Kültür - Sanat:
Kültür Sanat ve Kayısı Festivali Başladı

Kayısı Festivalinin tertip edilmesinde büyük emekleri olan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür eden Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, “Gönül isterdi ki daha kapsamlı ve daha çok katılımlı bir Kayısı Festivali yapalım. Programımızın tertip edilmesinde Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve çalışma arkadaşlarına Malatya Ticaret Borsası olarak teşekkür ediyoruz.  Malatya, Anadolu’nun en kıymetli illerinden bir tanesi. Dünya kuru kayısı başkenti olarak adlandırılan, dünyanın yaklaşık 115 ülkesine kayısı ihracatı gerçekleştiren, yıllık ortalama 100 bin tonun üzerinde kuru kayısı üretimi gerçekleştiren ve buna paralel olarak da 100 bin ton ihracatla beraber şuanda 400 milyon dolarla hem ülke ekonomisine hem de Malatya ekonomisine önemli bir gelir sağlayan çok önemli bir iliz. ” dedi.

 “ KAYISI MALATYA’MIZIN MİLLİ ÜRÜNÜDÜR”

Festival hazırlıklarının çok kısa bir süre içerisinde yapıldığını belirten Başkan Gürkan yaptığı konuşmada, “24. Kayısı festivalinin bütün Malatya olarak gönülden coşkuyla ama fiiliyatta coşku tam değil. Gönülden Malatyalı olan herkesin Malatya paydası olan kayısıda birlikte olma kararlılığı var. Ancak fiiliyatta süreç öyle aksaklıklarla geliyor ki bir taraftan Covid hadisesi nedeniyle geçtiğimiz yıl etkinliğimizi yapamadık. Temmuz ayının başına kadar ne olacağı belli değildi. 15 Temmuz akabinde Kurban Bayramı. Ancak, Büyükşehir Belediyesi olarak milletimizin gönlündeki coşkuya tercüman olma anlamında kesintiye uğratmadan festivalimizi gerçekleştirelim istedik. Zaman çok kısa olduğundan dolayı Kültür Bakanlığımız festivalimize paydaş olamadı. Netice itibariyle Malatya kayısının başkenti biz buna güneşin altın yumurtası diyoruz. Kayısı Malatya’mızın milli ürünü Malatya’mızda dünyanın kayısı başkentidir.

Büyükşehir Belediyesi olarak dünyanın en modern lisanslı kuru kayısı deposunu yapıyoruz ve tamamlanmak üzere. Yanına Malatya’mıza yakışır Şire Pazarı, Buğday Pazarı, Fidancılar Sitesi yapıyoruz. 5 bin kişilik Kapalı Spor salonu, jimnastik salonu, gençlik karşılama merkezi, Fuar Merkezi yapıyoruz. Yeni yollar açıyoruz Güney ve Kuzey Kuşak Yolları, Anayurt Bulvarı, Danişmendgazi Bulvarını yapıyoruz. Altyapı üstyapı çalışmalarımız devam ediyor. Bütün ilçelerimize arıtma tesisi yapıyoruz. Malatya’mızı bütün anlamıyla temayüz ettirecek terakki ettirecek hizmetleri bir taraftan hükümetimiz bir taraftan yerel yönetimler olarak bizler Malatya’yı mazisine layık istikbale hazırlıyoruz. Asfaltlama çalışmalarında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. 2 bin km asfalt çalışması gerçekleştirdik. Bunu yapan bir başka belediye yok. Dün Battalgaziyle kahramanlık destanları yazan şehir, Arslantepeyle medeniyet destanları yazan bu şehir, Sadreddin Konevi, İbni Arabi ve Niyazi Mısrilerle ilim irfan destanı yazan bu şehir bizi hizmet destanları yazmaya mahkûm etmiştir. Cumhurbaşkanımızla, Hükümetimizle, Milletvekillerimizle ve Belediye Başkanlarımızla bu şehri geleceğe hazırlamak gibi bir misyon yüklendik bu misyonu da mazisine layık istikbale hazırlamak dedik. 24. Kayısı festivalimizin başta Malatya’mıza ve Dünya kayısı piyasasına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

