Malatya:
AK Parti'nin aday adayından AK Parti'nin dönemine şok eleştirilerAK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Prof. Dr. İbrahim Gezer, Malatya’nın 2003-2010 yılları arasında diğer 80 il ile kıyaslandığında, en fazla geriye giden 13 ilden biri olduğunu vurgulayarak, Malatya’nın tüm kadro ve kurumları ile AK Parti tarafından yönetildiği 7 yıllık döneme yönelik şok eleştirilerde bulundu.

Aday adaylık sürecindeki seçim kampanyası kapsamında kullandığı afişlerde ‘Yerel kalkınmanın kendisi ile başlayacağını’ vurgulayan ve kampanya stratejisini, 11 yıldan bu yana tüm kurum ve kadroları ile AK Parti tarafından yönetilen Malatya’nın AK Parti hükümeti döneminde geri bırakılmışlığı üzerine kuran Prof. Dr. İbrahim Gezer, dün düzenlediği basın toplantısında “13 ilçemizin 10 tanesi Türkiye’nin en az gelişmiş 300 ilçesi arasında yer almaktadır” dedi.

AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Prof. Dr. İbrahim Gezer’in dünkü basın toplantısında yaptığı ve Malatya’nın AK Partili kadrolarca yönetildiği döneme eleştiriler getirdiği, muhalefet adayı hissi uyandıran açıklamaları şöyle:

“Malatya 2003-2010 yılları arasında en fazla geriye giden şehirler arasında”

“Malatya son yıllarda kendi içerisinde önemli mesafeler almasına rağmen Türkiye ortalaması ve 81 ile karşılaştırıldığında ne yazık ki ülkemizin son yıllarda yakaladığı kalkınma ve gelişme trendini aynı oranda yakalayamamıştır. Şehrimizin merkezi ve ilçeler arasında ciddi gelişmişlik farkları bulunmakta, 13 ilçemizin 10 tanesi, yaklaşık 900 ilçemizin en az gelişmiş 300 ilçesi arasında yer almaktadır. Yine Malatya yapılan bilimsel araştırmalara göre 2003 ile 2010 yılları arasında diğer illere kıyasla en fazla geriye giden 13 ilimizden birisidir. Elbette ki buradan çıkış adına büyükşehir statüsünü oldukça anlamlı buluyor ve bu sürecin bir fırsata dönüştürülmesi gerektiğini düşünüyorum.

“Bizim yönetimde olduğumuz bir Malatya’da ilk kez planlı kalkınma olacak”

“Bu süreçte Malatya yeniden yapılandırılacak ve Malatya’nın 50 yılı 100 yılı yeniden programlandırılacak. Amacımız ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ düşüncesinden hareketle hizmet etmek ve insan odaklı değer eksenli şeffaf ve katılımcı bir yaklaşımla şehrimizi ileriye taşımaktır. 13 ilçe, bütün insanlarımız ve sosyal gruplarımızla bütün toplumsal kesimlerimizle birlik içinde şehrimizi geleceğe taşımak, ilimizi bölgenin sürükleyici aktörü, yükselen yıldızı, cazibe merkezi ve lokomotifi haline getirmek için elimizden geleni yapacağız ve 5 yıla 15 yıllık bir hizmeti sığdırmaya çalışacağız. Bizim yönetimde olduğumuz bir Malatya’da her alanda şehrimiz potansiyelini ve dinamiklerini harekete geçirecektir.  Bizim yönetimde olduğumuz Malatya’da ilk kez planlı ve sistemli bir gelişme süreci başlayacaktır. Bizim yönetimde olduğumuz Malatya ilk kez katılımcılığı ve şeffaflığı kurumsallaştıracak, katılımcılık modelleri geliştirecektir. Bizim yönetimde olduğumuz Malatya’da merkez ve ilçeler arasında çevreyolu altı ile çevreyolu üstü arasında gelişmişlik farkı olmayacaktır. Bizim yönetimde olduğumuz Malatya’nın bir vizyonu olacak, bütün kurum ve kuruluşlar bu vizyonu geliştirici çalışmalar yapacaktır. Bizim yönetimde olduğumuz Malatya yeniden yapılandırılacak bütün kesimleri ile bütün kurumları ile fiziki, ekonomik, sosyal ve kurumsal anlamda yeniden yapılandırılacaktır. Bizim yönetimde olduğumuz Malatya’da düşünsel farklılıklar, bütün anlayışlar, bütün farklılıklar birlikte proje geliştirme ve faaliyet yürütmenin zevkini yaşayacaktır. Yine bizim yönetimde olduğumuz Malatya’da, bütün sosyal gruplar, dezavantajlı gruplar, engelliler, yaşlılar, çocuklar, kadınlar ve yoksullar bütün bunların kentsel yaşama ve kentsel karar alma süreçlerine katılımı sağlanacaktır. Malatya’nın bütün sorunlarına birinci derecede sahip çıkılacaktır. Örneğin kayısıda inisiyatif alınacak ve kayısının bir sahibi olacaktır. Bizim yönetimde olduğumuz şehirde, büyükşehir belediyesi 81 il arasında kendi ölçeğindeki belediyeler arasında 5 yılda en fazla mesafe alan şehir olacaktır”.

