Kültür:
Malatya'nın Fethi..'Bizim buraya ‘Hakim Olma' günümüz var”

Malatya Valiliği ile İnönü Üniversitesi'nin birlikte hazırladığı Malatya’nın Fethinin 917. yıl dönümü münasebetiyle X. Uluslararası Malatya’nın Fethi ve Danişmentliler Sempozyumu'na Vali Ali Kaban, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Milli Eğitim Eski Bakanı Metin Emiroğlu, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile yurt içi ve yurt dışından pek çok akademik personel katıldı.

Çalık, "Türkiye’ye anlatılması gerekir"

Sempozyumun açılışında konuşan Milletvekili Çalık, “Malatya’nın hiç işgal görmediğini ve kurtuluş günü olmadığını biliyoruz. Allah’a şükürler olsun. Bundan sonra Malatya’nın fethi meselesi ile Malatya’nın tarihinin çok daha yaygın bir şekilde Malatyalı hemşerilerimiz başta olmak üzere tüm Türkiye’ye anlatılması gerekir.” dedi.

Çalık şunları söyledi: “Malatya, Anadolu’nun anayurt olduğu 1071 Malazgirt Zaferiyle birlikte 1101 tarihinde fethedildiği ve sonrasında işgalsiz bir süreci yaşayan, İslamlaşan, Türkleşen bir dönemi yaşayan Malatya’mızın bugüne kadar gelişimini kademe kademe incelememiz, irdelememiz ve Malatyalı hemşerilerimizle, Türkiye’mizle paylaşmamız lazım. Malatya tarihi ile geçmişi ile medeniyetlerin beşiği olmuş bir şehir. Bu medeniyetlerin beşiği olmuş şehrin Battalgazi’nin torunları olmaktan, Mevlana’nın hocası Sadreddin Konevi’nin doğduğu şehrin çocukları olmaktan, Niyazi Mısri’nin öğrecisi Cevat Paşa’nın ve Fethi Gemuhluoğlu’nun evlatları olmaktan biz hassaten çok büyük mutluluk duyuyoruz.”

Vali Kaban, "'Hakim Olma' günümüz var"

Açılış konuşmalarının akabinde Vali Ali Kaban yaptığı konuşmasında: “Bu program bir başlangıç, çok kıymetli Bakanımız Metin Emiroğlu beyin bu fikri ortaya atıp böyle yapılması gerekir gibi bir ifadesi olmasaydı, sonrasında çok değerli tarihçi hocamız Salim Cöhce tarafından bir kendi meselesi gibi algılanmamış olsaydı, eğer bu fikir çok kıymetli Rektörümüz Ahmet Kızılay Bey tarafından bir idareci olarak sahiplenilmemiş olsaydı hayata geçirilemeyecekti.

Çünkü Danişment Gazi ifade edildiği üzere bizim bir değerimiz Biz kendi değerlerimize sahip çıkmadığımız sürece, kendi öz değerlerimize, bizden olan değerlerimize sahip çıkmadığımız sürece bu topraklarda kalma hakkını elimizde tutamayız.

Çok değerli konuşmalarımızı dinlerken aklıma şu geldi. Biz neden bu topraklara sahip olduğumuz günü bir coşkuyla, gençlerimizin bu bilince ulaşmasını sağlayacak şekilde kutlamıyoruz bunun bir formülünü bulabilirsem bunu hayata geçirmek isterim şahsen. Çünkü bakıyorsunuz İspanyollar Emevi Endülüs hakimiyetini bitirip İspanya’da kasabalar da dahil kutluyorlar. Hatta ciddi eğlenceler düzeyinde nasıl kazandıklarını anlatıyorlar.

Biz de bu topraklara 1101 tarihinde bir daha ayrılmamak üzere gelmiş ve bu toprağı 1101 tarihinden beri hiç kaybetmemiş, çok şükür  bizim Kurtuluş günümüz yok, bizim buraya “Hakim Olma” günümüz var. Bizim onu büyük bir önemle kutlamamız gerek, bunun için ne yapılabilir, yasal zemini nedir onu araştıracağım.

