Kültür:
Dünyanın Bilinen En Eski Kılıcı Malatya'da Bulunuyor

Burhan Karaduman -Ferdi Durdu

Malatya Arslantepe höyüğünde dünyanın bulunabilen en eski kerpiç saray yapısında yapılan kazılarda ortaya çıkan kılıçlar, dünyanın yine bulunabilen en eski kılıçları olma özelliğini taşıyor. 

Arslantepe kazılarını yöneten Roma Sapienza Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Marcella Frangipane, Arslantepe’de ortaya çıkarılan metal eserlerin bilhassa saray döneminde olağanüstü bir gelişme gösterdiğini anlatırken, buluntuların arasında yer alan 9 kılıcın dünyada bugüne kadar bulunan en eski metal kılıç olduğunu söyledi. Frangipane “Kılıçların yapımında kullanılan teknoloji dikkat çekici. 5 bin yıl öncesine ait kılıçlar bakır ve arsenik alaşımıyla imal edilmiş ve bazılarının kabzasına gümüş işleme yapılmış. Şimdiye kadar ilk defa bu özellikte bir kılıçlar bulduk. Çok eski, çok önemli eserler. Bu kılıçlar burada bir savaşın yapıldığını gösteriyor” dedi. 

1976 yılında ortaya çıkarılan, bulunduğu dönem sarayla yaşıt olduğu ileri sürülmekle birlikte bu iddia o dönem pek kabul görmeyen, ancak 2000li yıllarda yapılan analizlerle “dünyanın en eskisi” olduğu kanıtlan kılıçlar Kernek semtindeki Malatya Arkeoloji Müzesinde sergileniyor. 

Prof. Frangipane “Milattan Önce 3200-3300 yıllarda çok gelişmiş bir teknolojiye rastlıyoruz. Bakır ve arsenik kullanılmış ama kalay yok. Henüz kalay kullanmaya başlamamışlar. Arsenik, kalayın gördüğü işi görüyor ve kılıçların sertleşmesini sağlıyor. Kılıcın üst tarafında yer alan gümüş süsleme çok sofistike bir şey. Arslantepe’de bulunan kılıçlardan sonra en eski kılıçlar Alacahöyük’te bulundu. Oradaki kılıç ise Milattan Önce 2400’e tarihleniyor; yani Arslantepe’deki kılıçlarla arasında neredeyse bin yıl fark var. Dolayısıyla dünyanın en eski kılıçlarını bulduk. Başka bir yerde olabilir ama daha bulamadık. Bu nedenle şimdiye kadar bilinen en eski kılıç Arslantepe’de bulunan kılıçlar” dedi. 

Arslantepe Kazı Heyetince hazırlanan tanıtım içerikli bir yayında ise şu bilgiler yer alıyor: 

“Arslantepe’de metal eserler saray döneminde olağanüstü bir gelişme gösterdi. Aynı zamanda, bu dönemdeki Mezopotamya merkezlerinde metal talebinde bir artış meydana geldi. Seçkin bir buluntu grubunu oluşturan bu yeni nesneler, farklı metallerden yapılıyordu (bakır, kurşun, gümüş ve bunların alaşımları). 

Bunların arasında 12 mızrak ve 9 kılıç özellikle dikkati çeker. Arsenikli bakırdan yapılan bu objeler, bir grup olarak, saray odalarından birinin içinde, belki bir kemer tokası olabilecek, üzerinde dörtlü spiral motifi bulunan bir levha ile birlikte tespit edildi. Aslında silahlar, temsili ya da törensel bir özelliğe sahip olduğunu düşündüren biçimde yapının duvarına asılıydı. Günümüzde, sözü edilen bu yapının kuzey kısmı kısmen tahrip edilmiştir. Mızrak uçları bir sonraki dönem olan III. binyılda yaygınlaşacak olan mızrakların öncüsüydü. Kılıçlar ise kesinlikle silah kullanımının ilk örneğini oluşturmaktaydılar. Bundan sonraki yaklaşık bin yıllık süreyi kapsayacak zaman dilimine tarihlenen başka bir yerleşim yerinde böyle buluntular tespit edilmedi. Bu kılıçların üçünün kabzası gümüş kakmalıdır; bir örnekte ise kazı bezeme ile yapılmış motifler bulunmaktadır. 

Kılıç ve mızrak formlarının bileşimi, askeri aletlerin gelişmekte olduğunu ve savaşmak için gerekli yeni silahların tasarımına başlandığını gösteriyordu. Siyasi iktidar, doğasını değiştirmeye ve isteklerini yerine getirmeye başlıyordu”. BURHAN KARADUMAN-FERDİ DURDU / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

6 bin kursiyer yararlandı
6 bin kursiyer yararlandı

Haberi Oku