AĞBABA, “ BAŞKANIMIZIN YAPTIĞI İŞ ÇOK KIYMETLİ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan’ı kutlamak istiyorum. Festivaller kentin tanıtımı ve kentin yetişen ürünlerinin tanıtımı için önemli. Bu nedenle Başkanımızın yaptığı iş çok kıymetli. Bizimde bunu desteklediğimizi belirtmek istiyorum. Kenti kent yapan mahallelerin büyüklüğü, nüfusun büyüklüğü ya da binaların çokluğu değil, kenti kent yapan o kentin yetiştirmiş olduğu değerlerdir. Bunlardan birisi de kayısıdır. Dünya’da nereye giderseniz gidin kayısı denilince akla Malatya geliyor ve Türkiye’de nereye giderseniz gidin kayısı denilince akla Malatya geliyor. Bu nedenle kayısının korunmasında ve tanıtılmasında bizlerin de katkıda bulunması gerekiyor. Festivaller sadece insanların güldüğü, eğlendiği etkinlikler değildir. Eğlenilmelidir ama ürünlerin tanıtıldığı, kentin o gününe sahip çıktığı önemli etkinliklerdir. Malatya şanslı bir şehir. Allah’ın lütfu kayısımız Malatya’mızda yetişiyor. Kentin büyümesi, gelişmesi ve birliği beraberliği için bu insanlara da sahip çıkmamız lazım. Hiç kuşkusuz kayısı ortak paydamız ama bir ortak paydamız var o da sarı kırmızı renkleriyle Malatyaspor. Ona da hep beraber sahip çıkmalıyız. Kentin değerlerini unutmamak lazım. Biz festivalleri destekliyoruz. Malatya’yı kapsayacak şekilde festivallerin yapılmasını destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

BARUŞ, “MALATYA KAYISI BAŞKENTİ OLMAYI HAK EDİYOR”

Soğuk suyu ve eşsiz iklimiyle Malatya’nın kuru kayısının başkenti olmayı hak ettiğini dile getiren Malatya Valisi Aydın Baruş, “Kayısı denilince tabi ki bütün dünyada Malatya akla geliyor. Biz Malatya’ya Kayısının Başkenti diyoruz. Şu anda altında terlediğimiz kızgın güneşi, soğuk suyu ve eşsiz iklimiyle Malatya kuru kayısının başkenti olmayı hak ediyor. Dünya ticaretinde kuru kayısı ticaretinin yaklaşık yüzde 70’ini elinde bulundurmasıyla ve kuru kayısının yılda yaklaşık 300 milyon dolar civarında ülke ekonomisine değer kazandırmasıyla Malatya bu övgüyü her zaman hak ediyor. Malatya’da yaklaşık 850 bin dönüm alanda kayısı ağacı dikili. Malatyalı yıllardır kayısıdan geçimini sağlıyor. Dolayısıyla alın terinin emeğinin karşılığını almak istiyor. Çok şükür kayısı ürününü değerlendirme yönünde Malatya büyük atılımlar yapıyor. Ticaret Borsamızın ve Büyükşehir Belediyemizin inşası devam eden ve bitme aşamasında olan lisanslı depo hem kayısının değerini bulması hem de kayısı ürünlerinin çeşitlendirilmesi anlamında çok büyük değer taşıyor. Geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın kayısıya olan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin desteğinin ilan etmesiyle birlikte çiftçimiz gerçekten büyük bir güvenceye kavuştu. Bu yıl ki kayısı gelirimiz çok daha fazla olacak. İnşallah üreticimizin de yüzü daha fazla gülecek alın terinin karşılığını daha fazla bir şekilde alacak. ” diye konuştu.

Yapılan protokol konuşmalarının ardından “Dünden Bugüne Kayısı Festivali Sergisi” gezildi. Daha sonra da PTT önündeki çeşmeden vatandaşlara kayısı hoşafı ikram edildi. BÜLTEN

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tarihe tanıklık ettiler
Malatya’dan Çanakkale’ye giden gençler, tarihe tanıklık ettiler.

Haberi Oku