Malatya:
112 KAYBOLDU..!Olay, Cumartesi günü yaşandı. Uluköy’de 112 Acil Komuta Merkezini arayan bir vatandaş, acil durumda bir hastalarının olduğunu söyleyerek yardım istedi. Bunun üzerine saat 16.30 sularında Turgut Özal Tıp Merkezi’ndeki ambulans köye yönlendirildi. Ancak yaklaşık 1 ile 2 saat sonra aynı köyden arayan vatandaşlar ambulansın gelmediğini söyleyince, Malatya merkezden ikinci bir ambulans bölgeye gönderildi.

SAATLERCE FARK EDİLMEDİ…

Bu saate kadar 1. Ambulanstan bir ses çıkmadı, 112 Acil Komuta Merkezi’de 1. ambulansın ne olduğunu soruşturmadı. CPRS cihazından ise nerede olduğunu tespit edemedi. Köye giden 2. ambulans hastayı alarak Malatya’ya doğru yola seyir halinde iken, 1. ambulansın olmadığını bildirdi. Fırıncı Köyüne aldığı hastayı getiren 2. ambulans, gelen 3. ambulansa hastayı teslim ederek, 1. ambulansı aramak için bölgeye tekrar gitti. Saatler 21.45’i gösterdiğinde durum Valilik Kriz Merkezine bildirildi ve 1. ambulansın kaybolduğu ancak fark edilebildi. Saat 23.00 gibi AFAD’dan yardım istendi, ancak bir süre sonra AFAD ekibi yola çıkmak üzereyken ambulansın bulunduğu bildirildi. Kaybolan ambulans 23.45 gibi bulundu ve ekip gece saat 01.00 gibi Malatya’ya ulaştırıldı, ambulans ise dün gündüz saatlerinde getirildi./ BURHAN KARADUMAN

TÜM DETAYLAR VE SORULAR…
Acil vakalara müdahalenin yanında, acil vaka olaylarında organizasyon yapma ve yönlendirme gibi önemli görevleri bulunan 112 Acil Komuta Merkezi, köye gönderdiği ve yolunu şaşırması sonucu çamura saplanarak kalan ambulansı yaklaşık 6 saat sonra ulaşıldı. KIŞ AYLARINDA ÇETİN BİR BÖLGE… Olay şöyle gelişti; Cumartesi günü saat 16.30 sularında Sincik Yolu üzerinde bulunan merkeze bağlı Uluköy’den bayan bir hasta ihbarı için ambulans yönlendirdi. Ambulans Turgut Özal Tıp Merkezi’nden çıkarak Uluköy’e gitti. Uluköy, dağlık ve kış aylarında tipinin yoğun olduğu, güzergahında çok sayıda uçurum bulunan bir bölge olarak biliniyor.

BÖLGEYE İKİNCE AMBULANS GİTTİ…
Köye 1. ambulansın gönderilmesinin ardından yaklaşık 1 ile 2 saat sonra aynı köyden arayan vatandaşlar, ambulansın gelmediğini ve bayan hastanın durumunu acil olduğunu ikincikez bildirerek, yeniden ambulans istediler. 112 Acil Servis Komuta Merkezi ise, bölgeye yeniden 2. ambulansı gönderdi. Bu esnada 1. ambulansın nerede ve ne durumda olduğu ise henüz bilinmiyordu. CPRS cihazından ise yanıt alınamadı.

İLK AMBULANSIN KAYBOLDUĞUNU FARK ETTİLER…
Bölgeye giden 2. ambulans, köyde hastayı alarak Malatya’ya doğru yola çıktı. Hastayı alan 2. ambulans Malatya’ya doğru seyir halinde iken 112 Acil Servis Komuta Merkezi’ne bölgeye giden 1. ambulansa yolda rastlanılmadığını bildirdi. Bu bildirim üzerine 112 Acil Komuta Merkezi, bölgeye gönderdikleri 1. ambulansın kaybolduğunun farkına varabildi.

