Kültür:
Arkeolojik SİT alanına maden yasağı

Güler Hazar-Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Doğanşehir İlçesi Dedeyazı Mahallesi’ndeki 103 ada 15 No’lu taşınmazın bir kısmında tespit edilen Dedeyazı Tarihi Yerleşim Alanı II’nin taşınmaz kültür varlıklarının önemli örneklerinden olduğu gerekçesiyle I. Derece Arkeolojik SİT alanı ilan edilmesini kararlaştırarak, söz konusu bu sahada herhangi bir maden sahası açılmasını yasakladı.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karar şöyle:

“Dedeyazı Mahallesi, ham toprak vasıflı, mülkiyeti maliye hazinesi ait 103 ada, 15 parsel No’lu taşınmazın bir kısmında tespit edilen 2863 sayılı Kanunun 6. maddesinde sayılan taşınmaz kültür varlığı örneklerinden olan I. derece arkeolojik sit potansiyeline haiz Dedeyazı Tarihi Yerleşim Alanı II'nin tesciline yönelik belgelerin hazırlanmasını içeren Kurulumuzun 28.09.2018 tarih ve 4609 sayılı kararı doğrultusunda hazırlanan belgelerin değerlendirilmesi talebini içeren Koruma Bölge Kurulu uzmanının 19.11.2018 tarihli ve 541559 sayılı dosya inceleme raporu ve faaliyetleri etkilenen kurum ve kuruluşların görüşleri okundu, dosyasındaki bilgi ve belgeler incelendi, yapılan görüşme sonucunda:

Malatya İli, Doğanşehir İlçesi, Dedeyazı Mahallesi, ham toprak vasıflı, mülkiyeti maliye hazinesi ait 103 ada, 15 parsel No’lu taşınmazın bir kısmında tespit edilen Dedeyazı Tarihi Yerleşim Alanı II'nin 2863 sayılı kanununun 6. maddesinde sayılan taşınmaz kültür varlığı örneklerinden olması nedeniyle I. derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmesine, karar eki 1/2000 ölçekli koordinatlı kadastral haritada gösterildiği şekliyle I. derece arkeolojik sit sınırının belirlenmesine, sit fişinin onaylanmasına;

Dedeyazı Tarihi Yerleşim Alanı II I. derece arkeolojik sit geçiş dönemi koruma esasları ve kullanma şartları olarak Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 05.11.1999 tarih ve 658 sayılı ilke kararı I. derece arkeolojik sit koruma ve kullanma koşulları hükümlerinin belirlenmesine;

ER:2523257 sayılı IV. Grup işletme ruhsat sahası ve 3 adet ihalelik maden sahası ile çakışmalı olan Dedeyazı Tarihi Yerleşim Alanı II I. derece arkeolojik sit alanında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun 05.11.1999 tarih ve 658 sayılı ilke kararı gereği maden sahası açılmamasına karar verildi.”

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Battalgazi'de Anneler Günü’ne Özel...
Malatya’nın Battalgazi Belediyesi, her yıl 9 Mayıs’ta kutlanan Anneler Günü’ne özel “Hayatı Eve...

Haberi Oku