Malatya:

GÜLER HAZAR

Geçtiğimiz günlerde Battalgazi Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü’nün daveti üzerine, Yerel Yönetimler Bölümü öğrencilerine ‘Türkiye’nin İdari Sistemi’nde İl Yönetimi ve Valilik’ başlıklı ders anlatan Malatya Valisi Vasip Şahin, Battalgazi MYO’daki yaklaşık 3 saatlik programını tamamladıktan sonra, aynı kampüsteki Ziraat Fakültesi’ne de geçerek Dekan Prof. Dr. Bayram Murat Asma’dan fakültenin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Vali Vasip Şahin’e Ziraat Fakültesi’nin akademik kadrosu, öğrenci sayısı ve fiziki şartları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Bayram Murat Asma, fakültenin kayısıcılık alanında ürettiği projeler sonucunda geliştirilen ve İnönü Üniversitesi adına tescil edilen erkenci tür örtü altı ‘Dilbay’ kayısısının 10 gün sonra hasat edileceğini söyledi.

Kayısı ıslah projelerine 1998 yılında başlattıklarını ve erkenci, geç olgunlaşan, kurutmalık, sıcak ve soğuk havalara dayanıklı kayısı çeşitlerini ıslah etmek için çalıştıklarını belirten Prof. Dr. Bayram Murat Asma, “Erkenci kayısı çeşidimiz Dilbay dışında Eylül ayında olgunlaşan yeni bir kayısı çeşidini tescil ettirmeye çalışıyoruz. Hekimhan Sarıkız, Kale Bent Köyü ve üniversitemizin içinde bahçeler kurduk.  Bu bahçelerde 2 kayısı çeşidinin yanı sıra 20 kayısı çeşidini daha deniyoruz. Yine bu çeşitlerle Silifke, Salihli, Mut,  Isparta gibi çeşitli yerlerde meyve bahçeleri kurduk. Bu çeşitlerin Türkiye'deki performanslarını test etmeye çalışıyoruz” dedi.

‘Kayısı İstasyonu’nun taşınması durumunda açık oluşmaması için…’

Ziraat Fakültesi’nin en önemli ve büyük projesi olarak planladığı 1 ve 2 nolu Fidan Üretim Tesisi'nu kurmaya çalıştıklarını söyleyen Dekan Prof. Dr. Bayram Murat Asma, “Projemizi hazırladık. Üniversite maddi katkı sağladı. 1 ve 2 nolu fidanlıkları sadece üniversiteler ve araştırma kuruluşları kuruyor.  Kayısı İstasyonu’nun taşınma durumu var. Orada bir açık oluşmaması ve fidan üreticilerinin sağlıklı fidan aşı kalemi bulabilmesi için fakültemiz böyle bir projeye giriyor” diye konuştu.

"Tarım konseptli üniversite Malatya’ya vizyon kazandırır"

Türkiye'de son zamanlarda konsept üniversiteler gündeme gelmeye başladığını ifade eden Prof. Dr. Bayram Murat Asma, İnönü Üniversitesi Battalgazi Kampusu’nda kurulması için gündeme gelen ‘Tarım ve Tarım Teknolojileri’ konseptli üniversitenin Malatya’ya vizyon kazandıracağını kaydetti. Prof. Dr. Asma “Türkiye’de son yıllarda birkaç konsept üniversite  kuruldu.  Dünyada da konsept üniversiteler hızla yaygınlaşıyor.   Çin Cumhuriyeti'ndeki Tarım Üniversitesi 1933 yılında kurulmuş. Çek Mendel Üniversitesi 1909 yılında kurulmuş.  İnşallah Malatya'ya da Tarım ve Teknoloji Üniversitesi kurulursa, hem bölgemize hem Malatya'ya vizyon kazandıracaktır” diye konuştu.

Malatya Valisi Vasip Şahin Ziraat Fakültesi’nde aldığı bu brifingden sonra Battalgazi Kampusu’nden ayrıldı.

 

Malatya'nın ve bölgenin ihtiyacı olan Bitki Koruma Bölümümüz açıldı. Başvurumuzu yaptık. 2014-2015 döneminde öğrenci almaya başlayacağız. Fakültemizde 3 profesör, 2 doçent ve 5 yardımcı doçent var.  Bir öğretim üyemiz yabancı uyruklu. Fransız. Şu anda bahçe bitkilerinde yüksek lisans eğitimi veriyoruz doktora eğitimimiz de başlayacak. Fakültemizde kayısı ağırlıklı olmak üzere çeşitli projeler yürütüyoruz.

1998 yılında başlattığımız Kayısı Islah Projesi'miz var. Erkenci, geç olgunlaşan, kurutmalık, sıcağa veya soğuk havalara dayanıklı kayısı ıslah etmeye çalışıyoruz. Dilbay kayısı çeşitli 2012 yılında İnönü Üniversitesi adına tescilli.  Çeşidimizdir. Şu anda eylül ayında olgunlaşan yeni bir kayısı çeşidini tescil ettirmeye çalışıyoruz. Hekimhan Sarıkız, Kale Bent köyü ve üniversitemizin içinde bahçeler kurduk.  Bu bahçede 2 kayısı çeşidinin yanı sıra 20 tane daha kayısı çeşidini deniyoruz. Yine bu çeşitlerle Silifke, Salihli, Mut  Isparta gibi çeşitli yerlerde meyve bahçeleri kurduk. Bu çeşitlerin Türkiye'deki performanslarını test etmeye çalışıyoruz.

Kurutmalık erik son yıllarda Malatya'da gündeme gelen bir ürün. 2010 yılında bahçemizi kurduk. Bu sene de fidan üretmeye başladık. Dünyada en çok tutulan erik çeşidi Fransızların geliştirdiği bir erik çeşidi. Popüler bir erik çeşidi. Biz bir şekilde fidanını da bulduk getirdik.  Kayısı serası zaten 2011 yerinde kuruldu. Esas verimi 20015-2016 veya 2017 yılında alacağız. Bu bölge için belki ekonomik olmayabilir ama özellikle Baskil ve Meydancık, baraja yakın olan kısımlardaki bu alanlar için daha verimli olacak.

Hekimhan cevizi ile ilglii olarak sizi ziyaret etmiştik. Hekimhan Kozdere ceviz çeşidini tescil çalışmalarımız devam ediyor. Tarım Bakanlığı'na başvurduk. Orman İŞletme Müdürlüğü dilek fidanlığında fidan üretiyor.

Fakültemizin en önemli ve büyük projesi olarak düşündüğümüz 1 ve 2 nolu Fidan Üretim Tesisi'nu kurmaya çalışıyoruz. Projemizi hazırladık. Üniversite maddi katkı sağladı. 1 ve 2 nolu fidanlıkları sadece üniversiteler ve araştırma kuruluşları kuruyor.  Kayısı istasyonnun taşınma durumu var. Orada bir açık oluşmaması ve fidan üreticilerinin sağlıklı fidan aşı kalemi bulabilmesi için fakültemiz böyle bir projeye giriyor. 

Türkiye'de son zamanlarda konsept üniversiteler gündeme gelmeye başladı. Bir kaç tane de kuruldu.  Dünyada da konsep üniversiteler hızla yaygınlaşıyor.   Çin Cumhuriyeti'ndeki Tarım Üniversitesi 1933 yılında kurulmuş. Mendel üniversitesi 1909 yılında kurulmuş.  İnşallah Malatya'ya da Tarım ve Teknoloji Üniversitesi kurulursa, hem bölgemize hem Malatya'ya vizyon kazandıracak.


Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Malatya’da 3.3 Büyüklüğünde Deprem

Haberi Oku