Malatya:
‘Akıllı Kart'ta da Yolsuzluk İddiasıMalatya Belediyesi’nin şehir içi toplu taşıma işini yürüten MOTAŞ A.Ş.’de son zamanlarda yoğunlaşan ve yargıya taşınan yolsuzluk, usulsüzlük ve zimmet iddiaları ile ilgili olarak Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun şirket hesap hareketleri ile ilgili olarak incelemesi devam ederken, şirketteki yolsuzluk iddialarına her geçen gün yenisi ekleniyor.

MOTAŞ A.Ş.’deki son yolsuzluk iddiası özetle şöyle ifade ediliyor:

“Çok sayıda yolcunun, Akıllı Bilet Okuma Cihazı (Validatör) tarafından okunan ve biletten düşülen ücret ya da biniş sayısı, yine otobüste bulunan, kartın okunduğu anda yolcudan tahsil edilen ücreti ya da biniş sayısını dolum terminaline bildiren Sistem Cihazı’na girmiyor. Böylelikle, yolcu daha önce nakit ödeme ya da kredi kartı ile satın aldığı akıllı biletini kullanarak normal şekilde otobüse bindiği halde, MOTAŞ akıllı bilet dolum sisteminde yolcu otobüse binmemiş görünüyor. Akıllı Bilet Okuma Cihazından okunarak vatandaşın biletinden düşülen ücret ya da biniş sayısı ise MOTAŞ A.Ş. kasasına ve sisteme sokulmayarak akıllı bilet cihazları kullanılarak yolsuzluk yapılıyor”.

Görüntüleri savcılığa teslim edildi

Belediye otobüslerinde birbirine bağlı olarak çalışan Akıllı Bilet Okuma Cihazı (Validatör) ve okunan kart bilgilerini dolum terminaline gönderen Sistem Cihazı kullanılarak yapıldığı iddia edilen Akıllı Bilet Yolsuzluğu iddiası da geçtiğimiz günlerde MOTAŞ A.Ş. hakkında 13 sayfalık suç duyurusunda bulunan Malatya Belediyesi personeli M.Ç.’ye ait.

Genel Müdürlüğü’nü Hasan Alıcı’nın yaptığı MOTAŞ A.Ş.’deki yolsuzluk, usulsüzlük ve zimmet iddiaları ile ilgili olarak Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve Cumhurbaşkanlığı makamına 13 sayfalık suç duyurusunda bulunan Malatya Belediyesi personeli M.Ç. belediye otobüslerinde akıllı kart sistemi aracılığıyla otobüs bileti vurgunu yapıldığını iddia ederek, yolsuzluğu ispatladığını ifade ettiği görüntüleri Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim etti.

Malatya Merkez-Battalgazi hattında sefer yapan bir belediye otobüsünde çekilen ve M.Ç. tarafından suç duyurusu dosyasına konulmak üzere Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edilen görüntülerde Validatör ile Sistem Cihazı birbirine uyumlu çalışmadığı görünüyor.

Örneğin, akıllı biletinde 5.50 TL yüklü olan bir yolcu, otobüse binip kartını validatöre okutuyor. Validatör ekranında ‘Alınan Para: 1.50 TL – Kalan Para 4.00 TL’ yazısı görünüyor. Akıllı biletteki para durumunu özetleyen bu görüntünün altında ise ‘Geçerli Kart’ yazısı ortaya çıkıyor.

Tam bu anda validatöre bağlı olarak çalışan ve harcanan ücret ya da biniş sayısını MOTAŞ merkezi dolum terminaline bildiren sistem cihazında ‘TAM KART’ yazması gerekirken, ekranda ‘YETERSİZ KART’ yazısı beliriyor. İddiaya göre bu ifade yolcudan tahsil edilen bilet parasının MOTAŞ kasasına girmemesi anlamına geliyor.

