Malatya:
'100 Bin TL boşa ödedik” iddiası


GÜLER HAZAR
İl Genel Meclisi, Eylül ayı çalışmalarını sürdürüyor. Meclisin dünkü  tek gündemlik oturumunda Malatya İl Özel İdaresi personel kadrosu ile ilgili olarak Malatya Valiliği tarafından gönderilen yazı görüşüldü. Vali Vasip Şahin imzasıyla gönderilen yazıda: “Münhal bulunan kadrolardan bir adet 1. dereceli Hukuk Müşaviri kadrosunun iptal edilerek 5. dereceli Hukuk Müşaviri kadrosu, bir adet birinci dereceli mühendis kadrosunun iptal edilerek 5. dereceli şehir plancısı kadrosu olarak ihdas edilmesine ihtiyaç duyulmuştur” ifadelerine yer verildi.
Maddenin okunmasının ardından söz alan meclis üyesi Battal Paşahan, 5302 sayılı İl Özel İdare Kanunu’nda böyle bir kadronun olmadığını öne sürerek, boş yere 100 bin TL’lik para ödendiğini söyledi.

İddiayla ilgili sözlü önerge gündeme alındı

Kanunda sadece avukatlık kadrosunun olduğuna dikkat çeken Paşahan, fazladan para alındığını ifade etti. Bu iddia üzerine kadro iptal ve ihdas hakkındaki madde görüşülmek üzere İçişleri Komisyonu’na, boşa ödendiği iddia edilen paranın da araştırılması amacı ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilmesine karar verildi.
Kadro iptal ve ihdas ile ilgili olarak gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi.
“İlimiz İl Özel İdaresi Personel Kadroları, 10 Haziran 2007 tarih ve 26548 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İl Özel İdareleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmelikte değişiklik yapılan 10.04.2012 tarih ve 28260 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik gereği, yönetmeliğe uygun hale getirilmek üzere İlimiz İl Genel Meclisince görüşülmüş ve 07.05.2012 tarihinde yaptığı toplantısında karara bağlanmıştır.Yukarıda belirtilen yönetmeliğin 11. maddesinde, Boş memur kadrolarında sınıf, unvan ve derece değişikliği, boş memur kadrolarının iptali ve dolu kadrolarda derece değişikliği meclis kararıyla yapılır. Boş kadro değişikliklerinde bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-5 Özel İdareler Kadro Cetvellerinden (II) sayılı cetvel, dolu kadro değişikliklerinde (III) sayılı cetvel eksiksiz düzenlenerek gerekçesiyle birlikte meclise sunulur denilmektedir.Bu nedenle Kurumumuzda münhal bulunan kadrolardan bir adet 1. dereceli Hukuk Müşaviri kadrosunun iptal edilerek 5. dereceli Hukuk Müşaviri kadrosu, bir adet birinci dereceli Mühendis kadrosunun iptal edilerek 5. dereceli Şehir Plancısı kadrosu olarak ihdas edilmesine ihtiyaç duyulmuştur.  Yukarıda belirtilen ve ilişikte düzenlenen Ek –II sayılı Boş Kadro Değişiklik Cetvelinde adedi ve derecesi belirtilen kadroların iptal ve ihdas edilmesinin görüşülerek karara bağlanması hususu” denildi.

25 milyon TL’lik borçlanma kabul edildi

İl Genel Meclisi’nin geçtiğimiz ayki toplantısında Malatya İl Özel İdaresi’nin İller Bankası’ndan 25 milyon TL borçlanması yönündeki talebini onaylamasının ardından, İller Bankası’nın da bu talebi olumlu olarak değerlendirerek kabul yazısını gönderdiği öğrenildi. Hali hazırdaki projeler ile hazırlanacak olan projelere harcanacak olan para ile ilgili dağılım ise özel bir toplantı gerçekleştirilerek yine İl Genel Meclisi tarafından belirleneceği bildirildi.

Meclise verilen bu bilgi ile ilgili söz alan CHP’li meclis üyesi Mustafa Mengüç, 25 milyon TL’lik borçlanma yetkisi ile ilgili “Ağustos ayında özel bir gündem ile toplanarak borçlanması için Valimize yetki verdik. Süre gittikçe daralıyor ve 1. kat ile 2. kat asfaltlar bekliyor. İl Özel İdaresi çalışmasını planlamış. Bütçe doğrultusunda yapılıyor. İl Özel İdaresi şu ana kadar programın ne kadarını yapmış, nereye kadar gelmiş, bundan sonra borçlanma olursa Özel İdare’nin araçları bu işleri yapmaya yeterli olacak mı? Yeterli olmayacaksa araç kiralanacak mı? Kiralanacak ise son durumu nedir? Artık neyi bekliyoruz. Valimizin bu meclisi bilgilendirmesini istiyoruz. Hangi ilçede iş yapıldığını ve hangi köyde de hangisinin yapılmadığının açıklanmasını istiyorum” dedi.

Mengüç’ün soruları üzerine konuşan Mehmet Ali Doğan ise “Geçen toplantıdaki 25 milyon TL’lik borçlanma yazımız onaylanarak geldi. Gerekli çalışmalar yapılıyor. Belki yol konusunda gecikilebilir ama 2013 yılının programı devam ediyor. Sanırım şu anda 6 ilçemizin yatırım programı bitti. Sıcak yerler bitti. Gelen para ile de malzeme alınır. Paranın diğer kalan kısmı ise proje yapılarak kullanılacak. Bu nedenle arkadaşlarımızın acil projelerini şu andan itibaren yaptırmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Casa Şehitliği'nde Tabela Yenilendi
Malatya'nın Akçadağ ilçesi'nde bulunan ve yayınımız üzerine gündeme gelen 'Casa Şehitliği'nde...

Haberi Oku