Malatya:
‘Arapgir, Elazığ'a Bağlansın' Girişimi

 Arapgir’in kültürel, sosyal değerlerini korumak, İstanbul’daki Arapgirlileri biraraya getirmek amacıyla kurulan ve merkezi İstanbul’da bulunan Arapgir Kültür Derneği Başkanı Turgay Akşahin skandal bir girişime imza atarak, Kemaliye Belediye Başkanı Mehmet Karaman ile birlikte, “Arapgir, Kemaliye ve Ağın’ın Elazığ’a bağlanması” konusunda çalışma başlatılması için istişarelerde bulunduklarını açıkladı.

Skandalın bir de trajikomik boyutu var: Arapgir Kültür Derneği Başkanı Turgay Akşahin ve Kemaliye Belediye Başkanı Mehmet Karaman’ın, Arapgir ve Kemaliye’nin yanı sıra Elazığ’a bağlamak için çalışma başlattıklarını açıkladıkları diğer ilçe; yani, Ağın, zaten Elazığ’a bağlı bir ilçe.

Sosyal medyada duyurdu

Uzun yıllardır İstanbul Arapgir Kültür Derneği Başkanlığı’nı yürüten Turgay Akşahin’in başlattığı skandal girişim, Arapgir Kültür Derneği’nin insatgram sayfasında duyuruldu.

Arapgir Kültür Derneği insatgram sayfasında yapılan paylaşımda, “Dernek Başkanımız Turgay Akşahin ve Danışma Kurulu üyemiz Av. İbrahim Kotan ile Eğin (Kemaliye) Belediye Başkanı Mehmet Karaman’ı ziyaret ederek, Arapgir- Ağın-Eğin (Kemaliye), bu üç ilçenin Elazığ’a bağlanması için çalışma yapılması konusunda istişare ettik” denildi.

Arapgir, Türkiye’nin idari taksimatında, yaklaşık 100 yıldan bu yana Malatya’ya bağlı bulunuyor.

Gerekçe, “(…) Çünkü yollarımız yapılmıyor, doğalgaz gelmiyor”

Arapgir Kültür Derneği Başkanı Turgay Akşahin’in başlattığı “Arapgir’i Malatya’dan koparıp Elazığ’a bağlama” girişiminin gerekçesi ise, “Arapgir’in yollarının yapılmaması ve doğalgaz getirilmemesi” olarak açıklanmaya çalışıldı.

Tepki yağdı

Arapgir Kültür Derneği sosyal medya hesabında, skandal girişime onlarca takipçi sert tepki gösterdi. Arapgir Kültür Derneği sosyal medya hesabından tepki gösteren takipçilere ise azarlayıcı ve alaycı tonda cevaplar verildi.

Elazığ’ın Malatya’ya üstünlüğü “Elazığ fasulyesi”…

Bir takipçinin, “Arapgir’i Malatya’dan koparmaya kalkışırsanız sizinle sonuna kadar hukuk yöntemiyle mücadele edeceğimden emin olabilirsiniz” şeklindeki yorumuna, Derneğin hesabından, ‘Elazığ fasulyesinin faydaları’ referans gösterildi ve “Bence o topraklarda (Elazığ’da) yetişen fasulyenin faydalarını bilseniz cevabınız bu şekilde olmaz” şeklinde cevap verildi.

Bir başka takipçinin, “Ben Malatya Arapgirliyim. Siz şimdi beni Elazığlı mı yapacaksınız?” şeklindeki eleştirisine, “Evet, kültür bağımız Harput (Elazığ)” yanıtı verildi.

Arapgir Kültür Derneği sosyal medya hesabında, “Malatya diye bir vilayet yokken Arapgir Belediyesi vardı” şeklinde bir takipçiye cevap verildiği de görüldü.

Arapgir Kültür Derneği’nin, Arapgir’in Elazığ’a bağlanması için Kemaliye Belediye Başkanı ile birlikte çalışma başlattığını duyurması, çoğunluğu Arapgirli olan sayfa takipçilerinden büyük tepki gördü.

Dernek sosyal medya hesabından takipçilerine verilen cevaplarda ise, skandal girişimi eleştiren Arapgirliler azarlanarak cevap verildi.

Bu tepkilerden bazıları ve Arapgir Kültür Derneği’nden verilen cevaplar şöyle:

Evrim Uysal: Çok gereksiz bir istişare yapılmış. Elazığ da Malatya’ya bağlanırsa sorun biter.

Arapgir Kültür Derneği cevabı: Gereksiz cevap ve doğrulardan uzak cevap veren gençler, belli ki okuma tembelliğiniz var.

Eliz Güncesi: Bir ilçeye ait kültür derneğinin çalışmaları arasında böyle eylemler bulunması, planlanması ve paylaşılması ne kadar doğrudur? Kültür derneğinizin bu paylaşımı, Arapgir topraklarında yaşamış veya zihnen ceddinin buralı olduğunu özümsemiş kimselerin antropolojik ve sosyal tüm değerlerini yok etmeye çalışmaktır. Malatyalı kültürü bir bütündür, asimile edilemez.

Süheyla Yurtsever: Arapgir şimdiye kadar Malatya’ya bağlı iken, bu gereklilik nereden çıktı şimdi?

Arapgir Kültür Derneği cevabı:  Katılırsınız ya da katılmazsınız, biz STK olarak bu konuyu gündemimize aldık. Doğrunun bir tane olduğunu unutmayalım.