İşte Malatya Cumhuriyet Savcılığı’na yapılan MOTAŞ’la ilgili suç duyurusu dosyasına giren ve ‘MOTAŞ’da Akıllı Bilet Vurgunu mu ?’ sorusunu gündeme taşıyan o görüntüler:

Görüntü 1 İddiası

Malatya Merkez – Battalgazi hattında çalışan belediye otobüsüne binen bir yolcu validatöre kartını okutuyor. Validatör ekranında ‘Alınan Para. 1,5 TL – Kalan Para: 10,21 TL’ yazısı görünüyor. Yani yolcunun akıllı biletinden 1,5 TL tahsil edildiği belirtiliyor. İşte bu tahsilâtın validatörle bağlantılı olan ve hemen validatörün yanında bulunan sistem cihazı ile MOTAŞ akıllı bilet dolum terminaline bildirilmesi gerekiyor. Cihazın ekranında tahsilâtın sisteme, yani MOTAŞ kasasına girdiğini gösteren ‘TAM KART’ yazısının belirmesi gerekiyor. Fakat tam tersine, otobüse geçerli akıllı biletini okutarak binen vatandaşın biletinin geçersiz olduğunu ve otobüse bindirilmediğini ifade eden ‘YETERSİZ KART’ yazısı çıkıyor.

Görüntü 2 İddiası

Aynı otobüs. Geçerli kartı olan ve validatöre okutarak 1,5 TL ücretini ödeyen yolcunun akıllı kartından düşülen bu ücret sistem cihazına, yani MOTAŞ kasasına yansımıyor. Ekranda ücretini ödediği ve otobüste olduğu halde, yolcunun kartındaki para ya da biniş sayısının yetersiz olduğunu ve indirildiği anlamına gelen ‘YETERSİZ KART’ yazısı beliriyor sistem cihazının monitöründe.

Görüntü 3 İddiası

Akıllı biletinde 17,6 TL olan bir yolcu yine aynı otobüse biniyor. Kart okuyucusu akıllı karttan 1,5 TL tahsil ediyor. Fakat bu tahsilat da yine sistem cihazında görünmüyor. Geçerli ve ücretini ödeyen karta ‘YETERSİZ KART’ muamelesi yapılarak, vatandaştan tahsil edilen para MOTAŞ kasasına yansımıyor.

Görüntü 4 -5-6 İddiası

Aynı otobüse Battalgazi yolundaki farklı duraklarda binen üç yolcudan akıllı kart okuması ile alınan 1,5 TL’lik ücretler validatör ekranına yansıyor ve yolcuların akıllı kartından düşülüyor. Ancak validatörün alındığını belirttiği bu paralar yine sistem cihazına yansımıyor. Yani paralar tahsil edildiği halde MOTAŞ sistemine, kasasına girmiyor.

Görüntü 7 (Olması Gereken)

Bu görüntüde işlem normal ve usulüne uygun yürüyor. Bir öğrencinin okuttuğu indirimli karttan tahsil edilen 1 TL anında sistem cihazına yansıyor. Sistem cihazında tahsil edilen paranın MOTAŞ kasasına girdiğini gösteren ‘İNDİRİMLİ KART’ yazısı okunuyor.

Görüntü 8 (Olması Gereken)

İşte olması gereken işlem. Tam akıllı bilet sahibi bir yolcunun bileti validatör tarafından okunuyor ve sivil yolcu ücreti olan 1,5 TL paranın alındığını gösteren yazı validatör ekranında belirdiği gibi alınan bu para anında sisteme yani MOTAŞ kasasına giriyor.

Görüntü 9 İddiası: EMEKLİ YOLCUNUN PARASI NEREYE GİDİYOR?

İddilar doğrulanırsa tam anlamıyla skandal bir görüntü. Battalgazi otobüsüne binen emekli bir vatandaş, emeklilerin sahibi olduğu indirimli kartını okutuyor. Kartında 28,6 TL yüklü. Kartını validatöre okutuyor. Validatör emekli yolcunun kartından 70 Kr alındığını ve kartındaki paradan düşüldüğünü gösteriyor. Validatöre bağlı sistem cihazında ise, böyle bir paranın tahsil edilmediğini, çünkü yolcunun ‘ÜCRETSİZ KART’a sahip olduğunu iddia ediyor. Oysa, emeklinin sahip olduğu kart ücretsiz değil. Zaten ücretini de ödüyor. Fakat ödediği bu para MOTAŞ yani belediyenin, yani devletin kasasına girmiyor.

Peki, bu paralar nereye gidiyor?

Bunu Malatya Cumhuriyet Savcılığı ortaya çıkaracak.
Güler HAZAR


Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

İki Sokakta Karantina Kaldırıldı, İki Evde...
İki Sokakta Karantina Kaldırıldı, İki Evde Devam..

Haberi Oku