsamında, sadece Battalgazi’nin tarihine, kültürüne vurgu yapan organizasyonlar görmeyeceğiz. Çöpçüler Korosu ve Kahramanlık Türküleri, Kafkas ve Gürcistan Halk Oyunları Gösterisi, semah ve semazen gösterisi, sergiler, giyim sunumu, konferansın yanı sıra bisiklet, oryantiring, trap skeet atışları, sokak sporları etkinlikleri, okçuluk, türkü dinletisi, sokak etkinlikleri, panel izleyeceğiz.

Bildiğiniz gibi Battalgazi Belediyesinin bu tür etkinlikleri büyükşehir belediyesine geçilmeden önce bugünkü Eski Malatya sınırları içerisinde yapılırdı. Ancak büyükşehir sonrası Battalgazi Belediyesi çok daha geniş bir alana yayıldı, dolayısıyla etkinliklerin bir bölümü şehir merkezinde de yapılacak.

Programın ayrıntısını gazetemizde dün okumuştursunuz.

Bu vesileyle bazı noktaları vurgulamak istiyoruz:

Bu tür etkinliklerin önemli olduğunu düşünüyoruz. Etkinliklerin içeriğini, düzenleme şeklini, halk katılımının yetersizliğini (henüz yapılacak Kervansaray Buluşması etkinliğini kast ederek söylemiyoruz; hele bir yapılsın) olumsuz yönler olarak öne sürebilirsiniz. Ancak yine de bu etkinliklerin gerekli olduğunu düşünüyoruz. Belki her yıl yapılması zor olabilir, bu durumda, ince eleyip sık dokuyarak birkaç yılda bir yapabilirsiniz. Son yıllarda kayısı festivaline yaptığınız gibi tamamen yapmaktan vazgeçmezsiniz.

Battalgazi Belediyesinin sorumlu olduğu Eski Malatya’nın tarihimizde çok özel ve önemli bir yeri var. Eski Malatya sınırları içerisinde Selçuklu yapısı Ulu Cami, çinileriyle Anadolu’nun güzel camilerinden. Bilhassa mihrap önü kubbesi, kubbe ve avludaki çinileriyle özgünlüğünü koruması, 2024 yılında ise 800. yaşını kutlayacak olması heyecan verici. Her ne kadar “ağır bir restorasyon” geçirse de çeşitli etkinlikler için kullanılan Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı yine öyle. 2 bin yaşındaki şehrin sur kalıntıları, türbeler, ziyaret yerleri, dokusu Eski Malatya’ya bir hoşluk katıyor. Şehre yakın olması nedeniyle kolayca gezip görebileceğimiz bir yer.

Tarihte Malatya denilen yerin sınırları içerisinde yer alan Orduzu Arslantepe höyüğü son yıllarda ortaya konulup yayınlanan bulgularla dünya arkeolojisinde çok önemli bir yere geldi. Dünyada devlet sisteminin ortaya çıkışına dair ele geçen yapılar (dünyanın bulunabilen en eski kerpiç saray yapısı) sadece ve sadece Arslantepe’de ortaya çıktı. Evet, başka yerlerde de vardı ama bizimki bir şekilde korunup bugünlere gelebildi. Keza Arslantepe’de bir bürokrasinin, muhasebenin varlığını gösteren binlerce kil mühür (veya baskı) devlet sisteminin fiziksel olarak küçük ama önem açısından “büyük” buluntular.

Belki Malatyalıların bile çoğu bilmez ama Arslantepe’de bugüne kadar dünyada ortaya çıkarılan en eski metal kılıçlar da bulundu. Bakır ve arsenik karışımıyla yapılmış bu kılıçlar ile mızrak uçları Kernek’teki Malatya Arkeoloji Müzesinde sergileniyor.

Dolayısıyla Kervansaray Buluşması gibi etkinlikler, Malatya’mızın kadim ve görkemli tarihini bir kez daha bizlere hatırlatmış olacak.

Başarılı bir organizasyon temennisiyle…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.