Malatya:
Aslantepe Höyük'ün Unesco Listesine Alınması İçin Başvuru Yapılacak
SELAHATTİN GÖKATALAY

                Aslantepe Höyük’te 2013 yılı kazı çalışmalarının  bir süre önce başlaması nedeniyle  Vali Vasip Şahin,  İl Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, Müze Müdürü Tevhit Kekeç,  Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi Antropolog  Hüseyin Şahin ile birlikte, höyükte inceleme yaptı.

                Kazı heyetine yıllardır başkanlık eden İtalyan Arkeolog La Sapienza Üniversitesi  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marcella Frangipane,  Vali Şahin’e, kazı çalışmaları hakkında ve bugüne kadar yapılan ve ortaya çıkartılan eserler konusunda bilgiler verdi.  Frangıpane,  Arslantepe Höyşük’te geçtiğimiz yıllarda oraya çıkartılan sarayın Dünyanın en eski yerleşim birimi olduğunu , bulunan kılıcın da Dünyada ortaya çıkartılan en eski eser olduğunu ifade etti.

                 Frangipane, Aslantepe’nin dünya kültür mirası UNESCO listesine alınması gerektiğini bu konuda rapor hazırladıklarını da belirterek, bunun gerçekleşmesi durumunda bu bölgenin turizm açısında son derece önemli olacağını kaydetti.

                Frangıpane, Aslantepe Höyük’de sürdürülen kazı çalışmalarında elde edilen bazı eserlerin Milattan Önce (MÖ) 6000 yıllarına kadar uzandığını, Dünyanın en eski yerleşim birimi olarak ortaya çıkartılan Sarayın ise MÖ’den 3 bin 300 yıllarına ait olduğunu kaydetti.

                Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkartılan Sarayın Dünya’nın en eski sarayı olduğunu belirten Fırangıpane, Mezopotamya’da saray olduğunu ama Malatya’dakinden sonra yapıldığının anlaşıldığını en eski sarayın burada olduğunu ifade ederek, “Bu çok önemli. Saray da çalışmalar devam ediyor. Belki ilerisinde avlu var başka bir şey var bilmiyoruz. Kazdıkça ortaya çıkacak. İlerleyen günlerde burası daha geniş bir alan olacak. Buraların kapatılması lazım, müze olması için. Bölgede saraydan daha eski bir tapınak var. Çok eski ve çok büyük. Yaklaşık 400 metrekare. 18 metre uzunluğunda 7,5 metre genişliğinde. M.Ö. 3500 yıllarına ait bir tapınak. Saray ise M.Ö 3300’lü yıllar ait. Şu anda tapınağın duvarlarına ulaştık. Belki de o dönemde olup olmadığı bilinmeyen 2 katlı binalara ulaşacağız. Altından ne çıkacağını bilmiyoruz. Burada çok bina ve çok dönem var. Arslantepe’de bir parça bulduk ve tam 8 bin yıl öncesine ait. UNESCO’ya başvurmak lazım. Çok önemli bir bölge ve korunması lazım. Biz rapor hazırlayacağız ve ilgililer de bunu göndererek başvurmuş bulunacaklar” ifadelerini kullandı.

                Aslantepe Höyük’te kazı çalışmalarına başkanlık eden  Prof.Dr.  Frangıpane, İtalya Roma Üniversitesi’nden bir heyetinde buraya gelip çekim yapacaklarını ve 3 Boyutlu olarak bunların hazırlanıp kamuoyuna sunulacağını da ifade etti.

                 Vali Vasip Şahin’de ziyaret sonrasında basın mensuplarına bir değerlendirmede bulundu. Vali şahin,  “Aslantepe’nin dünya kültür mirası UNESCO listesine alınması noktasında talep var. Demek ki bu seviyeye gelinmiş. Raporlarını hazırlayacaklar, biz de bakanlığımıza teklif edip, UNESCO listesine alınması için ne gerekiyorsa onu sağlamaya çalışacağız. Burada ortaya çıkartılan sarayın  Dünyada ortaya çıkartılan saraylardan en eskisi olması nedeniyle bölge için çok önem arz etmektedir. İyi değerlendirilerek bu bölgeyi turizmin hizmetine daha iyi sunmalıyız”  dedi.

                Arslantepe Höyüğü’nün etrafında yapılaşma olmaması için gereken önlemin alınıp alınmadığıyla ilgili  bir soruyu da yanıtlayan Vali Şahin, “Birinci, ikinci ve üçüncü koruma bandının ne şekilde olacağı kendi standartları içerisinde bellidir. Şunu da yapamayız herhalde. Bir şeyi koruyacağız diye ilgisi olmayan yerlerde yapılaşma yasağı ya da şehirleşme yasağı koyarsak bu da insanları mağdur etmiş olabiliriz” diye konuştu.

 

TRT Avaz Ekibi Çekim Yaptı

                Bu arada Malatya’da bazı çekimlerde bulunan TRT Avaz ekibi de Vali Vasip Şahin’in Arslantepe Höyük ziyaretine de katılarak hem Şahin, hem de kazı heyeti Başkanı Prof.Dr. Frangıpane ile  söyleşi de yaptılar. Bu söyleşinin TRT Avaz kanalında 4 hafta sonra yayınlanacağı öğrenildi.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Casa Şehitliği'nde Tabela Yenilendi
Malatya'nın Akçadağ ilçesi'nde bulunan ve yayınımız üzerine gündeme gelen 'Casa Şehitliği'nde...

Haberi Oku