“Malatya vizyonsuz ve plansız yol alıyor”

“Malatya’nın en elzem sorunu maalesef bir vizyonu olmadan plansız ve sağlıksız bir şekilde katılımcılığı sağlayamadan yol almasıdır. Malatya’nın insan kaynakları Türkiye ortalamasının üzerinde,  Malatya’nın potansiyeli Türkiye ortalamasının üzerinde ama maalesef Malatya’nın soysa ekonomik gelişmişlik seviyesi Türkiye ortalamasının altındadır. Arada bu kadar makas olması bizim insan gücümüzün yeterince değerlendirilmediği, katılımcılığın sağlanamadığını ve şehrimize bir vizyon biçilmemesidir”.

Gazeteci seçim kampanyası harcamalarını hatırlatarak “Bu değirmenin suyu nereden geliyor?” diye sordu

Prof. Dr. İbrahim Gezer bir gazetecinin “Seçim kampanyasında çok çeşitli, çok yoğun ve yüksek tirajlı seçim materyalleri kullanıyorsunuz. Açık hava reklamları bu seçim kampanyası nedeniyle çok pahalı olmasına karşın bu alanda da yoğun bir propaganda malzemesi ile Malatya halkına ulaşıyorsunuz. Temayül yoklaması sırasında oldukça büyük ve pahalı maliyeti olduğu görüntüsü veren bir stand kurdunuz. İbrahim Bey siz bir devlet memurusunuz. Sahiden bu değirmenin suyu nereden geliyor?” şeklindeki sorusuna ise şöyle cevap verdi: “Temayül yoklamasının yapıldığı alanda ben stantlara şöyle bir baktım bizim standın en az 3-5 katı masraf yapmış, dünyanın parasını dökmüş belki de çok gereksiz yere masraflar yapmış arkadaşlarımız vardı. Bu belki bizim sadece 1-2 bin TL verip standı kiralama akıllılığın göstermemizden kaynaklanıyor. Bizimkinin maliyeti diğerlerinin yarısı kadar bile yoktu. Diğer anlamda yaptığımız çalışmaların da  çok da zamanlı ve etkin planlamadan kaynaklanan  çalışmalar ve çok da ciddri bir bütçe değil onu söyleyeyim. Bizim durumumuzdaki yıllardır kamuda görev yapan  bir öğretim üyesi için aşılamayacak  yada çok ağır bir maliyet değildir. Ben şuna inanıyorum belki en azı değil ama en az bütçeyi kullanan adaylardan biriyim”.

Haber: Güler HAZAR 

 Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

İki Sokakta Karantina Kaldırıldı, İki Evde...
İki Sokakta Karantina Kaldırıldı, İki Evde Devam..

Haberi Oku