Malatya:
Afetevleri resmen 'Kentsel Dönüşüm” alanı

Yeşiltepe Hoca Ahmet Yesevi Mahallesindeki  “Afetveleri” olarak bilinen 34.5 hektarlık alan Bakanlar Kurulu tarafından Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı İlan edildi. Karara göre;  Maliye Hazinesi’ne ait olan alan ise ücreti karşılığında Yeşilyurt Belediyesi’ne devredilmiş oldu.

 

-Bakanlar Kurulu Kararı yayınlandı

Bakanlar Kurulu’nun “Malatya İli, Yeşilyurt İlçesinde Bulunan Bazı Alanların Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı İlan Edilmesi Hakkında Kararı” Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan tarafından da onaylandı ve Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar da;  “Malatya İli Yeşilyurt İlçesinde bulunan bazı alanların kentsel dönüşüm ve gelişim projesi alanı ilan edilmesi hakkındaki ekli kararın yürürlüğü konulması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 10/19/2016 tarihli ve 12135 sayılı yazısı üzerine, 5393 sayılı Belediye kanununun 73’üncü maddesine göre Bakanlar Kurulu’nca 17/10/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır.” denildi.

Kararnamenin ekinde ise, “Malatya İli, Yeşilyurt İlçesi, Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ve ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alan Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi alanı ilan edilmiştir. Birinci fıkra kapsamında ilan edilen Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alan ısınırları içerisinde yer alan ve harca esas değer üzerinden belediyelere devredilen Hazineye ait taşınmazlar, kentsel dönüşüm ve gelişim amacına yönelik imar planı ve uygulaması yapılmadan satılamaz.” ifadeleri yer aldı.

 

-34.5 Hektarlık alanı kapsıyor

Bu arada, Afetevlerinin Kentsel Dönüşüm Alanı olarak ilan edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu’nun onay kararında;  projeyi kapsayan alanın 34.5 Hektar, yani 340.5 dönümlük alanı kapsadığı, bunun projeye göre birinci bölgesinin 7.6 Hektarlık, ikinci bölgenin ise 26.9 Hektarlık alanı kapsadığı kaydedildi.  Afetveleri bölgesinde Hazineye ait alanlarda proje kapsamına alındı ve bu alanın ücreti Yeşilyurt Belediyesi tarafından ödenecek.

 

-Mayıs 2015’te Yeşilyurt Belediye Meclisi ilan etmişti

Ahmet Yesevi Mahallesi içinde kalan ve Afet Evleri olarak adlandırılan yaklaşık 35 yıllık geçmişe sahip evlerin geçmişte kamu gücü kullanılarak inşa edildiği ve ekonomik ömürlerini de büyük ölçüde tamamlandığı değerlendirilerek, Yeşilyurt Belediyesi tarafından Kentsel Dönüşüm Projesi başlatılmıştı.

Afetevleri bölgesinde yaklaşık 350 dönümlük alanı Yeşilyurt Belediye Meclisi olarak Mayıs 2015’te Kentsel Dönüşüm Alanı olarak ilan ettiklerini hatırlatan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Afetevlerinin tamamı aldığımız Belediye Meclis kararına göre kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmişti. Kentsel Dönüşüm Projemiz ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bakanlar Kurulu kararı devam eden sürecimizin bir aşamasıydı. Kentsel Dönüşüm alanı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

 

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 Mersedes Kadir Anısına Fotoğraf Sergisi...
Malatya'nın yediden yetmişe herkesin sevdiği "Mersedes Kadir" lakaplı Fatih Kaydı, ölümünün...

Haberi Oku