Malatya:
2. kademe su faturalarında yüzde 20 indirim

 

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi, MASKİ’nin tonunu 2.40 kuruştan faturalandırdığı 2. Kademe su tüketim bedelinde yüzde 20 indirim yapılmasını öngören teklifini oy birliği ile kabul etti. Bu indirimden dar gelirli kalabalık aileler, aylık 15-30 ton arası su kullanan aboneler ile ağırlıklı olarak kırsal bölgede oturan yaklaşık 53 bin abonenin yararlanacağı kaydedildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkan Vekili Selim Pilten Başkanlığında toplanarak Eylül ayı çalışmalarına başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından gündem dışı verilen tekliflerin gündeme alındıktan sonra maddelerin görüşülmesine geçildi.

 

CHP grubunun övgüleri AK Partili üyeyi huzursuz etti

Meclis toplantısının ardından dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP’li üyelerin Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, MASKİ ile Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığının çalışmalarını övdü ve adı geçen kişi ve kurumların yetkililerine teşekkür ettiler.

“Biz daha çok memnunuz”

Muhalefetin övgülerine karşılık söz alan AK Partili Üye Kemal Deniz, “CHP Grubu öyle bir görüntü verdi ki sanki belediyenin çalışmalarından CHP memnun ama AK Parti memnun değil. Biz, AK Parti grubu olarak belediyemizin çalışmalarından onlardan daha çok memnunuz” dedi.


Karara bağlanan maddeler

Ddğanşehir Sürgü Mahallesi için yapılan ve Büyükşehir Meclisince onaylanan 1. 5000'lik nazim imar planına askı süresi içinde yapılan itirazların, komisyon kararı doğrultusunda bir kısmının kabulüne, bir kısmının ise reddine karar verildi.

Konut+ticaret fonksiyonunda olan Hüseyinbey Mahallesi 3364 ada 10 nolu parsele turizm tesis alanı fonksiyonu verilmesi ve Arslatepe ören alanına koruma amaçlı imar planı yapılması maddeleri inceleme ve çalışmaları devam ettiği için ertelenmesine karar verildi.

Doğanşehir İlçesi için hazırlanan 1.5000'lik revizyon ve ilave nazım imar planı kabul edildi,

Mevcut planda ayrık nizam 3 kat olan ve yapılan plan tadilatı ile Blok nizam 4 kata dönüştürülen İlyas Mahallesi 71 ada 15 nolu parsele yapılan plan değişikliğine yapılan itirazların reddedilmesi AKP'lilerin oylarıyla kabul edildi.

Mevcut planda İlkokul alanı fonksiyonunda olan Aşağıbağlar Mahallesi 1990 ada 1 nolu parselin ana okulu alanı olarak fonksiyonu verilmesi kabul edildi.

Bulgurlu Mahallesinde ki 500 hektarlık alan için hazırlanan 1.5000'lik nazım imar planına askı süresince yapılan itirazların, plana değil de uygulamaya yönelik olduğu için reddedilmesi kabul edildi.

Yaka Mahallesi  259 ada 1 ve 2 nolu parsellerde yapılan plan değişiklikleri uygulnmasında sorunlar yaşandığı gerekçesiyle yeniden değişiklik yapılması kabul edildi.

Rüzgar Enerjisi Santrallerinin (RES)kurulmasının teşvik etmek ve cazip hale getirme amacı ile  belirlenen bütçe tarifesinden yüzde 50'ye kadar indirim yapılması oy birliği ile kabul edildi,

Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait olan Doğanyol İlçesi İsak Mahallesi 141 ada 12 Nolu parselin bir kısmının Doğanyol Belediyesine tahsisi kabul edildi.

Hüseyinbey Mahallesi 3399 ada 1 nolu parsel (Kapalı otopark) ve Cevatpaşa Mahallesi 1072 ada 22 nolu parsele(Spor Yaşam Merkezi) güneş enerjisi santrali kurulumu için ilgili kurum-kuruluşlarla (Bakanlık- TEDAŞ-FEDAŞ) yapılacak işlemler için Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'a yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Belediye şirketlerinden olan BELSOS tarafından işletilen Battalgazi Atabey Feribot İskelesindeki kafe ve alanın işletmeciliğini 5 yıllığına yıllık 5 bin lira kira ile Esenlik Şirketine verilmesi, Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait Cavuşoğlu Mahallesindeki Muhammed Ali Clay Spor Salonunun 25 yıllığına Gençlik Spor İl Müdürlüğüne ücretsiz tahsisi, Limitet Şirket statüsünde olan BELSOS'un tür değişikliği ile Anonim Şirketi statüsüne dönüştürülmesi, MOTAŞ'ın sermayesinin 10 milyon lira artırılarak 95 milyon 607 bin liraya çıkarılması ve sermaye artışının ödenmesi ve