5 SAAT SONRA KRİZ MERKEZİNE….
Bölgedeki 2. hastayı alarak gelen 2. ambulans hastayı Fırıncı köyünde, 3. Ambulansa teslim ederek, tekrar Uluköy bölgesine 1. ambulansı aramaya çıktı. 1.ambulansın kaybolduğunun ortaya çıkması üzerine durum Jandarma ve AFAD ekiplerine bildirilerek yardım istedi. Ambulansın kaybolduğu ise saat 21.45 gibi Valilik Kriz Merkezi’ne iletildi. Bu esnada UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) Ekibi ve Sağlık Müdürlüğü yöneticileri ambulansı aramak için bölgeye giderken, İl Jandarma Komutanlığı ise bölgedeki köy korucularını harekete geçirdi ve bölgeye ekip yönlendirdi. Sağlık Müdürlüğü yöneticileri ile UMKE ekibi de bölgeye gitti. Gece saat 23.00 gibi AFAD ekibi aranarak, bölgeye ekip gönderilmesi istendi, ancak bir süre sonra yeniden aranarak, AFAD ekibine ihtiyaç olmadığı bildirildi. Deneyimlerinden ve tecrübelerinden dolayı bölgeye ilk gitmesi gereken AFAD ekibi arama çalışmalarına dahil edilmedi.

KURT AMBULANSA GELMİŞ….
Bölgede yapılan aramalar sonucunda yaklaşık 6 saat sonra kaybolan 1. Ambulansa çamura batmış vaziyette ulaşıldı. Yaklaşık 5 saat sonra kaybolduğu Kriz Merkezine bildirilen ve 6 saat sonrada ulaşılan ambulansın yolunu şaşırdığı ve girdiği yolda çamura saplandığı, telsiz ve telefonla irtibat sağlayamayınca, gece ve tipi olması nedeniyle kurtarılmayı beklediği öğrenildi. Mahsur kalan sağlık ekibinin ambulansta beklerken, yanlarına kurt geldiği ve bu nedenle korktuğu da öğrenildi. 3 kişilik mahsur kalan ekip, bölgeye giden araçlarla saat 01.00 sularında Malatya’ya ulaştırılırken, çamura saplanan ambulansın ise sabah saatlerinde Malatya merkeze getirildiği belirtildi.

SORULAR VE İDDİALAR… -
Uluköy gibi zor doğa şartlarının olduğu ve kış aylarında tipinin yoğun bulunduğu bölgeye gönderilen ambulansla ilk irtibat sağlanamadığı anda durumun Kriz Merkezine ve kurtarma ekiplerine, ilgili birimlere bildirilmemesi neyle ifade edilecek?

-Köyden yapılan ikinci ihbar üzerine, bölgeye ikinci bir ambulans gönderirken, ilk giden ambulansın sorgulamasını yapamayan 112 Acil Komuta Merkezi, daha büyük olayları nasıl organize edecek?

-Kaybolan ambulanstaki görevliler, telsiz ve telefonun çekmemesi üzerine 112 Acil Komuta Merkezi ile iletişim kuramadı. Peki, yaklaşık 5 saat sonra kaybolduğu kriz merkezine bildirilen ambulans kaza yapmış veya bölgedeki ciddi uçurumlardan birisine yuvarlanmış olsaydı, 112 Acil Komuta Merkezi, kendi ambulans ve personelinin durumunu ancak 6 saat sonramı bilecekti?

-112 Acil Komuta Merkezi gibi çok önemli ve hassas bir birime görevlendirme yapılırken, buradaki personelin kendi ambulanslarının 5 saat sonra kaybolduğunu fark edip, etmeme bilincine sahip olup, olmadıklarına özen gösterilmiyor mu?

-Doğa ve yol şartlı zorlu olan yollara neden 4x4 araçlar gönderilmeyip,  normal ambulansın gönderilmesi Komuta merkezi’nin bölge şartlarını bilmemesinden kaynaklanmış olabilirmi?

-Ambulans kaybolma olayını diğer kurumlara geç bildirdiği iddia edilen 112 Komuta Merkezi’nin aynı durumu kendi sıralı amirlerine ne zaman bildirdi?

-Bölgeye giden UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) Ekibinde görevli olanların kaç tanesi şimdiye kadar bu tür olaylar konusunda tecrübeli?

-112 Acil Servis’te yaşanan olumsuzluklar bu kurumda sendikalar arasında yaşanan çekişme ve sendikaların kurum içi yönetime etki yapmasından kaynaklanıyor olabilirmi?

Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

“Bu Tarife Dışındaki Tarifeler Geçersiz”
“Bu Tarife Dışındaki Tarifeler Geçersiz”

Haberi Oku