Malatya:
Ağbaba, 'HES'lerin verdiği zararları gördük'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Darende CHP İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen olağanüstü kongreye katıldı.

Ağbaba yaptığı konuşmada, “Türkiye’deki her 3 gençten 1’i işsiz. İşsiz sayımız 8 milyonu geçmiş; 95 ülkenin nüfusundan fazla işsizimiz var. Niye bu kadar işsizimiz var? Niye? Çünkü üretemiyoruz. Türkiye üretimden koptu, Türkiye ranta teslim oldu. Bunu Malatya’da da görüyoruz.” dedi.

Tank-Palet Fabrikası ile ilgili konuşan Ağbaba, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir birimi Katar Silahlı Kuvvetleri’nin emrine verilmiştir. Bu vatana ihanettir. Sen TSK’nın bir birimini para için, çıkar için başka bir ülkenin emrine veremezsin.” iddialarında bulundu.

Ağbaba, Adalet Bakanı’nı eleştirirken 15 Temmuz’u hatırlattı: “Adalet Bakanı Suriyeli bir tarikatın liderinin elini öpüyor. Belki o tarikata mensup olabilirsin ama sen Adalet Bakanısın. İnsanlar dinini yaşasın ama devleti tarikatlara teslim etmeyin. Bakanlıkları tarikatlara pay ederseniz Türkiye’ye yazık olur. Bunun sonuçlarını 15 Temmuz’da acı biçimde gördük.” dedi.  

HES politikalarını eleştiren Ağbaba “Malum meşhur Tohma Çayımız var. Her ne kadar sizlerin de desteği ile Darendeliler’in de desteğiyle kirletilse de, üzerine HES kurulsa da Tohma Çayı hala var değil mi? Niye sizlerin de desteğiyle diyorum? HES'i yapanlar yapıyor, Tohma'yı kirletiyor siz ama siz gidip tekrar oy veriyorsun değil mi? Demek ki bu uygulamaları siz Darendeliler de destekliyorsunuz. Daha önce Güdül’de, Hacılar’da, Yeşiltaş’ta HES’lerin verdiği zararları gördük. HES’lerin bölgeye bir yararı olmadığını gördük. Biz elektrik üretimine karşı değiliz. Biz madenlerin çıkarılmasına karşı değiliz. Ama bunların bölgeye, yöreye, tarıma zarar vermemesi gerekiyor. Hem zarar vermemesi gerekiyor hem de bu yatırımların yöreye katkı sunması gerekiyor. Fakat bu uygulamalar, bırakın yöreye katkı vermeyi, Yeşiltaş’ta hayvancılığı yok etti, Hacılar’da yolu yok etti, bölgedeki tarım arazilerini yok etti. Aslında insanların kültürünü, alışkanlıklarını yok etti; yerel halkın her türlü değerini yok etti. Ama bu uygulamaları Hacılarlı onaylıyor, Darendeli onaylıyor, Malatyalı onaylıyor. Bu sorunları Veli Ağbaba Meclis’te dile getirir mi getirir? 1 defa değil gerekirse 10 defa dile getirir. Ama biraz Darendelilerin de destek vermesi gerekiyor, Malatyalı’nın da destek vermesi gerekiyor. 8 yıldan beri Milletvekiliyim. Bazen dilimi ve mizacımı sert bulurlar. Ama benim kimseyle kişisel bir kavgam yok. AK Parti Milletvekilleriyle de bir kavgam yok. Ama ben Malatya’nın çıkarlarını en üst perdeden söylerim, söylemeye de devam ediyorum.” dedi.

Kürecik’teki radar ile ilgili konuşan Ağbaba: “Bazı meseleler var ki sen söylemezsen kimse duymuyor ama bazı meseleler de var ki söylediğinde arkanda seni destekleyecek insanların olması gerekiyor. Bazı meseleler de ancak öyle çözülüyor. Birkaç gün önce Akçadağ’da “Kürecik Füze Kalkanı kapatılsın.” açıklaması yapılıyor. Yapanlara baktım, yapanlar bizim arkadaşlarımız. Ben 2011’de Milletvekili oldum. Önce 30 Milletvekiliyle geldik burada miting yaptık sağolsun, Sinan Başkan bizi burada ağırladı, çayımızı yemeğimizi verdi. Birkaç gün önceki açıklamada Muhtarlar Derneği Başkanı var, Muhtarlar var ama bir tanesi bile bizim yıllar önce yaptığımız o açıklamaya gelmedi. Sanki bu mesele sadece Veli Ağbaba’nın, sadece CHP’nin meselesiymiş gibi. Kürecik Kalkanı sadece Akçadağ’daki köylüleri ilgilendirmiyor. Darende’yi de ilgilendiriyor. Sadece CHP’lileri ilgilendirmiyor; AK Partilileri de ilgilendiriyor. Sadece bir grubu ilgilendirmiyor; herkesi ilgilendiriyor. Biz söyleyince sessiz kalanlar, Erdoğan söyleyince “Kalkan kapatılsın.” Demeye başladılar. Aynı sözü biri söyleyince yanlış kabul ediyorsun bir başkası söyleyince doğru kabul ediyorsun. Böyle olur mu? Burada vatandaşın yapması gereken şey şu: Senin yaşamını etkiliyor mu? Senin için olumsuz bir şey oluyorsa, kültüründen oluyorsan, ekmeğinden oluyorsan, suyundan oluyorsan CHP’li de yapsa AK Partili de yapsa karşı çıkacaksın. Eskiden Tohma’dan su içiyordunuz, şimdi bütün kanalizasyonlar Tohma’ya akıyor. Niye akıyor? Çünkü Tohma Çayı kirlenmiş, kirlenmemiş kimsenin umurunda değil. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun hepimizin ekmeğimize, işimize, aşımıza sahip çıkmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

AK Parti politikalarının üretimi bitirdiğini söyleyen Ağbaba, Rusya’dan şeker ithal edilmesini eleştirdi. Ağbaba, “Üretim var mı? Yok. Şimdi ne oldu? Rusya’dan şeker ithal ediyoruz. Niye? Millet kendi fabrikasına sahip çıkmadı.  Gündem oluştu ama sonrası gelmedi. Kim zarar gördü? Vatandaşın kendisi zarar gördü.” ifadelerini kullandı. (Bülten)

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner82

Çalık: “Hepimiz için çok önemli bir süreçti”
Çalık: “Hepimiz için çok önemli bir süreçti”

Haberi Oku