Ahmet Mete Kocamaz: Sayın Dernek yetkilileri; Arapgir’i Malatya’dan koparmaya kalkışırsanız, elimde ne var ne yok sizinle hukuksal yönden kamuoyu önünde uğraşacağıma emin olabilirsiniz. Siz kim oluyorsunuz da Arapgir’i Elazığ’a bağlamaya çalışıyorsunuz?

Arapgir Kültür Derneği cevabı:  Bence o topraklarda (Elazığ’da) yetişen fasulyenin faydalarını bilseniz cevabınız bu şekilde olmaz.

Fatih Gedik: Bence bu paylaşımı kaldırın. Bu konu tartışmaya kapalıdır. Malatya’yı beğenmeyen kütüğünü istediği şehre aldırabilir.

Ercan Kotan: Böyle saçma  bir düşünce olamaz. Gerekçeniz, Arapigir’e doğalgaz gelmemesi ve yollar mı? Peki bir dernek olarak sizin Arapgir’e ne faydanız oluyor. Önce ona bakın. Söylenecek o kadar çok şey var ki, siz önce Ağın, Eğin, Keban ve köyleri dahil olmak üzere, bunlar işlerini nerede görüyorlar, ona bakın siz.Arapgir’i köreltmeye çalışmayın. Yıllarca Elazığ’ın keban ilçesinde yaşamış biri olarak Elazığ’ın kendi ilçesine bir faydası olmadığını söyleyebilirim.

Bedirhan Baykara: Elazığ’ın kendine hayrı yok, siz ne yapmaya çalışıyorsunuz? Öyle üç kişi bir araya gelmekle olmuyor bu işler.

Nazlı Şeyma: Öyle çok bağlanmak istiyorsanız, Elazığ’ı Arapgir’e bağlayın. Ki şayet Elazığ Arapgir’e bağlanırsa Arapgir’in Elazığ’a katkısı daha çok olacaktır.

Tamer Penbegül: Bir dakika!.. Ben Malatya Arapgirliyim. Siz şimdi beni Elazığlı mı yapacaksınız? Buna siz mi karar veriyorsunuz? Yoksa yanlış mı yazdınız?

Arapgir Kültür Derneği cevabı:  Evet. Kültür bağımız Harput (Elazığ).

“Elbistan Malatya’ya daha yakın, öyleyse Malatya’ya bağlayalım”

Eyüp Çetin: Benim anlamadığım kültür bağı nasıl Harput? 2 yol yapılmamış veya daha yakın diye Elazığ'a mı bağlanır?. Yani herkes tepki göstermiş. Herkese de saçma sapan gerekçeler sunmuşsunuz. O zaman Malatya Elazığ arası 100 km hem yollar çok iyi hem de Malatya büyükşehir, kalkalım Elazığ'ı Malatya'ya bağlayalım. Elbistan Malatya'ya daha yakın Malatya'ya bağlayalım. Gürün ve Divriği Malatya'ya daha yakın diye alalım Sivas'tan Malatya'ya bağlayalım. Böyle şey mi olur? Orası daha yakın bağlayın gitsin. Cahillik desen az kalır buna. Yani dayanak da göremiyorum... Kemaliye'nin eski bir Malatya ilçesi olduğunu da bilmiyorsunuz belli ki! Malatya Harput vilayetine bağlı bir sancakken, Arapgir, Eğin, Kâhta, Akçadağ, Darende, Divriği, Pütürge ise Malatya'ya bağlı bir kaza idi! Sizin yanlışınız var. Bu gereksiz çabadan vazgeçin, olmayacak duaya âmin diyorsunuz! Bölgenin en kültürlü şehri şudur budur! Bunlar kişisel görüştür. Türkiye'deki çoğu insan sizler gibi de düşünmüyor. Malatya'yı Doğu Anadolu'nun kültür şehri olarak tanımlıyor. Ayrıca Harput artık bir mahalle adı. Siz 100 sene önceki Harput ile şimdiki Harput'u bir tutuyorsanız yine akıl tutulması yaşamışsınız derim! Artık Elazığ var Harput yok! Ki Ağın dediğimiz ilçe bile Fırat'ın batısında Elazığ ile hiç bir şekilde kara bağlantısı olmadan var olan bir ilçe. Her yıl düzenli olarak Arapgir Fotokampına katılan birisi olarak bu çalışmayı duyduğum anda kahroldum. Arapgir'in güzel halkı da arkanızda olmayacaktır. Bunu bilin. 

Arapgir Kültür Derneği cevabı:  Kahkaha emojisi… Tarihi iyi okumanızı öneriyoruz. Yazdıklarınızın hiç bir yanı doğru değil, gerçekten Harput’u bir mahalle, Ağın’ı da Harput’a bağlantısı olmayan ve fotokamp şaşkınlık içerisinde yorumlarınızı izliyoruz.

“Kutlama ve davet resimlerinizi paylaşacağınıza…”

Devrimler öyle bir günde olmaz hemşehrim! Madem sorunlarımızı çözmek istiyorsunuz önce derdimizi anlatalım. Kutlama ve davet resimlerinizi paylaşacağınıza; kötü dediğiniz yolların, doğalgaz talep ve ret vs. dilekçelerini resimlerini paylaşın. Bizler de gücümüz yettiğince köstek değil destek olalım.

Arapgir Kültür Derneği cevabı:  Görüşünüze saygı duyarım ama başkalarını da incitici sözlerden kaçınmanızı öneririm. Konuşmalarımızı saygı çerçevesinde yapalım.

Paylaşıma yapılan 100’den fazla yorumda, çok az takipçi de girişime destek verdi. GÜLER HAZAR / YENİ MALATYA
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78

138 köy yolu ulaşıma açıldı
138 köy yolu ulaşıma açıldı

Haberi Oku