Malatya:
Ağbaba, araştırma önergesi verdi


YENİ MALATYA- 65 yaşını doldurmuş, muhtaç, güçsüz ve kimsesiz vatandaşlar  ile özürlü ve muhtaç kişilerin maaşlarının farklı sebeplerle kesilmesine tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ne taşıdı ve araştırma önergesi verdi.

Ağbaba, hanede yaşayan kişilerin 119 lira aylık geliri olduğu için engelli,yaşlılık,muhtaçlık gibi  maaşlarının kesilmesinin  sosyal devlet anlayışından uzaklaşıldığının en yalın göstergesi olduğunu ifade etti. Ağbaba,  “İlgili yönetmeliği hazırlayanların 119 lirayla nasıl geçineceklerini kamuoyuna açıklamalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanlığına, sosyal yarım alan kişilerin maaşlarının  kesilme gerekçelerini ve ortaya çıkardığı sorunları ele alan bir araştırma önergesi veren Ağbaba şunları belirtti:

2022 Sayılı Kanuna göre; 65 yaşından büyük olanlara ‘Yaşlılık Aylığı’, 18 yaşından büyük % 40 ile % 69 özrü bulunan kişilere ‘Özürlü Aylığı’, 18 yaşından büyük, % 70 ve üzeri özürlü kişilere ‘Bakıma Muhtaç Özürlü Aylığı’ ve 18 yaşından küçük özürlü yakını olanlara ‘Özürlü Yakını Aylığı’ ödenmektedir.

Kanuna göre kişilerin  belirtilen maaşları alabilmesi için çeşitli şartlar konulmuştur. Bu şartların yanı sıra  25 Ocak 2013 tarihli ve 28539 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları ile Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelik" in geçici 1 inci maddesinin yürürlüğe girmesiyle birlikte binlerce kişinin hayatında önemli değişiklikler yaşanmaya başlanmıştır.

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, Maliye Bakanlığı ile ortak çalışarak hazırladığı yönetmelik, 65 yaşını doldurmuş, muhtaç, güçsüz ve kimsesiz vatandaşları ile özürlü ve muhtaç kişilere aylık bağlanmasını yeniden düzenlerken büyük mağduriyetleri de beraberinde getirmiştir.

Yönetmelik gereğince, hanede yaşayan her ferdin aylık geliri  119,62 TL'nin üzerinde ise, muhtaç ve engelli aylığı kesilmektedir. Emekli maaşı ile eşine ve engelli çocuğuna bakan bir aile reisinin  maaşı 3 e bölünmekte, fert başına 119 liralık gelir geçildiği için engelli maaşı alan çocuğun maaşı kesilmektedir

 Ayrıca, yeni çıkarılan yönetmelikle, muhtaçlığın tespitleri Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı SYDV tarafından yapılmaktadır. Nüfus bilgileri, tapu bilgileri, banka, emeklilik bilgileri vakıflar tarafından incelenen muhtaçların büyük oranda maaşlarının kesildiği ifade edilmektedir.

Yönetmeliğin 7. maddesinin 2. fıkrasının e bendinde yer alan ’kamu ve özel kuruluşlarda iaşe ve ibateleri dahil olmak üzere sürekli bakımı yapılan ve yaptırılanlar aylığa hak kazanamaz’ hükmüne göre huzurevi ve bakımevlerinde kalan, özür derecelerine göre maaş alıp, özür oranı yüzde 75 ve üstü olanların 1130 lirayı bulan maaşları da devlet tarafından kesilmiştir. Engellilere maaş yerine harçlık verilmeye başlanmıştır.

65 yaşını doldurmuş, muhtaç, güçsüz ve kimsesiz vatandaşlar  ile özürlü ve muhtaç kişilerin az da olsa ihtiyaçlarını gidermeye yarayan maaşların farklı sebeplerle kesilmesi sosyal devlet anlayışından uzaklaşıldığının net bir göstergesidir.

Zaten çok zor şartlar altında yaşayan engelli ve muhtaçların yaşam şartlarının kötüye  gitmesine sebep olan yasal düzenlemelerin tüm yönleriyle incelenmesi ve  sorunların önüne geçecek düzenlemelerin yapılması amacıyla Anayasanın 98, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

“Üreticimiz Rahat Bir Nefes Aldı”
“Üreticimiz Rahat Bir Nefes Aldı”

Haberi Oku