28 Mart 2017 Salı

“Avrupa’nın ambargosu, sivrisinek vızıltısı gibi geliyor”

8. Sınıflar İçin Merkezi Sınav Yaklaşıyor

Liselere geçiş sistemi olan SBS kalktı, yerine 'Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş' adı verilen sistem getirildi. Yeni sistem ile tek bir sınava bağlı olan başarı tarihe karıştı.Malatya’da Uzman Eğitimci Özcan Mercan, yeni sistemin...

22 Ekim 2013 Salı 16:19
8. Sınıflar İçin Merkezi Sınav Yaklaşıyor
Liselere geçiş sistemi olan SBS kalktı, yerine 'Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş' adı verilen sistem getirildi. Yeni sistem ile tek bir sınava bağlı olan başarı tarihe karıştı.

Malatya’da Uzman Eğitimci Özcan Mercan, yeni sistemin artılarını ve eksilerini değerlendirdi. Mercan, “Yeni sisteme göre öğrenciler yazılı olarak yaptıkları sınavlardan birer tanesine merkezi olarak girecek. 8. sınıfların gireceği merkezi sınavın ilki Kasım ayı sonunda yapılacak” dedi.

Mercan, sınav tarihine kadar bitirilemeyen müfredatın öğrencinin aleyhine olacağının altını çizerek, “Kasım ayı sonuna kadar bütün sınav müfredatının okullarda bitirilmiş olması gerekir, fakat rapor, izin, öğretmen yokluğu ve çeşitli sebeplerden dolayı müfredatın bitirilmemesi öğrencilerin eksik bilgilerle sına girmesine sebep olacaktı. Bu nedenle milli eğitim müdürlüğü yetkililerinin bu konuyu takip etmesi gerekli” şeklinde konuştu.

Mercan, öğrencilere işi 5. sınıftan itibaren sıkı tutmalarını önererek, “Yeni sistemde, öğrencinin 6., 7. ve 8. sınıf ortalamasının yüzde 30 ile 8. sınıftaki merkezi sınav puanının yüzde 70’inin toplamı, yerleştirmeye esas puanı oluşturacak. İşte bu durum bütün sınıflardaki başarının önemli olduğunu ortaya çıkarıyor. O yüzden öğrenciler ortaokula başladığı günden itibaren ileride bir sınav olacağı düşüncesi ile her zaman ders notlarını yüksek tutması gerekli” diye konuştu.

Sözlü sınavın da kalktığını ve yerine performans değerlendirme geldiğini söyleyen Mercan, yeni sınav sistemi ile öğrenci, öğretmen ve okul ilişkisini güçlendirmek, eğitim sürecinde öğretmenlerin ve okulun rolünü daha etkin kılmak, ülke çapında müfredatın eş zamanlı uygulanmasını sağlamak, sınav kaygısını sürece yayarak azaltılmasının amaçlandığını söyledi.

Haber Kaynağı: İHA
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Yeni Malatyaspor Bu Sezon Süper Lige Yükselirmi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV