Malatya:
Aslan, 'Fırat Havzası'nda 3 aşamalı bir projemiz var”

YENİ MALATYA- Fırat Havzasındaki Turizm Potansiyelini Artırma Toplantısı, Battalgazi Tacan Kışlası'nda yapıldı. Toplantıya katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Dr. Adnan Aslan, Fırat Havzası projesinin 3 aşamadan oluştuğunu belirtti.

Fırat Havzasındaki Turizm Potansiyelini Artırma Toplantısı ‘na  Vali Vasip Şahin, Arapgir Kaymakamı Ercan Turan,  Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu , Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Dr. Adnan Aslan,  Kültür Turizm Bakanlığından bazı uzmanlar katıldı.


Vali Vasip Şahin, Fırat Havzasındaki Turizm Potansiyelini Artırma Toplantısı’na ilişkin yaptığı konuşmada, "Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak özellikle iç sular başta olmak üzere havzalar bazlı turizm proje çalışmaları yapılıyor.” Diyerek şunları belirtti:

“Bizim bölgemizde de birinci etap Keban gölü havzası şeklinde başladı. İkinci etap olarak Karakaya Baraj Gölü Havzası çalışmalarına devam ediliyor. Diğer taraf biraz daha mesafe kat edildi bizim çalışmalarımız yeni başlıyor. Keban'da da bizim Arapgir olarak ortaklığımız bulunmakta il olarak. Ama Karakaya Baraj Gölü daha fazla bizim ilin sınırları içerisinde yürütülecek bir projedir. Bu yaklaşık bir yıl oldu. Hem Karaya Baraj Gölü Havzası hem de Yamadağı olarak turizm alanı olarak ilan edildi. Her projede de çalışmalar yürütülüyor. Bugünkü toplantı bu projenin paydaşlarının da katıldığı projelerde gelinen aşama ve mevcut yapılabileceklerin konuşulacağı ve tarafların bilgilendirileceği bir toplantıdır"

 

“MALATYA KÜLTÜR BAŞKENTİ OLACAK”
Toplantıya ev sahipliği yapan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da, Malatya'nın kültür ve tarihini öne çıkaracak projeleri her zaman desteklediklerini ifade etti.
Gürkan, Malatya'nın kültür başkenti olmasını hedeflediklerini kaydederek, "Yapılacak projelerde Battalgazi ilçemizde bulunan surların ayağa kaldırılmasını hedefliyoruz. Battalgazi ilçemizde tarihi eserlerin toplanarak kent müzesi haline getirmesi ile Malatya'nın kültür başkenti olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

 

“ANADOLU’DA TURİZMİN NASIL GELİŞTİRİRİZ ÇALIŞMASI YAPIYORUZ”
Fırat Havzasındaki Turizm Potansiyelini Artırma Toplantısı’na katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Dr. Adnan Aslan’da konuşmasında, Fırat Havzası projesinin 3 aşamadan oluştuğunu belirtti.

         Aslan konuşmasında şunları belirtti:

 "Bizim son dönemde yaptığımız çalışmalar var. Bu çalışmalardan en önemlisi 2 Mart tarihinde Resmi gazetede yayınlanan, 'Türkiye Turizm Stratejisi'nde yayınlandı. Türkiye turizm stratejisini 2023 yılında Cumhuriyetin ilanın 100. yılında Türkiye için belirlediğimiz hedefler var. Bunlar 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelir.Bu sayede turizmin çeşitlendirmesi Türkiye geneline turizmde marka haline gelmesi hedeflenmektedir. Bu hedeflere ulaşabilmek için de kıyı bölgelerinde çalışmalara ilave olarak biz iç bölgelerde Anadolu'da turizmin nasıl geliştiririz buradaki kültür ve turizmi nasıl geliştiririz bu hedefler üzerinde çalışmalar yapıyoruz. 2007 yılından buyana bu çalışmalarımız devam ediyor. Fırat Havzası diye 3 aşamalı bir projemiz var. Fırat Havzası 1 Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Fırat Havzası 1'in içinde; Tunceli Pertek, Harput, Malatya Arapgir ve Erzincan Kemaliye var. Keban Baraj gölünün tamamı bu bölgenin içinde Turizm Kültür Koruma Gelişim Bölgesi olarak yapılmasını kararlaştırıldı. Bu proje ile kültür envanterlerinin korunması ve kültür turizmine katkı sunmak için çalışmalarımız devam ediyor. Bu projeleri bir arada yürütmek imkansız. Birinci aşama ile Fırat Havzası ile ikinci aşaması ise Resmi Gazetede yayınlanması ile yürürlüğe girmesi ile Karakaya Gölü bunun içinde Elazığ ve Malatya'yı Nemruta birleştirerek ilerleyeceğiz.İlave olarak bir de kış turizmi olarak da Hekimhan Yamadağı'nı kış turizmi merkezi ilan etmiştik. Divrigi ve Sivas'ta Balıklı Kaplıca ile birleştirerek burada bir kültür turu gerçekleştirmek istiyoruz. Bu projelerin hayata geçmesi ile birlikte bölgede ayrıca istihdam ve göçü önleyecek."Yeni Malatya Gazetesi
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Başkan Çınar Yatırımları İnceledi

Haberi Oku