Malatya:
Akçadağ'daki kentsel gelişim alanı iptal edildi


Yeni Malatya Gazetesi- Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan başkanlığında toplanarak gündemdeki maddeleri karara bağladı. Büyükşehir Meclisi, merkeze 200 adet servis plakası tahsisi, Akçadağ merkezin kentsel d önüşüm ve gelişim kapsamından çıkarılması, Yeni Malatyaspor Stadyumunun Malatyaspor'a 1 yıllığına kiralanması gibi maddeleri karara bağladı.
Gündem dışı verilen tekliflerin okunup oylanmasının ardından, bazı maddeler ilgili komisyonlara havale edildikten sonra maddelerin görüşülmesine geçildi.
 

Finansman bulunamadı


Akçadağ ilçesinde Kentsel Gelişim ve Dönüşüm alanı ilan edilen 52 hektarlık Akçadağ Doğu, Başpınar ve Kültür Mahallelerini kapsayan bölgenin,  gerekli finansman bulunamadığı için Kentsel Gelişi alanından çakarılması talep edildi. Söz konusu madde görüşülerek kabul edildi.
"Planlama sıkıntısı yaşanır"


Hidayet Mahallesi 1813 ada 6 nolu parselde yer alan caminin yapı yaklaşma mesafesinin 5 metreye düşürülmesi görüşülürken Başkan Gürkan tarafından “ Civardaki evler 10 metre çekme mesafeli. Camiinin mesafesi 5 metreye düşürülüyor, ileride sıkıntı yaşanır mı yaşanmaz mı?” sorusu İmar Komisyonuna yöneltildi. İmar Komisyonu Nevzat Aslan “Planlama anlamında uzun vadede sıkıntı yaşanır” diyerek başkanı yanıtladı. İmardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay ise “ Cami alanı tam kavşakta yer alıyor. Bitişiğinde park var. O bölgede olan binaların çekme mesafesi 5 metre. O nedenle vatandaşla sıkıntı yaşanmaz” ifadeleriyle çekme mesafesinin düşürülme gerekçesinin lokal olduğunu belirtti. Yapılan bu konuşmalardan sonra çekme mesafesinin 5 metreye düşürülmesi kabul edildi.
 

Belediye Hizmet Alanı idi Kamu Hizmet Alanı oldu


Mülkiyeti Belediyeye ait ve mevcut Planda Belediye Hizmet Alanı (BHA) fonksiyonunda olan (Çöşnük Kavşağı Yeşilçam Caddesi girişi) Uçbağlar Mahallesi 3920 Ada 1 Nolu parselin Kamu Hizmet Alanına dönüştürülmesine ilişkin madde kabul edildi.
 

Merkeze 200 servis plakası tahsis edildi


Malatya Merkezini kapsayan güzergahlarında çalıştırılmak üzere tahsisi yapılacak olan 100+100 (200)  servis plakası tahsis ücretinin 103 bin lira olarak belirlenmesi maddesi görüşülürken söz alan AK Partili meclis üyesi Hasan Demez “Biz bunu komisyonda 70 bin lira olarak belirledik. Bu 33 bin lira artış nereden geldi?” diyerek artışın nedenini sordu. Soruyu, Genel Sekreter Yardımcısı Okyay; “70 bin lira rakamı eski rakam. Meclisten de geçmedi.” İfadeleriyle Meclis Üyesi Demez’i yanıtladı. Başkan Gürkan, Minibüsçüler Odası Başkanı Mesut İnce’ye söz verdi. Oda Başkanı İnce “ Plakalar bizim için bir yatırım. Servis plakaların yetersizliğinden geçtiğimiz günlerde 150 bin liraya servis plakası alıcı buldu. Belirlenen fiyat bizim için makuldür”  ifadeleriyle belirlenen fiyatın esnaflar için makul olduğunu belirtti. CHP Arapgir Meclis Üyesi Hüseyin Akşahin “ Tahsis edilen plakalar sadece merkez için mi, ilçeleri de kapsıyor mu sorusuna “Ulaşım Daire Başkanı Ahmet Özer “ İlçeleri kapsamıyor. Sadece Malatya merkezi için bu tahsis yapıldı. İfadeleriyle tahsisin sadece merkezi kapsadığını belirtti. Yapılan oylamada plaka tahsis ücreti 103 bin lira olarak kabul edilmesi  kararlaştırıldı.
Yeni Malatya Stadyumunun 411 bin lira bedelle Malatyaspor a kiralanması  Maddeleri ayrı ayrı oylanarak kabul edildi.
Şubat Ayı toplantısının 12 Şubat Çarşamba günü yapılmasından sonra, Meclisin Ocak Ayı çalışmaları sona erdi.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner77

Küspe kokusu bunalttı, çözüm çabası yok!
Küspe kokusu bunalttı, çözüm çabası yok!

Haberi Oku