Malatya:
Asansörlerin Yüzde 84'ü Güvenli Değil
Malatya’da kullanılan asansörlerin yüzde 84’ünün güvenli olmadığı bildirildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı, “Kontrol edilen 2 bin 477 asansörden bin 844 adedine kırmızı etiket yapıştırılmıştır” diyerek, “Günümüzde hızlı kentleşme ve buna bağlı olarak gelişen dikey yapılaşma ile asansörler artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Asansörler proje aşamasından imalatına, montajından periyodik kontrol aşamasına kadar kontrol altında tutulması gereken dikey taşıma araçlarıdır. Dolayısıyla insan sağlığı, can ve mal güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir. Görsel ve yazılı medyada özellikle son zamanlarda asansörlerin sebep olduğu kaza haberlerini sık sık duymakta ve okumaktayız. Asansör kazalarının çoğu maalesef sakatlıklar ve ölümlerle sonuçlanmaktadır. Olası mağduriyetlerin yaşanmaması için Yapı Denetim firmasından Asansör Montaj Firmasına, Ruhsat makamından Bakım firmasına, A tipi muayene kuruluşundan bina yöneticisine kadar tüm tarafların mevzuatlar doğrultusunda hareket etmesi gerekmektedir. ilimiz genelinde yaklaşık 2 bin 835 asansör kullanılmaktadır. İlimizdeki 12 ilçe Belediyesinden sadece Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyeleri A Tipi muayene kuruluşuyla Periyodik Kontrol anlaşması yapmıştır. Muayene kuruluşları tarafından kontrol edilen 2 bin 477 asansörden bin 844 adedine Kırmızı, 250 adedine sarı ve 383 adedine ise yeşil etiket yapıştırılmıştır. Kullanımda bulunan asansörlerin yüzde 84’ünün güvenli olmadığı anlaşılmakta olup, bu konuda tüm taraflara özellikle Belediyelerimize büyük görevler düşmektedir. Asansörlerin güvenilir ve emniyetli çalışabilmesinin en temel kriteri doğru bakım hizmetinin verilmesidir” ifadelerini kullandı.

Asansörlerin aylık bakımlarının yetkili kişilere yaptırılmasının yasal bir zorunluluk olduğuna dikkat çeken Gülaçtı, “Asansör bakımlarının yetkili kişilerce yapılmaması durumunda bina yöneticisi sorumludur. Ancak Müdürlüğümüzce yapılan denetimlerde, çoğu bina yöneticisinin bu sorumluluklarından haberdar olmadıkları tespit edilmiştir. Bina yöneticileri, kullanıcıların can ve mal güvenliğinin tam olarak sağlanması amacı ile gerek kullanım hatalarından, gerekse harici müdahalelerden meydana gelebilecek tehlikelerin önlenmesi için yılda en az bir kere A Tipi Muayene Kuruluşuna asansörün yıllık periyodik kontrolünü yaptırmaktan sorumludur. Yıllık kontrolün yaptırılıp yaptırılmadığının denetiminden ilgili belediye sorumludur. Yıllık kontrol neticesinde asansörün çalışmasında can ve mal güvenliği açısından bir tehlike söz konusu ise bina sorumlusunca asansörün çalışmasına can ve mal güvenliği sağlanıncaya kadar izin verilmez. Kontrol sonucunda asansöre yapıştırılan "Kırmızı Etiket" asansörün hizmet dışı bırakılması gerektiğini ifade etmektedir. Bina yönetimlerince bakım sözleşmelerinin mutlaka TSE Hizmet Yeterlilik Belgesine sahip, montajcı bir firma veya montajcı bir firma ile noter onaylı sözleşme imzalayan ve yetkili servis özelliği kazanan firmalarla yapılması gerekmektedir. Sektörde haksız rekabetin önüne geçilebilmesi ve olası kazaların önlenmesi için mutlaka ve mutlaka yetkili ve işin ehli firmalarla çalışılmalıdır” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Belediyesi 10 aracı ihale ile satacak

Haberi Oku