Çünkü bizim İsmet İnönü, Turgut Özal, Niyaz-i Mısri gibi değerlerimiz var. İbnü’l Arabi bizim bir değerimiz çünkü gelip burada kalmış, Ebul Fereç tarihini yazan zat bizim değerimiz fakat bu kitabın hala çevirilmemiş olması bizim bir ayıbımızdır. Ne kadar değerimiz varsa ortaya çıkarmalıyız ki Malatya resmi ortaya çıksın.

Bir gün Hekimhan ziyareti sırasında Taş Hanı gezerken bir Kitabe dikkatimi çekti. Baktım orta kısmında Arapça sağında solunda başka dilde yazılar var. Üç ayrı yazı karakteri, üç ayrı din, üç ayrı kültür, üç ayrı tarihleme tek bir amaç için tek bir taşın üzerinde bir araya gelmiş. Ortadaki yazı Arapça, sağında Süryanice, solunda Ermenice, bire bir aynı yazmıyor ama aynı şeyi ifade ediyorlar. Bu Kitabe bu sene 800 yaşında. Ben bunu “Pax Turka” diye adlandırıyorum. Bu Kitabe Türk barışının bu topraklardaki yansımasıdır. Türkler birlikte yaşadıkları Arap-Süryani ve Ermenilerle bu birlikteliği barışı gerçekleştirmişler. Biz bu Barış İçinde Yaşama Belgesine “Malatya Vesikası” adını verdik.

Anadolu’da barış içerisinde birlikte yaşamayı öne çıkaran bu merkezin tanıtılması, anlatılması gerekiyor, bir anlamda kutsamamız gerekiyor; Kutsal Topraklar, dört çarpı dörtlük topraklar. Hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum” dedi.

51 BİLDİRİ SUNULDU..

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre Merkezinde 2 gün süren sempozyumda 11’i yabancı olmak üzere 51 bilim insanı bildiri ve tebliğlerini sundu. Sempozyum sonrası bir açıklama yapan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, iki gün boyunca üç ayrı salonda gerçekleştirilen sempozyumun oldukça verimli geçtiğini belirtti. Katılımcıların tebliğlerini sunduklarını belirten Kızılay, “Şehrimiz ve ülkemiz için çok önemli bir sempozyumu gerçekleştirdik. Bu sempozyum, Malatya şehrimizin bir nevi tarihini keşfetme sempozyumu. Malatya’nın fethinin tüm detayları ile ortaya koyma sempozyumu. Malatya’yı fetih eden ve uzun bir süre yöneten Danişmentlileri de boyutları ile inceleyen bilim insanlarımızın bildirileri ile tebliğleri ile 2 gündür Malatya’mızda bir tarih ziyafeti verildi” şeklinde konuştu.

Kızılay, ayrıca sempozyumda yayımlanan bildirilerin de kitaplaştırılarak kalıcı bir eser haline geleceğini de söyledi. İnönü Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Saim Çöhçe ise Malatya tarihinde ilk kez Malatya’nın Fethi ve Danişmenlileri konuştuklarını belirtti. 18 Eylül’de Battalgazi Belediyesi tarafından düzenlenen Malatya’nın Fethi panelinde konuyu ele aldıklarını anlatan Cöhçe, “Burada da şuanda 51 katılımcı bilim insanı ile Malatya’nın değişik yönlerini özellikle Danişmentlilere geçiş sürecindeki değişik yönlerini ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu noktada güzel bilgiler ortaya çıktı. Bunlar inşallah değerlendirilecek. Malatya’nın şuandaki bilim, kültür, sanat portföyü şimdiki halinin 7-8 kat daha artacağını görüyoruz. Bunun içinde gayret sarf ediyoruz” diye konuştu. (Bülten-  İha)BÜLTEN
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

6 bin kursiyer yararlandı
6 bin kursiyer yararlandı

Haberi Oku