İhtiyaç duyulan yatırımlarda kullanılması amacıyla Esenlik Şirketine bankalardan 10 milyon liraya kadar banka kredisi kullanılması yetkisi verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

2. kademe su faturalarına indirim

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MASKİ) tarafından 3 ayrı kademede faturalandırılan su faturalarının 2. Kademesinde yüzde 20 indirim yapılması yönündeki teklif Büyükşehir Meclisi tarafından kabul edildi. Buna göre ayda 15-30 ton su kullanan ve tonu 2.40 kuruştan faturalandırılan su faturaları bundan böyle abonelere tonu 2 lira olarak faturalandırılacak.

Söz konusu su indirimi ile ilgili Meclise bilgi veren MASKİ Genel Müdürü Yaşar Karataş, “MASKİ, içme suyunu 3 ayrı kademede faturalandırıyordu. Ayda 0-15 ton arası su kullanan abonelere 2 liradan, 15-30 ton arası kullanan abonelere 2.40 liradan faturalandırılıyordu. 2. Kademede biz Sayın Başkanın talimatıyla bir indirim çalışması yaptık. Kalabalık aileler, köyde hayvancılık yapan veya dar gelirli yaklaşık 53 bin abonenin bundan etkilendiğini tespit ettik ve böyle bir çalışma yaptık. Yapacağımız bu çalışma ile dar gelirli ailelerin su kullanım bedelinden indirim söz konusu olacak” dedi. İçme suyundan yüzde 20 indirim öngören söz konusu teklif oy birliği ile kabul edildi.

Gündem maddeleri arasında yer alan Battalgazi Atabey Feribot İskelesinde bulunan kafe ve alanının Esenlik Ltd. Şti tarafından işletilmesi teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait Çavuşoğlu Mahallesi’nde bulunan Muhammed Ali Clay Spor Salonunun 2 yıllığına Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi teklifi de oy birliğiyle kabul edildi.

Gündem maddeleri arasında yer alan MOTAŞ sermaye artırımı ile ESENLİK Ltd. Şti. Genel Müdürlüğü tarafından farklı alanlarda kullanılmak üzere ihtiyaç duyulması halinde finansman için bankalardan kredi kullanma teklifi de oy birliğiyle kabul edildi.

CHP Grubundan Başkan Gürkan ve Büyükşehir Belediyesine teşekkür

Gündem maddelerin görüşülmesinden sonra dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Bu bölümünde söz alan CHP'li üye Fetmi Kütan; "Belirlediğimiz sorunların çözümü konusunda özverili çalışmaları nedeniyle MASKİ genel Müdürü Yaşar Karataş'la personelleri ile Yol  Bakım Altyapı Koordinasyon Dairesi Başkanı Mehmet Mert ile personellerine, MOTAŞ'a ve Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanına ve personellerine teşekkür ederiz" ifadeleriyle Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve belediyenin yaptığı çalışmalardan duyduğu memnuniyeti ifade eden CHP'li Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, “Ciddi çalışma disiplini ile hizmet veren MASKİ, Yol Asfalt Dairesi Başkanlığına, kısaca Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Muhalefet grubunun Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile MASKİ ve Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Dairesi Başkanlığı başta olmak üzere genel olarak belediye çalışmalından memnuniyetini dile getirmesi AK Partili Meclis üyesini rahatsız etti.

Söz alarak, muhalefet grubunun övgülerine cevap veren AK Partili Üye Kemal Deniz ise “Bu meclis Türkiye’nin 81 vilayetinde bulunmaya bir meclistir. CHP Grubu öyle bir görüntü verdi ki sanki belediyenin çalışmalarından CHP memnun ve AK Parti memnun değil. Biz, AK Parti grubu olarak belediyemizin çalışmalarından onlardan daha çok memnunuz” ifadelerini kullandı.

AK Partili Kemal Deniz’in bu ifadelerinin ardından söz alan AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Mehmet Çolak, “Biz, hizmet anlamında hepinizin emrindeyiz. Telefonlarımız 24 saat açık. Her an her saniye emrinize amadeyim” dedi. AK Parti Meclis Grup Başkan Vekilinin bu konuşması meclis tarafından alkışlarla karşılandı.

Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı toplantısının ikinci oturumunu yarın saat 15.00’de gerçekleştirecek. GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

“Ödeneğin Arttırılması İçin Girişimlerde...
“Ödeneğin Arttırılması İçin Girişimlerde Bulunacağız”

Haberi Oku