Kültür:
Malatya'da İlk 'Millet Kıraathanesi' hizmete açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran 2018 seçimleri vaatleri arasında yer alan ‘Millet Kıraathanesi’ projesi Malatya’da ilk kez Yeşilyurt Belediyesi tarafından hizmete sunuldu.

Zaviye Mahallesi Teyfik Temelli Caddesinde hizmete giren ‘ Millet Kıraathanesi’ nin açılış törenine  Gümrük ve Ticaret eski Bakanı, AK Parti Milletvekili Bülent Tüfenkci, Milletvekili Hakan Kâhtalı ve Ahmet Çakır,  eski Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Başkan Vekili Zafer Kırçuval,  Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar , sivil toplum ve meslek örgütlerinin temsilcileri, mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

Törende ilk konuşmayı yapan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın projesi olan Millet Kıraathanesini Malatya’ya kazandırmanın onurunu yaşadıklarını söyledi.

Çınar, şunları belirtti:

“ Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın projesi olan Millet Kıraathanesini Malatya’da ilk kez Yeşilyurt’a hizmete girecek olmasının gururunu yaşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın seçim dönemindeki vaatleri arasında yer alan bu yatırımı Yeşilyurt’a kazandırmak adına aylardır çok yoğun çalışıyoruz. Zaviye mahallemizdeki bu binanın giriş, bodrum ve asma katını restore ederek Millet Kıraathanesine dönüşümünü sağladık. Burayı ziyaret edecek olan hemşerilerimiz rahat ve sakin bir ortamda kitaplarını okuyup, sohbet yapabilecekler. İnsanlarımız burada bilgi alışverişinde bulunacaktır. Gelenler çayı, kahveyi ve keki belediyemizin imkânlarıyla tüketebilecekler, bütün hizmetler ücretsiz bir şekilde halkımıza sunulacaktır. Millet Kıraathanesiyle eğitime yönelik desteğimizi artırmış olacağız.”

Toplumların gelişmişlik düzeyini belirleyen unsurların başında eğitim faktörünün geldiğini dile getiren Başkan Çınar, “Yeşilyurt Belediyesi olarak eğitim hizmetlerine çok ciddi yatırımlar yaparken, örnek alınan sosyal sorumluluk projeleri uyguluyoruz. 7’den 70’e tüm vatandaşlarımızın kitap okuması, bilgi edinmesi, yeni bilgi arayışında olması ve kendini geliştirmesi için Yeşilyurt’un farklı bölgelerinde çok rahat ulaşılabilecek, ücretsiz eğitimlerin verildiği merkezlerimizden bugüne kadar onbinlerce vatandaşımız faydalandı. Karşılıklı müzakere kültürünü geliştirme olanağı sunan Yeşilyurt Kent Konseyimiz, lisans ve lisansüstü doktora seviyesindeki öğrencilerimize yönelik ek derslerin verildiği Medeniyet ve Sanat Araştırmaları Merkezimiz, kitap okuma alışkanlığının artmasına vesile olan Fethi Gemuhluoğlu Bilgi Evimiz, Yeşilyurt’un farklı noktalarında hizmet veren Yeşilkonak ve Gençlik Merkezlerimizin yanı sıra dört yıl içerisinde 100 bin kitap ile 100’e yakın yazarın öğrencilerle buluşmasını sağlayan Yeşilyurt Kitap Yurdu projemiz, ulusal ve uluslar arası paneller, konferanslar ve çalıştaylarımızla kültürel, sanatsal ve eğitim hizmetlerinde örnek alınan bir ilçe hüviyetine ulaştık. Millet Kıraathanesiyle de bu hizmetlerimizi taçlandırıyoruz” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise konuşmasında,  “ Cumhurbaşkanımızın projesi olan Millet Kıraathanesini kentimize ve Yeşilyurt’a kazandıran Yeşilyurt Belediye Başkanımız Mehmet Çınar ve ekibini yürekten kutluyorum. Kitap okuma ve ders çalışma alanlarıyla, raflarındaki çok değerli kitaplarıyla gerçekten çok güzel bir mekân olmuş, erdemli şehirler statüsüne ulaşmamızda bu tür kültürel merkezlerin büyük katkısı olacaktır .Kentimizi büyütüp geliştirirken en önemli hizmet alanı çocuklarımıza, gençlerimize ve kadınlarımıza yönelik kültürel ve eğitim hizmetleridir, bu alanlarda boşluk bırakma lüksüne sahip değiliz. Millet Kıraathanesi gibi yatırımlarda bu açıdan anlamlı ve değerlidir” diye konuştu.  

Malatya eski Milletvekillerinden Mustafa Şahin ise, “ AK Parti’miz ‘İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın’ düsturuyla hizmet ettiği için milletimizin teveccühüne mazhar olmaya devam etmektedir.  Kadim medeniyetimizin ve kültürel varlıklarımızın yeşertilmesinin yanında insana insan gibi yaklaşılması gerçeğini ortaya konması açısından Millet Kıraathaneleri önemli bir projedir. Böylesine değerli bir yatırımın altına imza atan Yeşilyurt Belediye Başkanımız Mehmet Çınar’ı kutluyorum” diye konuştu.

Gümrük ve Ticaret eski Bakanı Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci’de ‘ Millet Kıraathanesi’ projesinin Malatya’da hayata geçmesinden memmuniyet duyduğunu belirterek şunları vurguladı:

“Yeşilyurt bizim büyüyen sevdamızdır, Cumhurbaşkanımızın projesini çok hızlı bir şekilde kentimize ve ilçemize kazandıran Belediye Başkanımız Mehmet Çınar’ın şahsında emeği geçen herkesi en kalbi duygularımla tebrik ediyorum. Cumhurbaşkanımızın Millet Kıraathanesi projesini ortaya koyduğu zaman bunu anlayamayan bir muhalefetin olduğu bir dönemde Millet Kıraathanelerinin ne olduğunu göstermek adına hızlı adımlar atarak Malatya’ya bu yatırımı kazandıran Yeşilyurt Belediyesini kutluyorum. Yaşanabilir kentler oluşturabilmek, kentlerin kimliğini oluşturma adına ortaya konulan performanslar büyük önem taşımaktadır. Her kentin bir kimliği ve ruhu vardır, Malatyalılarda okuyan, araştıran, sorgulayan bir kent olarak Türkiye’de bilinir. Millet Kıraathanesinin Malatya’da hayata geçmesi bu açıdan daha anlamlı ve değerlidir. Millet Kıraathaneleri sadece gazete, kitap ve derginin okunduğu mekânlar olarak görülmemelidir, boş zamanlarınızı en iyi şekilde değerlendirip çay ve kahve içerken fikir sohbetleri yapacağınız, yeni dostluklar ve arkadaşlıklar edinebileceğiniz mekânlar olarak görmeniz gerekiyor. Malatya her yönüyle modern, nezih ve kaliteli alanlara sahip bir Millet Kıraathanesine kavuşmuştur, emeği geçenlere teşekkür ediyorum”

Konuşmalarının ardından  Millet Kıraathanesinin açılışı gerçekleştirilirken, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’da üç kat üzerinden hizmete giren Millet Kıraathanesinde sunulacak hizmetler hakkında protokol üyeleri ve davetlilere bilgiler verdi.

Açılışa katılan protokol üyeleri, anı defterine düşüncelerini yazdılar.  (Bülten)BÜLTEN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

6 bin kursiyer yararlandı
6 bin kursiyer yararlandı

Haberi Oku