Malatya:
52 HÜKÜMET BU SORUNU ÇÖZEMEDİ

 

BURHAN KARADUMAN

Hekimhan’ın Hasançelebi bölgesine kurularak yaklaşık bin kişinin istihdam edilmesini hedefleyen “Hasancelebi Demir Cevheri Zenginleştirme Tesisi”nin 6 yıldan beri hayata geçirilememesi süreci ve mevcut yerel sorunların çözülememesi nedeniyle projenin hayata geçirilmesinde tıkanıklık yaşanırken,  bu bölgedeki demir madeni yataklarının gündeme getirildiği 1937’den sonra göreve gelen 52 hükümet tarafından da çözülemediği görülüyor.

Türkiye’nin demir sektöründe dışa bağımlılığını en aza indirebilecek milli projelerden birisi olan “Hasancelebi Demir Cevheri Zenginleştirme Tesisi” için mevcut yerel sorunların çözülmesi için gereken siyasi ve bürokratik destekler sağlanmazken, bu proje 52.hükümet tarafından da hayata geçirilemedi.

Hasançelebi bölgesindeki demir madeni yatakları ilk olarak 1937 yılından Celal Bayar’ın ilk başbakanlığındaki 9. Hükümetin programı ile gündeme getirilmişti.

 

YIL: 1937, BAYAR; “HASANÇELEBİ’DEKİ MADENİ İŞLETECEĞİZ”

Atatürk’ün 9. Hükümeti kurması için görev verdiği Celal Bayar, 9. Hükümetin Programını 11 Kasım 1937 tarihindeTBMM’de okurken, Hasançelebi’deki maden yataklarının da işletilmeye açılacağını belirterek, şunları söylüyor, Şef, (Atatürk) Divriki demir yatağının bir an evvel işletilmesi lüzumunu ehemmiyetle işaret buyurdular .

Divriki  mıntıkasında Maden Tedkik ve Arama Enstitüsü tarafından keşfedilerek tedkikatı yapılan demir yatağının sathında 15.000.000 ton demir cevheri mevcud olduğu tespit edilmiştir. Cevher yatağının daha derinlere kadarimtidad etmesi umulmaktadır . isveç ve Ural  meşhur mağnetitlerı ayarında olan bu cevherin vasatî demir tenoru yüzde 65 raddesindedir. Aynı mıntıkada ve Hasançelebi civarında jeolojik tedkik devam etmektedir. Yakın bir atide işletilmeğe başlanacak olan Karabük demir çelik fabrikalarımızın ihtiyacı da derpiş edilerek bu madenin sırf ihraçmaksadile şimdiden işletmiye alınmasını programımıza idhal edeceğiz. Senede şimdilik 500.000 ton demir cevheri ihracı esasına göre ayarlamayı düşündüğümüz bu maddenin ihraç kıymeti senede 2 ilâ 2,5 milyon lira raddesinde olacaktır. Yine bu mevzula alâkalı olarak size bahsedeceğim simli kurşun ve altın istihsalâtı vardır.”

 

PROJENİN YATIRIM TEŞVİK BELGESİ VAR..

Bu arada, Hasancelebi Demir Cevheri Zenginleştirme Tesisi’ni hayata geçirecek olan Erdemir’in 2013 yılı faaliyet raporunda  Hasançelebi’deki tesis projesi ile ilgili olarak bilgi verilerek, “Grup’un bağlı ortaklığı olan Erdemir Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Malatya ili Hekimhan ilçesi Hasançelebi beldesinde yapacağı 3.000.000 ton/yıl üretim kapasiteli Demir Cevheri Zenginleştirme ve Peletleme Fabrikası yatırımı için 31 Mayıs 2013 tarih 110476 numaralı yatırım teşvik belgesi almıştır. Belge konusu yatırım komple yeni yatırım olup, yatırım indirim tutarı 1.569.000.000 TL'dir. 31 Aralık 2013 itibariyle yatırım indiriminden kullanılan bakiye bulunmamaktadır” şeklindeki bilgi yer alıyor.

 

 

“YILDA 3 MİLYON TON PELET ÜRETİLECEK”

Erdemir Madencilik San. ve Tic. A.Ş. Genel Müdür Halil Yıldırım ise faaliyet raporunda Hasancelebi Demir Cevheri Zenginleştirme Tesisi ile ilgili olarak şu bilgileri paylaşıyor, “Sivas Divriği’de, 1938’de cevher üretimine başlayan ve 1940’tan itibaren Demir Madenleri İşletmesi olarak faaliyetini sürdüren Şirketimiz, 2004 yılında ERDEMİR Grubu’na katıldı. Dokuz demir ve bir manganez sahamızla Türkiye’deki demir cevheri üretiminin %50’sini gerçekleştiriyor veülkemizin demir cevheri ihtiyacının %20’sini karşılıyoruz. Ayrıca, demir çelik sektörünün hammadde ihtiyacını karşılayanülkemizdeki tek pelet tesisiyiz. Mevcut 1,5 milyon ton pelet ve 750 bin ton parça cevher üretim kapasitesine ilave olarak yatırım çalışmalarımızın devam ettiği ‘Hasancelebi Demir Cevheri Zenginleştirme Tesisi’ ile yılda 3 milyon ton peletüretebileceğiz.”

Yeni göreve başlayan Ahmet Davutoğlu başbakanlığındaki 62. Hükümetin, Hasançelebi’deki tesis projesinin sahiplenerek, mevcut sorunların çözülmesi için siyasi destek sağlaması bekleniyor.

 

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 “Sağlığınız için kırtasiyeleri esnaftan...
Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, okulların yüz yüze eğitime...

Haberi Oku